Przed zbliżającym się sezonem narciarskim warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych z odpowiednim przygotowaniem się do sezonu zimowego. Ważne jest, aby już w tym momencie zadbać o dobrą kondycję fizyczną poprzez odpowiedni trening kondycyjny.
Celem treningu kondycyjnego jest, m.in. poprawienie zdolności do koordynacji ruchów. Trening kondycyjny narciarza skupia się na podstawowych zdolnościach fizycznych, takich jak: siła, wytrzymałość, szybkość, zwinność i gibkość. Każda z wyżej wymienionych cech sportowo-motorycznych ma swoje konkretne znaczenie oraz pewien udział (stopień ważności), jaki stanowi w całości tematyki, jeśli chodzi o trening narciarza.
Pierwszą cechą, o jakiej wspomnimy, jest siła. Chodzi tu o siłę fizyczną, dzięki której możemy przemieszczać dowolny ciężar lub stawiać opór innej sile. W jeździe na nartach z pewnością siła skupia się przede wszystkim na mięśniach nóg. Ważne są również mięśnie brzucha oraz pleców. Kolejną z cech podstawowych w treningu narciarskim jest szybkość. Ta cecha znajduje ważne zastosowanie przede wszystkim przy krótkich skrętach. Szybkość ma też ogromne znaczenie przy nieprzewidzianych sytuacjach. Jeśli mielibyśmy określić w jednym zdaniu, czym jest szybkość – jest to właściwość ruchowa, dzięki której sekwencja ruchów może być wykonywana w minimalnym czasie. Wytrzymałość to kolejna zdolność fizyczna niezbędna każdemu narciarzowi, który chce dobrze i bezpiecznie przeżyć zbliżający się sezon zimowy. Dyscyplina sportowa, jaką jest narciarstwo, wymaga od każdego (bez względu na to, czy zajmujemy się tym zawodowo, czy rekreacyjnie) dużej wytrzymałości. Wytrzymałość to zdolność człowieka do wykonywania ruchów w długim okresie oraz zdolność do przeciwstawiania się zmęczeniu. Znowu tyczy się to w szczególności pracy nóg, jak również ogólnej kondycji naszego ciała. Następnie mamy ruchomość/gibkość. Jest to cecha umożliwiająca poruszanie wszystkimi stawami i zespołami stawów w nieskrępowany sposób i w szerokim zakresie. Ta cecha stanowi pewien warunek do wykształcenia cech, o których mowa była wcześniej (tj. szybkości, siły czy wytrzymałości). Ostatnią cechą, którą chcemy przedstawić, jest koordynacja, która w całości treningu jest bardzo ważna. Koordynację rozumiemy jako zdolność do wykonywania złożonych zadań ruchowych oraz zdolność do wykonywania nowych zadań ruchowych w nieoczekiwanych sytuacjach. Koordynacja to również zdolność do zachowania równowagi oraz zwrotność w ekstremalnych warunkach.
Przygotowując się do kolejnego sezonu narciarskiego, należy pamiętać, że aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach, wymagany jest nie tylko niezawodny sprzęt, ale przede wszystkim dobra kondycja. Dobrze jest znać poszczególne cechy treningu, który wykonujemy, przygotowując się do sezonu narciarskiego. Dobre przygotowanie kondycyjne staje się także ważnym elementem w podnoszeniu umiejętności narciarskich. Kiedy występują braki kondycyjne, to nie ma możliwości opanowania perfekcyjnej techniki.