konkurs link

newsletter

  • 5.7.2020, Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena
 
 

Ruch – potrzeba rozwojowa przedszkolaka

Polonia Kraków Polonia Kraków fot. z archiwum Klubu

Jedną spośród wielu istotnych potrzeb rozwojowych wychowanków przedszkoli w okresie wzrastania i procesie rozwoju jest ruch. Potrzeba ta u dzieci 4-6-letnich jest naprawdę ogromna. Dziecko w tym wieku wręcz domaga się ruchu, występuje u niego zjawisko tak zwanego „głodu ruchowego” – charakteryzującego się nieustanną niecierpliwością, nadmierną ruchliwością, chęcią do ciągłego poruszania się, biegania, skakania, wspinania i zabawy. Ruch w tym wieku jest naturalną i niezbędną formą oddziaływania na dziecko, aby każdy maluch mógł się prawidłowo i zdrowo rozwijać.

Ruch ma pozytywny wpływ na usprawnianie muskulatury ciała i układów wewnętrznych dziecka oraz na rozwój psychofizyczny – ruch przyczynia się do zwiększenia ilości połączeń nerwowych sterujących organizmem, kształtowania koordynacji i koncentracji uwagi. Dzięki temu aktywność ruchowa jest doskonałym środkiem modelującym prawidłową postawę i sylwetkę ciała. Zapewnia odpowiednie napięcie tonusu mięśniowego i jego unerwienie, a co się z tym wiąże, bierze bezpośredni udział w formowaniu nawyku utrzymywania prostych pleców oraz prawidłowo wysklepionych stóp.

Należy pamiętać, że w tym wieku aktywność ruchowa powinna być zabawą i czystą formą rekreacji. Jej ilość musi być jak największa i jak najlepiej dostosowana do możliwości, zainteresowań i sprawności fizycznej dziecka na danym etapie rozwoju. Niestety zajęcia w przedszkolach i sporadyczne odwiedziny w parku to zdecydowanie za mało! Ruch jest wtedy skuteczny, gdy jest systematyczny,  odpowiednio dawkowany,  a jego częstotliwość i intensywność jest adekwatna do indywidualnych możliwości każdego dziecka.
 

Polonia Kraków


Niedobór ruchu w wieku przedszkolnym może skutkować brakiem pełnego rozwoju układu nerwowego, mięśniowego, późniejszymi problemami w szkole – dysleksją, nadmierną nadpobudliwością ruchową, a także brakiem prawidłowych nawyków w obrębie aktywności fizycznej i czynnego wypoczynku. Brak ruchu może również prowadzić do zaburzeń w sferze poznawczej, niechęci poznawania i eksplorowania świata oraz do niechęci w zdobywaniu wiedzy i doświadczeń praktycznych.  

W związku z powyższym musimy zaszczepić w dzieciach „bakcyla” do uprawiania aktywności fizycznej już od najmłodszych lat. Wśród palety polecanych sportów dla takich maluchów znajdują się: piłka nożna, taniec, rolki, pływanie oraz jazda na rowerze. Nie zapominajmy, że ambicja rodziców co do wyboru uprawianej aktywności nie może wziąć góry nad wyborem dziecka. To maluch powinien dokonać wyboru, jaki rodzaj aktywności go interesuje! Jako klub piłkarski polecamy piłkę nożną. Przygodę z tą dyscypliną można rozpocząć, kiedy dziecko nauczy się chodzić. Na początku będzie to podrzucanie, manipulowanie piłką, a z biegiem czasu przedszkolak nauczy się kopać i biegać za nią. Zajęcia z piłką nie tylko doskonalą motorykę i poprawiają kondycję, ale także uczą pracy w zespole i dają możliwość rywalizacji. A co najważniejsze, zmniejszają deficyt ruchu u przedszkolaków.
 

Polonia Kraków


Należy pamiętać, że okres między 3. a 6. rokiem życia ma olbrzymi wpływ na świadome kształtowanie poprawnych nawyków ruchowych u dzieci. Jeśli uda się nam w tym czasie zainteresować maluchy ruchem, to z pewnością zaprocentuje to w przyszłości. Jak wszyscy wiemy, ruch to zdrowie, a chęć jego wykonywania zrekompensuje dzieciom godziny spędzone w ławkach szkolnych w trakcie edukacji. Nie zapominajmy, że czas nauki przypada na najważniejsze okresy, w których nasz organizm kształtuje się i modeluje na późniejsze lata. Zaniedbanie i brak prawidłowych nawyków do uprawiania aktywności fizycznej, „trenowania” oraz aktywnego spędzania czasu wolnego mogą negatywnie odbić się na nas i naszych dzieciach, w tym też na najpóźniejszym okresie – starości.

Łukasz Matyjasz - Trener Przedszkolaków Polonii Kraków

Polonia Kraków

Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Kask narciarski – jak wybrać i na co zwrócić uwagę

W Polsce używanie kasków ochronnych przez osoby uprawiające narciarstwo zjazdowe lub snowboard jest obowiązkowe dla dzieci poniżej 16. roku życia. Pozostałym osobom, niezależnie od poziomu umiejętności i tego, gdzie jeżdżą, zaleca się, aby kask traktowali jako nieodłączny element ekwipunku narciarsko-snowboardowego.

Rozsądne bieganie podczas upałów

Popularne sportowe przysłowie głosi, że każda pogoda jest dobra do biegania. Warunki atmosferyczne mogą jednak skutecznie zniechęcić do regularnych treningów, szczególnie kiedy upał daje się we znaki nawet w trakcie zwykłego spaceru. Gdy z nieba leje się żar, podczas wysiłku fizycznego szybko pocimy się i w konsekwencji odwadniamy, doskwiera nam suchość w ustach i łapiemy skurcze mięśni. Można jednak zapobiec przykrym efektom letniego treningu. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Sport po szkole – amatorsko i nie tylko - rozmowa

Nie zmuszajmy, nie pchajmy na siłę, może nasza pociecha nie ma ochoty na daną dyscyplinę, którą my sobie wymyśliliśmy, albo trener, do którego posłaliśmy nasze dziecko, nie potrafił „sprzedać” bakcyla… - mówi Marcin Fabiszewski, trener TriWawa, ojciec małych sportowców.

Tenis dla niewtajemniczonych

Tenis jest wspaniałą drogą, która wspiera młodych ludzi w rozwoju ogólnomotorycznym, psychicznym oraz społecznym. Dołączając do grona graczy tenisowych, dzieci uczą się etykiety sportowej i nabierają wprawy w tej wybitnej dyscyplinie. Do tego, wbrew obiegowym opiniom, tenis na poziomie dziecięcym jest sportem łatwym, przyjemnym i daje dużo radości od pierwszych treningów. Ważne, by podkreślić, że gra w tenisa pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i sylwetkę.

Dziecięce odbieranie świata - joga

Wyobraźnia jest ogromnym darem, o którym dorośli często zapominają. Od nas zależy rozwój naszych dzieci. Możemy stymulować dziecięcą ciekawość świata poprzez wspólne ćwiczenie jogi, muzykoterapię, rysowanie, pantomimę...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.