konkurs link

newsletter

  • 25.7.2021, Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Walentyna
 
 

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Jak wybrać odpowiednią pływalnię i instruktora?

Pływanie staję się coraz bardziej popularne, a amatorzy tego sportu mają do wyboru coraz więcej ciekawych ofert. Reklamy kuszą atrakcyjnymi cenami i różnymi zajęciami na basenie. Jednak jakie czynniki powinny wpływać na wybór tej najlepszej pływalni,  na który basen się zdecydować i jaką szkołę pływania wybrać dla siebie lub swojego dziecka?

Wybór basenu

Wybór pływalni jest istotnym elementem i nie powinien być przypadkowy. Ważne są tu nasze oczekiwania - czy wystarczy nam basen tylko do pływania, basen sportowy, czy może potrzebujemy również strefy rekreacyjnej lub strefy spa. Przy wyborze basenu, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, powinniśmy zwrócić  uwagę, czy basen jest czysty, zadbany, posiada prysznice, szatnie i czy na basenie są ratownicy oraz jakie są ceny karnetów i jaki mamy do niego dojazd. Czasem warto wybrać ten basen, który nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie, ale spełnia nasze oczekiwania. Zanim dokonamy wyboru, warto dobrze rozejrzeć  się wśród ofert  i wybrać dla siebie tę najlepszą.

Nauka pływania

Baseny oferują dużą gamę zajęć  - naukę pływania dla dorosłych, dzieci, niemowlaków, aqua-aerobik. W ośrodkach sportowych oferujących tak szeroki wachlarz zajęć pojawia się również wiele szkół pływackich, jak  więc wybrać tę najlepszą dla siebie i dziecka?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nauka dzieci to wielka odpowiedzialność. Ważnym elementem jest, aby instruktor przebywał z dziećmi w wodzie. W zależności od wieku dziecka powinniśmy dowiedzieć się, na jakim basenie będą prowadzone zajęcia. I tak, dla niemowlaków i dzieci do około  4. roku życia, powinien to być basen cieplejszy, o temperaturze wody około 31 stopni Celsjusza. Natomiast dzieci od 4. roku życia mogą już chodzić na zajęcia na dużym sportowym basenie, gdzie woda ma około 28 stopni Celsjusza. Jeśli dziecko jest zmarzluchem i temperatura wody jest dla niego za niska, można kupić mu specjalną piankę (dostępne w większości sklepów sportowych), która da sporo ciepła i nie będzie jednocześnie krępować ruchów.  Ponadto zwiększa ona bezpieczeństwo i ułatwia instruktorowi demonstrowanie poszczególnych ćwiczeń.

Instruktor

Bardzo ważny jest kontakt dziecka z instruktorem. Rodzice na pierwszych zajęciach powinni zwrócić uwagę na to, jak instruktor współpracuje z dzieckiem (czy wykazuje się spokojem, jest pogodny, nawiązuje z nim kontakt, itd.), jakie ma podejście i czy wzbudza sympatię dzieci. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, czy osoba prowadząca zajęcia posiada odpowiednie kwalifikacje. Są nimi uprawnienia instruktora pływania, dzięki którym mamy gwarancję, że osoba prowadząca zajęcia odbyła specjalistyczny kurs, na którym została przygotowana do prowadzenia zajęć na basenie. Można również porozmawiać z instruktorem i zapytać, jakie ma doświadczenie z dziećmi, ile czasu pracuje w zawodzie oraz czy oprócz nauki pływania prowadzi również inne zajęcia z dziećmi. Dodatkowym atutem są uprawnienia ratownicze, natomiast nie każdy instruktor musi takie posiadać, ponieważ na basenie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. 

Wykwalifikowany instruktor powinien zachęcić dzieci do wspólnej nauki oraz zabawy. Warto podpytać inne osoby o opinię na temat  danej szkoły pływania  i  przejrzeć stronę internetową oraz  facebooka - zamieszczone tam zdjęcia przybliżą nam metody i formy prowadzenia zajęć.

Do zobaczenia w wodzie!
 
Marcin Marciniak - instruktor pływania w szkole Smile Swim 

 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Gry podwórkowe - sposób na aktywność i nudę!

Nadeszły długo wyczekiwane przez dzieci wakacje. Nie wszyscy, jednak mają możliwość wyjazdów wypoczynkowych. Co z pociechami, które zostają w swoich domach? Czy są skazane na nudę lub pozostaje im tylko telewizor, gry komputerowe oraz wirtualny świat? Otóż nie! Z pomocą przychodzą popularne do tej pory, jak i te zapomniane gry podwórkowe. 

Nie zwalniaj, inspiruj! Dzieci w Polsce potrzebują więcej ruchu

Raporty sporządzone przez NIK wskazują, że liczba zwolnień z lekcji WF w Polsce stale rośnie, a według danych Eurostatu tylko co piąty polski nastolatek lub nastolatka jest wystarczająco aktywny lub aktywna fizycznie. Według ekspertyzy przygotowanej na zlecenie Fundacji ING Dzieciom, sytuacja jest jeszcze bardziej niepokojąca, jeśli chodzi o dostęp do sportu dzieci z niepełnosprawnościami.

Z boiska przed komputer – jak zmieniło się życie dzieci podczas izolacji

Nestlé i Polski Związek Lekkiej Atletyki przedstawiają raport „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”, zrealizowany w ramach programu „Lekkoatletyka dla każdego!”

Rowerem po Polsce – przegląd popularnych szlaków rowerowych na wycieczki rodzinne

Tego roku wiosna przywitała nas wyjątkowo wcześnie. Nie zaczekała nawet aż wszystkie Marzanny dotrą na dno jezior i ciepłymi promieniami zachęca do ruchu na świeżym powietrzu. Wszyscy widzą, jak ewidentnie zmieniło się podejście Polaków do sportu i aktywności. Nie da się także nie zauważyć rosnącej liczby rowerzystów. Całe szczęście co roku powstają nowe szlaki rowerowe zachęcające do wycieczek całą rodziną!

"Pierwsze kroki w baletkach"

Z myślą o najmłodszych entuzjastach baletu oraz tych, którzy jeszcze wahają się z podjęciem decyzji o rozpoczęciu nauki tańca klasycznego, Studio Blok przygotowało książkę, która wzmocni ich apetyt na balet.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.