konkurs link

newsletter

  • 7.4.2020, Imieniny obchodzą: Donata, Herman, Rufin
 
 

Jak rozpocząć przygodę z badmintonem

Badminton Badminton

Badminton jest jedną z najbardziej wszechstronnie rozwijających dyscyplin sportu. Podczas treningów kształtujemy wiele cech motorycznych, co automatycznie powoduje, iż trening jest bardzo urozmaicony. Urozmaicenie = brak nudy! A to w oczywisty sposób powoduje, że dzieci, które spróbowały badmintona, szybko połykają „bakcyla” tego sportu.

Gdzie trenować?


Drogi są praktycznie dwie. Pierwsza to wyszukanie klubu, a druga to wyszukanie trenera i rozpoczęcie zajęć indywidualnych. W przypadku dzieci zdecydowanie polecam treningi w grupie rówieśników. Polecam z wielu powodów. Przede wszystkim kontakt z innymi dziećmi jest motywujący, inspirujący, a i trening z rówieśnikami jest o wiele ciekawszy i bardziej zabawny. Aspekt finansowy jest tutaj również ważny. Treningi grupowe w klubach są o wiele, wiele tańsze niż prywatne „lekcje” pobierane indywidualnie.
W praktyce koszt treningów grupowych to w przybliżeniu od 50 do 200 zł miesięcznie, w zależności od liczby treningów (zazwyczaj dzieci z klas I-III szkół podstawowych trenują 2-3 razy w tygodniu). Często kluby biorą na siebie większą część kosztów i zapewniają np. rakiety i lotki. Tak więc na początku dziecko zazwyczaj nie potrzebuje specjalistycznego sprzętu.

 

W co ubrać dziecko na trening?


Do treningu wystarczy dobre obuwie i wygodna odzież. Buty muszą mieć nie śliską podeszwę i taką, która daje dobrą amortyzację. W badmintonie występuje bardzo dużo szybkich startów, zmian kierunku poruszania, różnego rodzaju wyskoków. Wszystko to sprawia, że dobre buty dziecku zdecydowanie pomogą w treningu i zapewnią odrobinę komfortu i zdrowia (zadbają o ochronę stawów np. przy wyskokach). Koszulka, spodenki – te mogą być takie same jak na WF w szkole. W chłodniejsze dni przyda się dres. I to praktycznie wszystko. Już można iść na trening.

 

Kiedy iść na trening?

Najlepszym wiekiem na pierwsze kroki w badmintonie jest wiek 7-8 lat, tzn. okres I-III klasy szkoły podstawowej. Jest to wiek, w którym rozpoczęcie treningów pozwoli na wybranie późniejszej opcji uprawiania tego sportu. Po upływie najczęściej roku, dwóch staniemy przed pytaniem, czy chcemy, by nasze dziecko uprawiało badmintona wyczynowo (w dalszym etapie „zawodowo”), czy też interesuje nas rekreacja - sport tylko dla zdrowia. Należy zdawać sobie sprawę, że dziecko uprawiające badminton w klasie pierwszej, drugiej czy też trzeciej będzie trenowało 2-3 razy w tygodniu (każdy trening trwa 90 minut). Ale po dwóch-trzech latach liczba treningów wzrasta do 4-5 w tygodniu. Czyli w klasie V czy VI powinno trenować już praktycznie od poniedziałku do piątku. Takie są wymagania uprawiania badmintona na poziomie wyczynowym w klubach sportowych. Jeśli nas to nie interesuje, to tak jak wspomniałem wcześniej, pozostaje nam poziom rekreacyjny.

 

kuba jagodzinski

 

Zawody, obozy


Jeśli dziecko trafiło do klubu prowadzącego systematyczne szkolenie sportowe, to bardzo szybko pojawią się turnieje, na których nasza pociecha będzie musiała stawić czoła rówieśnikom. Czy posiada odpowiednie do tego cechy? Czy, w skrócie mówiąc, jest „wojownikiem”, czy też raczej rywalizacja naszego potomka nie interesuje? To rodzic musi wiedzieć. Ma to wpływ na wybranie drogi, którą pójdzie nasz syn czy córka. Czyli albo wyczyn, albo rekreacja.


Po pierwszym roku treningów pojawią się zgrupowania sportowe. Zarówno latem, jak i zimą większość klubów organizuje takie obozy. Ich liczba wzrasta w miarę upływu lat uprawiania badmintona. Pocieszające jest to, że koszty uprawiania badmintona są relatywnie niskie. Koszty startów w zawodach w większości pokrywają kluby. Obozy są również znacznie tańsze niż wysłanie dziecka na kolonie czy też obóz językowy lub rekreacyjny. Często są to koszty dwa-trzy razy niższe niż udział w kolonii.

 

Rekreacja czy wyczyn?


Jeśli już zdecydowaliśmy, czy interesuje nas badminton sportowy, czy raczej badminton uprawiany rekreacyjnie, to musimy wiedzieć, że druga opcja jest znacznie droższa. Trenowanie w grupach rekreacyjnych zawsze będzie droższe. Takich treningów nie dofinansowuje żaden klub. Koszty ponoszą w całości rodzice. Jeśli wybierzemy opcję treningów indywidualnych, to koszt takich zajęć będzie wynosił ok. 80-150zł za jeden trening trwający zazwyczaj godzinę zegarową.


Niezwykle ważny jest wybór treningów pod okiem dobrego szkoleniowca. Trenera wykształconego, a nie osoby, która zajmuje się treningami w wolnych chwilach (aby „dorobić”). Tylko instruktor czy trener posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności może zapewnić naszemu dziecku właściwy trening. Zawsze dobrze sprawdzajmy, komu oddajemy nasze skarby.

 

Rekreacyjne uprawianie badmintona można rozpocząć w dowolnym wieku. Nawet dorosła osoba szybko nauczy się podstaw tego sportu i zacznie czerpać dużą przyjemność z biegania za lotką. Istniej też wiele miejsc, gdzie można uczyć się grać pod okiem prywatnych trenerów. Bardzo często organizowane są turnieje skierowane specjalnie do graczy rekreacyjnych. Coraz większa jest też oferta obozów przeznaczonych dla amatorów, a nawet całych rodzin.


Tak więc obecnie każdy, kto ma ochotę na spędzanie czasu na kortach badmintonowych, ma możliwość, aby zaspokoić swoją chęć na zdrowy tryb życia – życia z badmintonem.


Jacek Jagodziński - trener badmintona w klubach Milenium Warszawa i Badsport Warszawa.

Na zdjęciu: Kuba Jagodziński

 

logo milenium  

 

 

logo klub badsport160

Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Triathlon Rawa - okiem Sportowej Rodziny - relacja

W dniach 2-3 sierpnia 2014 w Rawie Mazowieckiej odbywała się Olimpiada Triathlonowa, organizowana przez Klub Triathlon Rawa. 2 sierpnia rozegrany został  Aquathlon - ogólnopolskie zawody dla dzieci, a także triathlon 1/10 IM. 3 sierpnia odbył się Triathlon Olimpijski Mistrzostwa Polski Weteranów. Na zakończenie wystartowały na krótkim dystansie biegowym osoby niepełnosprawne. Mimo upału impreza bardzo się udała, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

Gimnastyka artystyczna - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Często rodzice mają dylemat: czy moje dziecko poradzi sobie z trudami treningów koniecznych przy uprawianiu gimnastyki artystycznej na poziomie wyczynowym? Dobre pytanie. To naprawdę bardzo wymagająca dziedzina sportu, dostępna dla dziewczynek obdarzonych predyspozycjami i gotowych do bardzo ciężkiej pracy. My proponujemy zacząć od rekreacyjnego uprawiania gimnastyki. W takiej wersji to sport dostępny dla każdego. A jeśli okaże się, że apetyt na sukcesy rośnie i ciężka praca nie stanowi problemu – rekreacja otwiera drogę do zaawansowanego treningu. Czym różni się wyczyn od rekreacji? Odpowiada trenerka, Kateryna Nylypiuk.

Sprzęt do badmintona

Wybór sprzętu, jaki będzie nam potrzebny do gry w badmintona, jest dosyć trudny. Trudny dla osoby początkującej. Mam nadzieję, że poniższe informacje pomogą w samodzielnym podjęciu decyzji podczas zakupów.

11 psich sportów dla całej rodziny

Czas na gimnastykę dzieci z psem i psie sporty! Także z czworonożnym przyjacielem możemy uprawiać sport i zachęcać całą rodzinę do zdrowego stylu życia. Psie sporty mogą być ciekawą formą spędzania wolnego czasu nie tylko dla osób, które mają psy, ale również dla tych, które uczestniczą jako obserwatorzy i kibice.

ABC gimnastyki artystycznej

Gimnastyka artystyczna jest dyscypliną nie tylko widowiskową, ale też bardzo wszechstronną. Poprzez uprawianie jej można rozwinąć nie tylko gibkość, ale kształtować takie cechy motoryczne, jak: skoczność, równowagę, zwinność oraz koordynację wzrokowo-ruchową. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.