konkurs link

newsletter

  • 7.4.2020, Imieniny obchodzą: Donata, Herman, Rufin
 
 

Sport bez rywalizacji

Sport bez rywalizacji

Zawody i rywalizacja są wpisane w sport z założenia? Być może, ale wcale to nie znaczy, że trzeba tak nastawiać swoje dzieci. To, czym dla nich będzie sport, zależy w dużej mierze od rodziców. Odpoczynkiem? Sposobem na stres? Spędzaniem wspólnie czasu? Zmaganiem ze sobą? Czemu nie?!

Pierwszym i najważniejszym krokiem do zdefiniowania tego jest podejście samych rodziców. Na początku do sportowych występów swoich pociech, bo takie pewnie się będą im zdarzać. Jeśli wiedziecie sportowe życie, a dziecko jest aktywne, wówczas szkoła chętnie wystawi je do zawodów i nie musi w tym być nic złego, tak jak nie ma niczego złego w pokazaniu innym osobom swoich zdjęć, jeśli są dobre.

 

Natomiast ważne jest tutaj nastawienie. Czy chce wystąpić, spotkać innych sportowców? A może jest zorientowane na wynik? Oczywiście kiedy przychodzi porażka – odpowiedź jest prosta: „Nie przejmuj się, wynik nie jest najważniejszy”. Ale czy umiemy to powiedzieć dzieciom, kiedy wygrają zawody? To jest znacznie trudniejsze. Tymczasem dziecko bardzo dobrze zapamięta naszą radość ze zwycięstwa i kiedy po tygodniu lub dwóch przyjdzie mu zająć ostatnie miejsce, przypomni sobie, z czego cieszyliście się wcześniej.


Jednak rozpatrując istotę zawodów sportowych, można przenieść uwagę na zupełnie inne rzeczy niż rywalizacja. Może to być zmaganie z samym sobą. Czyli nie jest ważne, które miejsce zająłeś, ale czy pobiegłeś najlepiej, jak tylko dzisiaj mogłeś. Przy czym trzeba mieć w tym zdrowy umiar i poprzeczkę wieszać dziecku tam, gdzie może doskoczyć bez szkodliwych poświęceń.


Można też wykorzystać takie zawody w szerszy sposób. Zadbać o to, by dziecko porozmawiało z innymi zawodnikami, posłuchało, jak oni trenują, co robią. Potraktować takie wydarzenie jako okazję do spotkania z drugim człowiekiem, poznania go. To także radość z bycia w społeczności ludzi, którzy robią to, co my.

 

Podobnie może być przy wspólnym oglądaniu zawodów. Na co rodzicu zwrócisz uwagę? Na wynik, czy może pięknie rozegrane akcje? Na walkę ze zmęczeniem, a może na doskonałą technikę i grację zawodników? To wszystko widzą, słyszą i chłoną twoje dzieci.

 

Tyle o zawodach, a to dopiero początek, bo sport to nie tylko rywalizacja z kimś lub z samym sobą. To może być po prostu styl bycia, a tutaj dobry przykład idzie z góry. Jeśli rodzice traktują sport jako okazję do spotkania ze znajomymi, w niedzielę spędzają wraz z dziećmi czas na wycieczce rowerowej lub biegówkach, to staje się to dla dziecka czymś naturalnym. Sport to jedna z opcji na czas ze znajomymi. Nikt się nie ściga, nikt nie rywalizuje ani nawet nie włącza stopera. Po prostu jest to forma robienia czegoś razem, co dla dzieci jest wartością samą w sobie.

 

Sport może być też formą odreagowania stresów. Niektórym solidne bieganie pozwala zrzucić z siebie zmęczenie wywołane pracą lub osobistymi problemami. Nie jest to sposób dla każdego, ale jeśli rodzic stosuje właśnie takie rozwiązanie, to dziecko na pewno zwróci na to uwagę, a w odpowiednim dla siebie momencie przynajmniej podejmie próbę, czy na nie też tak dobrze to działa.

 

Podałem tylko kilka przykładów tego, czym może być sport, a wy pewnie znacie ich jeszcze więcej. Pomyślcie o tym, co chcecie przekazać dzieciom, na czym w tej dziedzinie wam zależy. Być może taka analiza zmieni wasze nastawienie – z korzyścią dla was i dla dzieci.

 

Jarek Żyliński - psycholog wychowawczy (Uniwersytet Warszawski).
Rozpowszechnia wiedzę na temat wychowania poprzez pracę w mediach oraz pracując bezpośrednio z rodzicami i wychowawcami. Prowadzi warsztaty, opiekuje się przedszkolami, pisze artykuły na temat wychowania, między innymi na swoim blogu (www.jarekzylinski.blox.pl).

Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Sięgnij po medal, czyli łyżwy od kuchni. Rodzaje łyżew

Nie każdemu łyżwy kojarzą się z łyżwiarstwem szybkim czy short trackiem. Większość osób powie, że łyżwy to łyżwy i nie ma znaczenia, który rodzaj założymy, wybierając się na lodowisko. Dlatego na początek, zaczynając cykl artykułów o łyżwiarstwie szybkim, przybliżymy cechy, jakie charakteryzują poszczególne rodzaje łyżew. Następnie opiszemy dwie dyscypliny: łyżwiarstwo szybkie i short track. Napiszemy też o zaletach obu sportów i dlaczego warto je trenować.

Przygotowanie kondycyjne do sezonu zimowego

Przygotowanie kondycyjne do sezonu zimowego jest dla każdego narciarza bardzo ważne, dzięki temu już za kilka miesięcy będzie można czerpać ogromną radość ze zjazdów po zaśnieżonych stokach. Jest też gwarancją bezpiecznej i pewnej jazdy, szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo i pozwala uniknąć niepożądanych kontuzji. To większa wytrzymałość, która pozwoli na bardziej efektywną jazdę, dzięki czemu możemy skupić się na doskonaleniu techniki narciarskiej.

Taniec sposobem na nadwagę i niechęć do sportu

Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowało niepokojące dane. W ciągu ostatnich 10 lat podwoiła się liczba dzieci z nadwagą. Problem z otyłością ma aż, 17% dzieci w wieku 11-15 lat. Jest to wynik złej diety oraz rosnącej niechęci do sportu. Ale nadwaga to nie jedyny problem, jaki wynika z małej aktywności fizycznej dzieci.

Nordic Walking – co i jak?

Osoby w różnym wieku, maszerujące z kijami po mieście, lasach czy łąkach to widok coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą, co to za sport i co jest potrzebne, by zacząć go uprawiać. Łukasz Wójcik, instruktor Nordic Walking, założyciel firmy szkoleniowej „4seasons. Rekreacja, aktywność, zabawa” odpowiada na najczęściej zadawane pytania, które stawiają osoby pragnące rozpocząć przygodę z „chodzeniem z kijami”.

Ubezpieczenie na wszelki wypadek

Czy warto się ubezpieczać? Jakie ubezpieczenie wybrać? Spędzasz wakacje za granicą i nie wiesz, czy powinieneś wykupić polisę? A może twoje dziecko to mały rozrabiaka, który często wpada w tarapaty? Wszystkie odpowiedzi na nurtujące cię pytania znajdziesz w portalu PewniSportu.pl, a także w cyklu informacji sportowo-rodzinno-ubezpieczeniowych. 3,2,1...START – ruszamy!

Komentarze

piątek, 25 styczeń 2013 22:04 napisane przez Becia

Zawody to niesamowita okazja do poznania własnej pociechy. Sport i rywalizacja sportowa dają mozliwość podpatrzenia czy nasze dzieci mają w sobie żyłke rywalizacji, czy potrafią sobie radzić z porażkami albo wręcz agresywnymi zachowaniami przeciwnika, czy pomagają innym zawodnikom ze swojej druzyny. Zawsze cos mozna zaobserwowac i potem o tym porozmawiać. Jak we wszystkim mądrzy Rodzice, skorzystają a nie potraktują tego jako okazji do udowodnienia, że moje dziecko jest najlepsze.
Dla mnie byla to zawsze idealna okazja, starałam sie też przy okazji poznac trenera i inne dzieci z druzyny. Wspólne kibicowanie innym zawodnikom z druzyny jest równie emocjonujące !

piątek, 25 styczeń 2013 14:40 napisane przez Karolina Zakrzewska

Podejście rodzica - bardzo ważna sprawa. Sama byłam świadkiem biegu przedszkolaków, gdzie rodzice (biegnąć wzdłuż trasy dzieci) potykali się o swoje nogi (dosłownie!!) krzycząc na maluszki, a przed metą wręcz popychając je... A miała być to dobra, rodzinna zabawa, fajnie spędzony czas :( Przykro było patrzeć, słuchać i nie powiem kto bardziej cieszył się z medali i jaką motywację do dalszych działań dostały dzieci...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.