konkurs link

newsletter

  • 25.1.2021, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz
 
 

Przygotuj swój organizm na zimowe szaleństwo!

Przygotuj swój organizm na zimowe szaleństwo!
Miłośnicy sportów zimowych cały rok czekają, aż stoki pokryją się białym puchem i w końcu będą mogli poddać się zimowemu szaleństwu. Jednak wielu z nich zapomina, że przygotowania do sezonu powinni zacząć nawet dwa miesiące wcześniej, aby uniknąć kontuzji i cieszyć się w pełni zimową aurą. Co zrobić, aby być gotowym na wyjazd na narty czy snowboard, radzi mgr Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta PROFEMED Sport i Rehabilitacja, Grupa LUX MED.
Zimowe sporty są bardzo wymagające pod kątem fizycznym, jednak zanim wyruszymy na stok musimy pamiętać o tym, by odpowiednio się do nich przygotować. Przede wszystkim należy wzmocnić mięśnie i stawy, dlatego najlepiej dwa miesiące przed wyjazdem powinniśmy zacząć ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu. Do przygotowania  formy najlepsze są treningi, które zwiększą zarówno siłę, jak i wytrzymałość mięśni nóg, brzucha oraz pleców. Idealnym rozwiązaniem mogą być zajęcia na siłowni, takie jak TBC (Total Body Condition) czy ABS, podczas których wzmacniamy wszystkie te partie mięśniowe. Należy również pamiętać o tym, by później każdy wypad na stok poprzedzić rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Dzięki temu ryzyko kontuzji jest znacznie mniejsze. Dodatkowo warto pomyśleć o suplementach  i zadbać o odpowiednią dietę bogatą w białko, które jest podstawowym budulcem tkanek.

Co jeszcze możemy zrobić, by być w pełni przygotowanymi? Popracować nad równowagą, która w tych sportach jest kluczowa. U ludzi o słabym balansie ciała dochodzi do niebezpiecznego rozkładu obciążeń podczas każdej aktywności fizycznej, co wiąże się ze złą stabilizacją stawów, co w efekcie zwiększa ryzyko kontuzji. Warto popracować nad równowagą, biorąc udział w zajęciach takich jak Pilates czy Joga, lub ćwiczyć ją samemu 
w domu, poprzez np. stanie na jednej nodze, czy robienie tzw. jaskółki, czyli pochylania tułowia do przodu przy jednoczesnym wyciągnięciu nogi do tyłu. 
 
Jeśli jednak nie masz pewności, czy twoje ciało jest zdolne do tak dużego wysiłku lub obawiasz się kontuzji, skonsultuj się z fizjoterapeutą, który na pewno pomoże ci przygotować się w odpowiedni sposób do zimowego szaleństwa. Warto też skorzystać, na przykład z programu „Bezpieczne Uprawianie Sportu – Program Kardio Plus” Grupy LUX MED. Wtedy dowiesz się, czy twoje ciało jest na tyle silne, by dać ci możliwość w pełni cieszyć się 
z zimowego wyjazdu. 
 
Komentarz eksperta 
mgr Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta PROFEMED Sport i Rehabilitacja, Grupa LUX MED.
 
Informacje o Grupie LUX MED:
Grupa LUX MED to największa sieć medyczna w Polsce, która działa w zintegrowanym modelu skoordynowanej opieki zdrowotnej. Oferta Grupy kierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Klienci korporacyjni korzystają z Pracowniczych Programów Zdrowotnych rozwijanych wokół medycyny pracy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z opieki zdrowotnej na podstawie Planów Opieki Medycznej, a także tzw. świadczeń FFS (fee for service, opłaty za poszczególne usługi) oraz w ramach kontraktu z NFZ.
Obecnie opieka medyczna świadczona jest już w 194 placówkach. Usługi ambulatoryjne realizowane są przede wszystkim w placówkach LUX MED i centrach medycznych Medycyny Rodzinnej, która specjalizuje się 
w obsłudze pacjentów w ramach kontraktu z NFZ. Pod marką PROFEMED rozwijane są specjalistyczne przychodnie lekarskie przeznaczone dla klientów „fee for service”. Pod opieką Grupy LUX MED znajduje się niemal 1 700 000 pacjentów. 
Grupa ma siedem szpitali: dwa świadczące usługi jednego dnia (Endoterapia w Łodzi i MegaMed w Bełchatowie), pięć szpitali w Warszawie, z których jeden świadczy szeroki zakres usług specjalistycznych (LUX MED), drugi specjalizuje się w endoskopii i chirurgii (Endoterapia), trzeci jest specjalistycznym ośrodkiem medycyny sportowej i ortopedii (Carolina Medical Center), a kolejne dwa to szpitale onkologiczne (Magodent).
Grupa LUX MED prowadzi również działalność ubezpieczeniową - LUX MED Ubezpieczenia jest oddziałem szwedzkiego towarzystwa ubezpieczeniowego LMG Försäkrings AB.
W ramach Grupy LUX MED działają także: LUX MED Diagnostyka, Tabita, Endoterapia, MegaMed, Medicor i Euro-Clinic. Endoterapia świadczy wysokospecjalistyczne usługi endoskopowe, MegaMed opiekę ambulatoryjną 
i chirurgię jednego dnia, a Medicor oferuje świadczenia ambulatoryjne i diagnostykę obrazową. Tabita to ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny dla osób starszych, samotnych oraz pacjentów w każdym wieku wymagających stałej opieki specjalistycznej i rehabilitacji. 
Grupa LUX MED jest Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Grupa LUX MED jest częścią międzynarodowej grupy Bupa, która świadczy opiekę medyczną i oferuje ubezpieczenia zdrowotne.
Więcej informacji o Grupie LUX MED można znaleźć na www.luxmed.pl
 
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Powrót do szkoły - jak pogodzić lekcje i treningi

Powrót do szkoły w kontekście godzenia lekcji i treningów to temat, który pojawi się podczas cyklu "Mistrz w każdym dziecku", organizowanego przez Sandrę Kalinowską - psychologa sportu z Top Wyszkoleni już od września.

Tenisowe pierwsze kroki – czy warto pracować z trenerem?

Po niedawnych sukcesach Jerzego Janowicza i kilku świetnych sezonach Agnieszki Radwańskiej zainteresowanie tenisem w Polsce rośnie. Ten sport uprawiać może każdy, ale żeby nie zniechęcić się już od pierwszych minut na korcie, warto wiedzieć, jak stawiać pierwsze kroki w tenisie.

Łyżwiarstwo figurowe - strój, sprzęt i nie tylko

Wysyłamy dziecko na łyżwy i nie wiemy, jak je ubrać. Wyobraźnia podpowiada nam tylko kuse stroje zawodników oglądanych w telewizji, ale rozsądek mówi, że nie tędy droga. Podpowiadamy, w co powinniście „wyposażyć” swoją pociechę, a czego na pewno na pierwsze zajęcia nie dawać. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego mini przewodnika wątpliwości znikną.

Dyskopatia – obalamy mity!

Dyskopatia to bardzo szerokie pojęcie choroby krążka międzykręgowego. W potocznym użyciu nazywa się ją również przepukliną lub wypukliną jądra miażdżystego (lub bardziej ogólnie kręgosłupa). Każdy pacjent może mieć inny kształt, rodzaj i zlokalizowanie tej wypukliny, która może (lecz nie musi) uciskać i drażnić korzeń rdzeniowy, rdzeń kręgowy lub inne części kanału kręgowego. W ostrej fazie choroby ucisk ten powoduje ból o różnym nasileniu, drętwienie, mrowienie w kończynach, zaburzenia czucia i osłabienia siły mięśniowej, a nawet niedowład kończyn.

Taniec dla dzieci

Z własnych doświadczeń widzę, jak wiele taniec  wnosi w życie każdego z nas, a tym bardziej dzieci, które potrzebują ruchu i chłoną jak „gąbka” wszystko co nowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.