konkurs link

newsletter

  • 18.9.2020, Imieniny obchodzą: Irena, Stanisław, Józef
 
 

Skolioza u dzieci – jak zapobiegać i jak leczyć?

Skolioza u dzieci – jak zapobiegać i jak leczyć?
Skolioza jest trójpłaszczyznowym zniekształceniem kręgosłupa, potocznie nazywanym  bocznym wygięciem kręgosłupa z rotacją kręgów. Jeżeli kąt wygięcia mierzony na zdjęciu RTG wynosi co najmniej 10 stopni, mamy do czynienia ze skoliozą. Gdy kąt ten jest mniejszy, mówimy o wadzie postawy, postawie skoliotycznej.
Aby zapobiegać powstaniu skoliozy u dziecka, musimy być czujni i prawidłowo pielęgnować dziecko od pierwszych dni jego życia. Dbać o jego postawę na wszystkich etapach rozwoju oraz kontrolować i obserwować sylwetkę. Istotna jest prawidłowa diagnostyka lekarska oraz fizjoterapeutyczna dziecka, która pozwoli szybko określić problem i mu przeciwdziałać. 

Przyczyny predysponujące do powstania skoliozy u dzieci:
1. Dysplazja stawu biodrowego, czyli nieprawidłowe wykształcenie panewki stawu biodrowego u dziecka. Częściej występuje u dziewczynek niż u chłopców.
2. Dysplazja najczęściej lewego stawu biodrowego.
3. Poporodowy, kilkudniowy- kilkutygodniowy kręcz szyi-najczęściej prawostronny.
4. Leżenie dziecka na brzuchu z ułożeniem głowy na jednym z policzków najczęściej prawym,
5. Noszenie 2-5 miesięcznego dziecka w nosidełkach na plecach lub brzuchu w pozycji pionowej (mięśnie przykręgosłupowe nie są gotowe do tej pozycji).
6. Za szeroki wózek, spacerówka dla dziecka, bardziej predysponuje do nierównego siedzenia i leżenia.
7. Zbyt szybkie, „na siłę”, sadzanie dziecka. Gdy rodzice sadzają dziecko w 4.-5. miesiącu życia, kiedy mięśnie posturalne są zbyt słabe i dochodzi do rozciągania więzadeł kręgosłupa – utrwalania pozycji przygarbionej i powstania niestabilności w przejściu kręgosłupa piersiowego w lędźwiowy.
8. Zbyt szybka, „na siłę”, pionizacja dziecka. Gdy mięśnie i więzadła kręgosłupa lędźwiowego dziecka nie są jeszcze gotowe na obciążenie i nie potrafią go prawidłowo stabilizować.
9. Zabawy dziecka na podłodze, gdzie siedzi na jednej pięcie lub gdy trzyma oba podudzia po jednej stronie
10. Oglądanie telewizji podczas siedzenia na jednym boku z podparciem tułowia lub podparciem głowy na łokciu. Częste siedzenie na fotelu w pozycji asymetrycznej
11. Siadanie na krześle ze stopą pod jednym pośladkiem
12. Monitor komputera ustawiony po skosie
13. Nawykowe stawanie na jednej kończynie dolnej
14. Noszenie plecaka, torby na jednym ramieniu
15. Noszenie dziecka okrakiem na lewym talerzu biodrowym rodzica, ponieważ najczęściej jesteśmy praworęczni. Pozycja ta powoduje rotację i boczne wygięcie kręgosłupa dziecka,
 
Leczenie skolioz jest ściśle związane z rodzajem skoliozy i wartością kątową skrzywienia. W przypadku każdej wady postawy, niezależnie od wielkości skrzywienia, potrzebna jest rehabilitacja polegająca na indywidualnym i wielopłaszczyznowym podejściu do każdego przypadku.  
 
Fizjoterapeutyczny program ćwiczeń dziecka ze skoliozą powinien być zależny od kąta skoliozy, lokalizacji skrzywienia oraz wyniku badania klinicznego. Przy skoliozach, w których kąt skrzywienia jest większy niż 20 stopni, zalecane jest dodatkowo, oprócz ćwiczeń, noszenie gorsetu korekcyjnego. Gdy kąt skrzywienia skoliozy przekracza 45 stopni i pomimo ćwiczeń wada się powiększa, zalecane jest wykonanie zabiegu operacyjnego. 

Przy leczeniu wad postawy niezwykle ważne jest zaangażowanie rodziców w terapię i stała kontrola postawy dziecka.

mgr Magdalena Mościcka - Fizjoterapeuta w MD Clinic, ekspert serwisu ZnanyLekarz.pl
 
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Szermierka – mało znany sport walki czy życiowa pasja pełna wyzwań i radości?

Szermierka to dyscyplina sportowa (a nawet dyscyplina olimpijska) uznawana za sport walki. Pomimo wielu osiągnięć Polaków w tej dziedzinie, jest ona niestety mało popularna.

Trening seniora

Niezależnie od wieku, osoba aktywna to jednocześnie osoba zdrowsza, sprawniejsza i szczęśliwsza. O swoje ciało powinni dbać nie tylko młodzi, ale w szczególności osoby po 50. roku życia. To wówczas pojawiają się pierwsze bóle kręgosłupa i stawów. Oferty szkół tańca oraz klubów fitness są niezwykle różnorodne – warto wybrać ćwiczenia dla siebie. 

Bieganie z wózkiem – jak to się robi

Jestem mamą trójki wspaniałych maluchów. Najstarsza córeczka Łucja ma 4 lata, młodsza Ludwisia 2,5 roku, synek Wiktor - 8 miesięcy. Przed urodzeniem Łucji biegaliśmy z mężem, zarówno w biegach krótszych, ale także w maratonach i biegach ultra , w tym jednym z najtrudniejszych biegów po górach - Biegu Rzeźnika. 

Tenis sposobem na zdrowie

Wśród noworocznych postanowień jednym z częściej powtarzających się jest to o zdrowym stylu życia. „Zacznę uprawiać sport”, „Zacznę o siebie dbać”, „Będę prowadzić zdrowy styl życia” – to najczęściej obiecujemy sobie 1 stycznia. Jeśli i ty chcesz coś w swoim życiu zmienić i zacząć żyć zdrowiej, a przy tym świetnie się bawić – już dziś zacznij uczyć się gry w tenisa!

Misja: aktywne wakacje. Co zrobić, by Twoje dziecko spędziło je na sportowo?

Nie potrzeba wcale dalekich i kosztownych wyjazdów, aby zaplanować swojemu dziecku niezapomniane wakacje, pełne sportowych wyzwań i aktywnej zabawy. O tym, jak najlepiej wykorzystać wolny czas i piękną pogodę, opowiadają Monika Pyrek-Rokita, Daria Kabała-Malarz oraz Kamil Glik.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.