konkurs link

newsletter

  • 1.4.2023, Imieniny obchodzą: Grażyna, Zbigniew, Teodor - Prima aprilis
 
 

Narciarstwo - cechy treningu kondycyjnego

Narciarstwo - cechy treningu kondycyjnego
Przed zbliżającym się sezonem narciarskim warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z odpowiednim przygotowaniem się do sezonu zimowego. Ważne jest, aby już w tym momencie zadbać o dobrą kondycję fizyczną poprzez odpowiedni trening kondycyjny. 
Celem treningu kondycyjnego jest, m.in. poprawienie zdolności do koordynacji ruchów. Trening kondycyjny narciarza skupia się na podstawowych zdolnościach fizycznych, takich jak: siła, wytrzymałość, szybkość, zwinność i gibkość. Każda z wyżej wymienionych cech sportowo-motorycznych ma swoje konkretne znaczenie oraz pewien udział (stopień ważności), jaki stanowi w całości tematyki, jeśli chodzi o trening narciarza.
 
Human Sport
 
Pierwszą cechą, o jakiej wspomnimy, jest siła. Chodzi tu o siłę fizyczną, dzięki której możemy przemieszczać dowolny ciężar lub stawiać opór innej sile. W jeździe na nartach z pewnością siła skupia się przede wszystkim na mięśniach nóg. Ważne są również mięśnie brzucha oraz pleców. Kolejną z cech podstawowych w treningu narciarskim jest szybkość. Ta cecha znajduje ważne zastosowanie przede wszystkim przy krótkich skrętach. Szybkość ma też ogromne znaczenie przy nieprzewidzianych sytuacjach. Jeśli mielibyśmy określić w jednym zdaniu, czym jest szybkość – jest to właściwość ruchowa, dzięki której sekwencja ruchów może być wykonywana w minimalnym czasie. Wytrzymałość to kolejna zdolność fizyczna niezbędna każdemu narciarzowi, który chce dobrze i bezpiecznie przeżyć zbliżający się sezon zimowy. Dyscyplina sportowa, jaką jest narciarstwo, wymaga od każdego (bez względu na to, czy zajmujemy się tym zawodowo, czy rekreacyjnie) dużej wytrzymałości. Wytrzymałość to zdolność człowieka do wykonywania ruchów w długim okresie oraz zdolność do przeciwstawiania się zmęczeniu. Znowu tyczy się to w szczególności pracy nóg, jak również ogólnej kondycji naszego ciała. Następnie mamy ruchomość/gibkość. Jest to cecha umożliwiająca poruszanie wszystkimi stawami i zespołami stawów w nieskrępowany sposób i w szerokim zakresie. Ta cecha stanowi pewien warunek do wykształcenia cech, o których mowa była wcześniej (tj. szybkości, siły czy wytrzymałości). Ostatnią cechą, którą chcemy przedstawić, jest koordynacja, która w całości treningu jest bardzo ważna. Koordynację rozumiemy jako zdolność do wykonywania złożonych zadań ruchowych oraz zdolność do wykonywania nowych zadań ruchowych w nieoczekiwanych sytuacjach. Koordynacja to również zdolność do zachowania równowagi oraz zwrotność w ekstremalnych warunkach.
 
Human Sport
 
Przygotowując się do kolejnego sezonu narciarskiego, należy pamiętać, że aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach, wymagany jest nie tylko niezawodny sprzęt, ale przede wszystkim dobra kondycja. Dobrze jest znać poszczególne cechy treningu, który wykonujemy, przygotowując się do sezonu narciarskiego. Dobre przygotowanie kondycyjne staje się także ważnym elementem w podnoszeniu umiejętności narciarskich. Kiedy występują braki kondycyjne, to nie ma możliwości opanowania perfekcyjnej techniki.
 
Tekst: HumanSport
Zdjęcia: Kinga Herok
 
 
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

Zmotywuj dziecko do sportu

Obecnie dzieci coraz rzadziej spędzają czas wolny w aktywny sposób. Zabawy na świeżym powietrzu, wśród rówieśników, zastępują godzinami spędzanymi przed ekranami telewizorów, komputerów i tabletów. Nie zapominajmy o tym, jak ważne jest to, by nasze pociechy regularnie uprawiały sport. Zadbajmy o odpowiednią dawkę ruchu, nauczmy je, że aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem codzienności. 

Smyk na stoku - dobry początek szansą na sukces

Wielu z nas dorosłych ma już wyznaczone w życiu cele oraz rozbudowane pasje, które pielęgnujemy i chcemy przekazać naszym dzieciom. Robimy to dla ich dobra, zdrowia oraz po to, aby jak będą dorosłe z dumą powiedzieć mogły, że miały najwspanialsze dzieciństwo. Jedną z pasji, które warto przekazać naszym dzieciom jest jazda na nartach. Z naszego poradnika dowiesz się kiedy i jak rozpocząć naukę jazdy oraz jakie formy aktywności mogą być w tym pomocne.

Posiłki „około treningowe”, czyli jak jeść po, przed i w czasie wysiłku fizycznego

To, co zjadamy w czasie około treningowym, ma ogromny wpływ na nasze rezultaty treningowe, zarówno w postaci lepszej kondycji, jak i wyglądu naszej sylwetki. Podczas planowania diety, niewątpliwie ważną kwestią będzie również pora spożycia posiłku oraz ilości przyjmowanych kalorii w ciągu całego dnia. Ogólne wskazówki żywienia około treningowego dorosłych możemy wykorzystać również w diecie młodych sportowców*.

Pierwszy obóz zimowy – wyzwanie dla malucha czy rodzica?

Choć pierwszego śniegu jeszcze nie widać, już teraz warto zaplanować aktywne ferie zimowe dla swoich pociech. Wybór jest bardzo szeroki: od nart, przez snowboard, po wyjazdy artystyczne, sportowe, czy nawet ekstremalne. O czym należy pamiętać, by zapewnić dziecku świetną zabawę i mieć pewność, że maluch jest pod dobrą opieką?

Wszystko zaczyna się na lekcji w-f

Dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważny jest ruch. Choć w XXI wieku wskaźnik zdrowia fizycznego dzieci na całym świecie uległ poprawie, należy pamiętać, że powinien on być wspomagany. Najlepszą sposobnością ku temu są lekcje wychowania fizycznego w szkołach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.