konkurs link

newsletter

  • 15.8.2020, Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan
 
 

Pierwsza pomoc w razie kontuzji!

Pierwsza pomoc w razie kontuzji!
Początek ferii, zima w pełni, a więc idealny moment, żeby ruszyć na zaśnieżone stoki! W górach każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa swojego i innych, dlatego należy pamiętać o udzielaniu pierwszej pomocy. Jak rozpoznać złamanie, jak zrobić pierwszy opatrunek i jak wezwać pomoc przypomina dr Krzesimir Sieczych, lekarz ortopeda z Carolina Medical Center w Warszawie.
 
– Zaraz po upadku należy bardzo dokładnie obejrzeć ciało i sprawdzić, czy kończyny nie są nienaturalnie wygięte, czy nie doszło do złamania lub przecięcia skóry. Najlepiej dotknąć różnych części ciała, żeby sprawdzić czucie. Co bardzo ważne, nigdy nie należy na siłę wyprostowywać ani zginać kończyny, która doznała urazu, ale trzeba pozostawić ją w zastanej pozycji. – tłumaczy dr Sieczych.
 
Pierwsza pomoc w razie wypadku:
 
1. Zimny kompres – warto od razu go wykonać, jeśli pojawia się ból w kończynie. Na stoku wystarczy wsypać śnieg do foliowej torebki. W domowych warunkach można owinąć kostki lodu w ręcznik lub bawełnianą ściereczkę. Dobrze sprawdza się też okład żelowy (tzw. cool pack), który wystarczy schłodzić w zamrażalce.
 
Warto wiedzieć: Zimno zmniejsza stan zapalny co zahamowuje powstawanie obrzęku i przyśpiesza gojenie się tkanek. Dlatego zaraz po urazie wskazane jest chłodzenie dotkniętej urazem części ciała, a nie jej ogrzewanie.
 
 2. Usztywnienie złamanej kończyny– należy przyłożyć ją do sztywnego elementu (np. kija narciarskiego czy nawet kawałka gałęzi), a następnie nie za mocno obwiązać np. szalikiem. Złamaną nogę można dowiązać do drugiej zdrowej – wykonując wiązanie w okolicy bioder, kolan, kostek i palców stopy. Złamaną rękę można przyłożyć też do tułowia i obwiązać w podobny sposób, aby pozostała nieruchoma. Dzięki usztywnieniu nie będzie dochodziło do dalszych przemieszczeń, co z kolei zminimalizuje odczuwany ból.
 
Warto wiedzieć:

a)  W przypadku złamań kości unieruchamiamy dwa sąsiednie stawy, np. gdy podejrzewamy złamanie przedramienia unieruchamiamy nadgarstek i łokieć.
b)  Jeśli mamy do czynienia z urazem stawu, unieruchamiamy dwie sąsiadujące kości,np. przy urazie stawu kolanowego blokujemy podudzie i udo.
 
3. Zabezpieczenie bolącej kończyny temblakiem– temblak można zrobić ze zwykłej trójkątnej chusty. W razie potrzeby podtrzyma on złamaną lub zwichniętą rękę, odciążając i unieruchamiając mięśnie i stawy.
 
Warto wiedzieć:W sprzedaży dostępne są gotowe temblaki i szyny medyczne, które służą do usztywnienia złamanych kończyn. Turystyczne szyny piankowe po zwinięciu są wielkości kubka, więc bez problemu mieszczą się w każdym plecaku.
 
4. Wezwanie na pomoc ratowników górskich – nieudana próba podniesienia się lub uczucie niestabilności i np. uciekania kolana oznacza, że potrzebujemy pomocy.Bez względu na to, czy jesteśmy ofiarą, sprawcą czy świadkiem wypadku, w górach zawsze warto mieć w telefonie zapisany lokalny numer alarmowy. W polskich górach należy dzwonić pod numery 985 lub 601 100 300, które połączą nas z TOPR-em i GOPR-em, można również wybrać ogólnoeuropejski numer alarmowy 112. W zagranicznych kurortach, zwłaszcza poza Unią Europejską, najlepiej wcześniej sprawdzić tamtejsze numery służb ratunkowych.
 
Warto wiedzieć: Przed wezwaniem pomocy, należy upewnić się, że rzeczywiście jej potrzebujemy. Jeśli jesteśmy w stanie sami zjechać do ośrodka, nie warto angażować ratowników i odbierać szansy udzielenia pomocy komuś, kto rzeczywiście będzie jej bardzo potrzebował.
 
5. Wizyta na ostrym dyżurze– Jeśli po paru godzinach od upadku nadal odczuwamy ból i pojawia się opuchlizna (obrzęk), należy jak najszybciej udać się do najbliższej placówki z ostrym dyżurem. Nie należy maskować poważnych kontuzji lekami przeciwbólowymi tylko po to, aby nie stracić kolejnego dnia urlopu na stoku, gdyż konsekwencje takiej brawury będą jeszcze boleśniejsze. Na ostrym dyżurze lekarze dokonają pierwszej diagnozy, wykonają zdjęcie RTG, aby wykluczyć lub potwierdzić złamanie.
W przypadku urazu lekarz założy gips lub skieruje na leczenie operacyjne. Jeśli badanie rentgenowskie nie potwierdzi urazu, a pacjent będzie nadal odczuwał ból, lekarz założy szynę, tzw. ortezę ortopedyczną.
 
Warto wiedzieć:Stan każdego pacjenta jest zawsze oceniany indywidualnie i ostateczna diagnoza i sposób leczenia zależy od wielu czynników, które lekarz zawsze rozpatrzy zanim zaproponuje pacjentowi dalsze leczenie, dlatego nie warto bać się wizyty na ostrym dyżurze.
 
 
Więcej informacji na www.carolina.pl 
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Perfekcjonista na boisku okiem psychologa sportu

Czy Wasze dziecko też chce zawsze wygrywać? I złości się przy najmniejszym błędzie? Takie prawo dziecka, ale możemy pomóc mu spojrzeć na grę z szerszej perspektywy. Kiedy chcemy zawsze wygrywać za wszelką cenę i wszystko musi być idealnie, to nie dajemy sobie prawa do błędu (a przecież piłka jest grą błędów). Rozpamiętujemy gorsze chwile, frustrujemy się, a wtedy trudno o wyciąganie wniosków na przyszłość i przejście do następnej akcji z dobrym nastawieniem.

POLSAT JimJam patronem zimowej kampanii „Bez kasku nie jadę”

POLSAT JimJam przypomina – nie ma zimą bezpiecznej zabawy bez kasku! Tym razem dziecięca telewizja poprzez kampanię „Bez kasku nie jadę” zachęca do ochrony głowy maluchów podczas śnieżnych harców na nartach, snowboardzie czy łyżwach. Pomysłodawcą kampanii jest portal SportowaRodzina.pl, a jej ambasadorami sportowcy i komentatorzy sportowi. Wśród nich Bożydar Iwanow i Mateusz Borek z Telewizji POLSAT.

Jak wykorzystać sezon letni, żeby nie dopadło nas jesienne przesilenie?

Wakacje to czas ogólnego rozprężenia, szczególnie jeśli pogoda jest dla nas łaskawa. Długie, słoneczne dni sprzyjają relaksowi, a myśli krążą wokół codziennych, nawet najmniejszych przyjemności. Częściej niż zwykle pozwalamy sobie na odstępstwa od diety i zapominamy o aktywności fizycznej, zwłaszcza podczas urlopu. Jednak to właśnie teraz jest odpowiedni moment, aby zadbać o to, by jesienią nie dopadło nas przesilenie! Sprawdźcie, jak wykorzystać sezon letni i nie dać się obniżonemu nastrojowi w kolejnych miesiącach.

Sportbonus Dzieciom - ruszyła wielka akcja społeczna

Czas START! Ruszyła największa akcja społeczna w historii polskiego sportu Sportbonus Dzieciom! Honorowym Patronem projektu jest Polski Komitet Olimpijski.

Sprawność fizyczna dzieci w Polsce

Eksperci szacują, że co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie. Sprawność młodego pokolenia z dekady na dekadę systematycznie spada. Te statystyki można odwrócić. Udowadnia to program edukacyjny Aktywne Szkoły MultiSport, który zmobilizował do ruchu ponad 9 tysięcy uczniów z Dolnego Śląska. II edycja programu ruszy wiosną 2019 r. w szkołach podstawowych w województwie mazowieckim. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.