konkurs link

newsletter

  • 21.1.2022, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

Obozy zimowe - jak wybrać dobrego organizatora?

Obozy zimowe - jak wybrać dobrego organizatora?

Późna jesień to czas, gdy większość rodziców planuje zimowe ferie szkolne dla swoich dzieci. Udany zimowy wyjazd to gwarancja powrotu do szkoły z nową energią i uśmiechem, więc w rodzinach trwają poszukiwania takiej opcji wypoczynku, która najbardziej zadowoli dziecko. Dla wielu rodziców zbliżająca się zima będzie ważnym etapem na drodze do samodzielności ich dziecka poprzez wyjazd na zimowisko. Jak mądrze wybrać obóz, któremu organizatorowi zaufać, aby zapewnić pociesze bezpieczny wypoczynek?

Rodzicu, sprawdź zanim kupisz!
 


Organizowaniem wyjazdów dziecięcych i młodzieżowych zajmują się biura turystyczne, specjalizujące się w tego rodzaju imprezach. Biuro powinno mieć już za sobą kilka udanych sezonów, posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych w województwie, w którym ma główną siedzibę oraz certyfikat gwarancji ubezpieczeniowej. Ważne jest także, aby organizator współpracował z w miarę stałą kadrą wychowawców i instruktorów. Jeśli firma istnieje kilka lat i co roku ogłasza nabór całej nowej kadry na zimowiska lub kolonie, to nie świadczy o niej dobrze. Oczywiście weźmy pod uwagę, że firmy organizujące wypoczynek dziecięcy także się rozwijają i każdego sezonu szukają nowych tematów do realizowania podczas wyjazdów dlatego nabór części nowych pracowników nie powinien budzić naszego niepokoju. Każda kolonia i obóz musi posiadać swojego kierownika, który nie zajmuje się dziećmi, ale sprawami organizacyjnymi.

Kto może opiekować się dziećmi na zimowisku?
 


Wychowawcy, instruktorzy  – ci ludzie będą zajmowali się Twoim dzieckiem. Wychowawcą obozowym może zostać osoba, która ukończyła odpowiednie kursy przygotowujące, zatwierdzone przez Kuratorium Oświaty oraz instruktorzy odpowiednich sportów lub harcerstwa. Najmłodsi mają inne potrzeby emocjonalne niż młodzież, dlatego opiekunami maluchów zostają osoby ciepłe, troskliwe i służące dzieciom pomocą w samoobsłudze. Na zimowiskach tematycznych czyli np. wszelakich sportowych, muzycznych, hobbystycznych kadrę stanowią osoby z przygotowaniem pedagogicznym i zajmujące się na co dzień daną dyscypliną np. narciarstwem. Dobrzy organizatorzy zapraszają gości, którzy prowadzą warsztaty z prawdziwego zdarzenia nierzadko z użyciem profesjonalnego sprzętu. Wychowawca z pasją będzie potrafił udzielić nam w czasie obozu wyczerpującej informacji o naszej latorośli, nie oczekujmy jednak codziennych długich raportów, nie zabierajmy kadrze czasu przeznaczonego na opiekę nad dziećmi!

Ustawowo liczba uczestników w jednej grupie, pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób w przypadku dzieci starszych. Jeśli mamy do czynienia z młodszymi dziećmi (do lat 10) grupy te mogą liczyć po nie więcej niż 15 osób. Jednak większość dobrych organizatorów przyjmuje kryteria odpowiednio po 15 i 10 dzieci przypadających na jednego wychowawcę.
 
Program – na co zwrócić uwagę
 


Dobry organizator zapewnia podczas pobytu jak najwięcej zajęć i mało czasu wolnego – to znacznie zmniejsza tęsknotę i czasem niebezpieczne pomysły własne młodzieży.  Czytając ofertę biura, nie zadowalajmy się ogólnymi informacjami w rodzaju „gry i zabawy na świeżym powietrzu” – domagajmy się konkretnych informacji o planie pobytu na obozie. Jeśli planujemy wysłać dziecko na obóz narciarski lub snowboardowy, musimy wiedzieć ile godzin dziennie i ile razy dziennie będą odbywać się zajęcia na stoku. Obowiązkiem organizatora jest powiadomić rodziców co należy zabrać obowiązkowo na obóz o danym profilu. Niektóre biura wysyłają taką informację mailem do rodzica, na co najmniej 7 dni przed wyjazdem, a inne od razu umieszczają spis w opisie oferty. Pamiętajmy, że brak choćby jednej rzeczy z obowiązkowej listy może znacznie utrudnić wyjście na dwór całej grupie lub zdezorganizować zabawę. W przypadku obozów narciarskich lub snowboardowych przeważnie dziecko musi wziąć ze sobą własny kask, natomiast pozostały sprzęt można albo także zabrać własny, albo zdać się na wybór w wypożyczalni dokonywany zawsze pod kontrolą obozowego instruktora. Sprzęt wypożyczany jest za dodatkową opłatą, od razu na cały czas pobytu na zimowisku.

Standardem jest organizowanie zimowisk trwających 7 dni i na taki czas przygotowywane są programy pobytu. Niektóre biura dają możliwość wykupienia pobytu dziecka na całe ferie czyli 14 dni. Należy mieć świadomość, że uczestnik, który zostanie na drugi tydzień pobytu na tym samym typie zimowiska, może być objęty realizowaniem tego samego programu drugi raz (co na dobrych, ciekawych wyjazdach absolutnie dzieciom nie przeszkadza).

Zakwaterowanie i wyżywienie
 


Podział na grupy wiekowe zabezpieczy wrażliwego malucha przed różnymi sytuacjami stresowymi. Wiele biur turystycznych najmłodsze dzieci zabiera w zupełnie inne miejsca niż pobyt młodzieży, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo, jednak w przypadku zimowisk częściej mamy do czynienia z zakwaterowaniem w tym samym miejscu, ale np. na oddzielnym piętrze. Budynki oczywiście powinny spełniać standardy BHP, obowiązkowo posiadać zezwolenie od Straży Pożarnej na kwaterowanie grup, być ogrodzone, ciepłe i czyste. Gdy wysyłamy dziecko na obóz narciarski lub snowboardowy zapytajmy organizatora o narciarnię  w miejscu pobytu dzieci oraz o możliwości suszenia ubrań po szaleństwach na śniegu.  Jednak pamiętajmy, że dla dziecka udany obóz to niekoniecznie pobyt w czterogwiazdkowym hotelu. Dla młodego obywatela liczy się atmosfera, program, kadra i koledzy przede wszystkim. Wspólna łazienka na korytarzu lub spanie na łóżkach piętrowych nie będzie dla niego za trudne, byleby zostały zachowane standardy higieny. 

Dania serwowane w ośrodkach przyrządzane powinny być na miejscu. Menu zatwierdzone jest przez kuratorium i sanepid oraz układane zgodnie z wymogami żywieniowymi. Uczestnicy mają zapewniony stały dostęp do wody pitnej. U niektórych organizatorów istnieje możliwość zamiany posiłku na inny w razie np. diety wegetariańskiej. Jakość wyżywienia jest często podstawowym kryterium wyboru obiektu przez biuro. Miejmy świadomość, że serwowana jest kuchnia zdrowa i narzekania dziecka na posiłki mogą wynikać z faktu, że w domu ma zupełnie inaczej skonstruowaną dietę. Przeważnie organizator zapewnia 3 posiłki dziennie i podwieczorek w postaci owocu lub czegoś słodkiego. Uwaga na obozy zagraniczne – należy dokładnie przeczytać zakres świadczonych usług, gdyż uczestniczy w nich zwykle młodzież o znacznie większym stopniu samodzielności i zasady wyżywienia oraz programowe rządzą się innymi prawami niż na wypoczynku krajowym.

Tekst przygotowany przez KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk, kolonii, wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.


 
 
 

 
 
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Jak zaszczepić w dzieciach miłość do sportu

Jestem mamą trójki wspaniałych dzieciaków:  Łucji 8 lat, Ludwiki 7 lat i Wiktora 5 lat. Od zawsze jesteśmy  zwariowaną rodzinką - na punkcie sportu i wspólnego spędzania ze sobą czasu. Nasze życie to ruch, aktywność i dzięki temu wiele podobnych do nas znajomych.

Pierwszy obóz – jak przygotować dziecko

Wyjeżdżanie na obóz to niełatwa sprawa, ani dla dziecka, ani dla rodzica. Pomóc może dobre przygotowanie! 

Wybierz odpowiedni kask. Najlepsza rowerowa inwestycja

Wybór odpowiedniego kasku to wyzwanie, przed którym staje każdy rowerzysta. Bezpieczeństwo musi iść w parze z wygodą i komfortem użytkowania, dlatego ten kluczowy element wyposażenia zawsze stanowi gorący temat do dyskusji. Jak go dobrać? W jaki sposób chroni naszą głowę i dlaczego na rynku jest tak dużo kasków?

Środowisko dziennikarzy telewizyjnych zabakcylowane!

Okres długiego weekendu upłynął pod znakiem zadumy... Jednak wczoraj wieczorem na stronie www.AktywnyBakcyl.pl gruchnęła wiadomość, że Przemysław Babiarz jest kolejną zarażoną osobą. W swoim oświadczeniu opublikowanym na stronie, mówi o tym w dramatycznych słowach: http://bit.ly/1gpwUUv

Mały poradnik Ślizgawkowicza, czyli jak spędzić udane popołudnie z dzieckiem na łyżwach

Ferie w całym kraju trwają już od jakiegoś czasu, warszawskie zbliżają się wielkimi krokami. Ponieważ aura jest mało śnieżna, mamy powody przypuszczać, że zainteresowanie łyżwami będzie się nadal utrzymywało. Prowadząc lekcje na jednym z warszawskich sezonowych lodowisk, mamy często okazję, żeby poobserwować licznie pojawiających się tam rodziców ze swoimi pociechami. Większość dzieci stawia pierwsze łyżwiarskie kroki, a zanim będą w stanie „śmigać” bez problemu na łyżwach, warto wziąć sobie do serca kilka rad, dzięki którym pobyt na lodowisku będzie dobrze wspominany przez całą rodzinę.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.