konkurs link

newsletter

  • 24.9.2022, Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor
 
 

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie i nie chcą się ruszać, już co trzeci ośmiolatek ma nadwagę lub otyłość. Coraz częściej najmłodsi zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi, typowymi dla starszego pokolenia. 24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Z badań (COSI 2016) Instytutu Matki i Dziecka przeprowadzonych pod auspicjami Światowej Organizacji zdrowia (WHO), wynika, że 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce ma nadmierną masę ciała, a z otyłością zmaga się 12,7 proc. z nich. Co dziesiąty drugoklasista ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, a wskaźnik ten związany jest z poziomem nadwagi i otyłości. Brak aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego o 50 proc. (International Journal of Cardiology) Aby temu przeciwdziałać WHO zaleca co najmniej 60 minut aktywności fizycznej dziennie wśród dzieci. Odpowiednia dawka ruchu wspomaga zarówno rozwój fizyczny (wzrost, rozwój mięśni, dotlenienie organizmu), jak i psychiczny (radzenie sobie z porażkami i zmęczeniem, pokonywanie trudności oraz nauka przyjmowania sukcesów). Ruch pomaga także w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń, takich jak: cukrzyca, wady postawy czy choroby układu ruchu. Eksperci szacują, że jedynie 24 proc. dzieci spełnia warunek godzinnej aktywności dziennie.

Bezruch wśród polskiej młodzieży

Podczas konferencji Instytutu Matki i Dziecka „Otyłość u polskich dzieci i młodzieży 2018” zaprezentowano najnowsze wyniki międzynarodowych badań HBSC ((Health Behaviour in School-aged Children, 2018), z których wynika, że poziom aktywności fizycznej wśród polskich nastolatków (11-15 lat) nie jest satysfakcjonujący. Jedynie 21 proc. dziewcząt i 24 proc. chłopców w wieku 11 lat spełnia zalecenia WHO. W badaniach zauważono też systematyczny spadek aktywności wraz z wiekiem u dziewcząt do 15 roku życia. Wśród piętnastolatek mniej niż jedna na pięć dziewcząt jest aktywna fizyczne. Według badań nadwaga i otyłość występuje częściej wśród męskiej reprezentacji nastolatków. Ponad 33 proc. chłopców w wieku 11 lat ma nadwagę.

Technologia zamiast sportu

Eksperci są zgodni – u podstaw otyłości i nadwagi leżą zła dieta dzieci i niski poziom aktywności fizycznej, wypartej przez multimedia. Podczas badań (COSI) sprawdzono ile czasu ośmiolatki spędzają przed ekranem komputera lub telewizora. 50 proc. dzieci w weekend poświęca na to co najmniej trzy godziny.

Aktywne szkoły?

Kontrola NIK z 2013 r. ujawniła, że w Polsce już ponad jedna trzecia uczniów nie ćwiczy na WF-ie. W szkołach podstawowych około 15 proc. dzieci regularnie przynosi zwolnienia, a z wiekiem ten odsetek wzrasta. Jak zachęcić dzieci do uprawiania sportu? Ten problem próbuje rozwiązać projekt realizowany przez Fundację V4Sport - Aktywne Szkoły MultiSport (AMS), który łączy technologię i ruch w formie interaktywnej zabawy. Projekt opiera się na 9 stacjach z prostymi ćwiczeniami sportowymi takimi jak zwis na drążku, skok w dal, próba ścisku czy brzuszki. Sportowe stacje oparte są na europejskim teście sprawności EuroFit. Podejmując sportowe wyzwanie, dzieci stają w szranki z multimedialnymi potworami z Galaktyki Bezruchu. W ramach inicjatywy organizatorzy dokonują pomiaru poziomu aktywności fizycznej dzieci, ale także inspirują uczniów, nauczycieli i rodziców do nowatorskiego spojrzenia na aktywność fizyczną. Jak podkreśla Fundacja V4Sport realizująca projekt - każda aktywność, która powoduje, że dzieci chętniej zakładają strój sportowy i trampki jest dobra. Obecnie projekt realizowany jest w 35 szkołach na Dolnym Śląsku. W ramach inicjatywy opracowywane są także Plany Treningowe, w których uczestniczą rodzice, środowisko szkolne oraz lokalne, a ich celem jest tworzenie rozwiązań, które sprzyjają codziennej aktywności ruchowej dzieci. Więcej informacji na temat projektu Aktywne Szkoły MultiSport odnaleźć można na stronie: www.aktywneszkoly.pl.

Zdrowa dieta

Badania Instytutu Matki i Dziecka pokazują, że jedynie połowa ośmiolatków je warzywa przez większość dni w tygodniu. Według zaleceń żywieniowych dzieci powinny spożywać dziennie pięć porcji owoców i warzyw. Obok braku ruchu i zdrowej diety na nadwagę i otyłość wśród dzieci wpływać może także nieregularne spożywanie śniadań i rzadkie jedzenie obiadów z rodzicami. Eksperci zauważają, że znaczenie może mieć także długość snu. Badania pokazują, że optymalna wagę ciała w większości miały dzieci przesypiające nie mniej i nie więcej niż 9 godzin na dobę.

Choć problem niewłaściwej masy ciała dotyczy wielu dzieci, badania pokazują, że rodzice często nie dostrzegają problemu nadwagi u swoich dzieci. 30 proc. badanych dzieci ma nadwagę, natomiast tylko 13 proc. rodziców dostrzega problem (deklaracja „lekkiej nadwagi” w badaniu).

***

Aktywne Szkoły MultiSport: To projekt, którego zadaniem jest aktywizacja ruchowa dzieci w wieku szkolnym i prawidłowa edukacja sportowa. Program sportowy ASM to 9 ćwiczeń sprawnościowych uznanych w teście sprawności EuroFit, połączonych w spójną fabularyzowaną, interaktywną grę. Do tej pory Projekt został zrealizowany w 35 szkołach z Dolnego Śląska, gdzie został sprawdzony poziom aktywności blisko 9 tysięcy dzieci. Realizatorem projektu jest Fundacja V4Sport, jego pomysłodawca i fundatorem firma Benefit Systems. Więcej informacji na temat projektu odnaleźć można na stronie internetowej www.aktywneszkoly.pl

Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

"Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem" - książka

Będąc kilkulatkiem, słynął z dobrych manier i spokojnej natury. Mając 19 lat ukończył renomowane liceum w Krakowie i rozpoczął wyższe studia pedagogiczne. Rok później grał w Górniku Zabrze. Dopiero co trafił do Ekstraklasy, w której – mimo sukcesów – nie wróżono mu wielkiej kariery. Dziś jest jej najlepszym obrońcą i jednym z najbardziej lubianych reprezentantów Polski.

Rewolucyjne zmiany w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Startuje XIV edycja

W poniedziałek, 20 stycznia, wystartowały zapisy do XIV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Od tego roku w formule rozgrywek nastąpią duże zmiany. Turniej będzie obejmował kategorie wiekowe U-10 oraz U-12, a najlepsze drużyny z każdego województwa zagrają w finale ogólnopolskim rozgrywanym na Stadionie Narodowym. Zwycięzcy wyjadą na mecz Niemcy – Polska.

"Joga dla najmłodszych" - książka

"Joga dla najmłodszych. Baw się i rośnij zdrowo i szczęśliwie!" – to książka dla dzieci i ich rodziców, którzy są otwarci na nowe formy doskonalenia rozwoju swoich pociech w wieku od 4 do 7 lat.

Ranking parków rozrywki w Europie

Według IAAPA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Rozrywki i Atrakcji) w Europie istnieje obecnie 307 różnych parków rozrywki. Ponieważ sezon na ich odwiedzenie trwa w najlepsze, a od samego wybierania może nas rozboleć głowa, zespół ShopAlike stworzył subiektywny “Ranking parków rozrywki w Europie”. Dzięki zestawieniu łatwiej będzie Ci wybrać park odpowiedni do Twoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem mocnych wrażeń, czy też szukasz miłego miejsca na spędzenie rodzinnego weekendu z dziećmi, ten przewodnik pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.

"FC Barcelona. Sztuczki i triki piłkarzy" - książka

Messi, Neymar, Pique – te gwiazdy zna każdy młody fan piłki nożnej. Jeśli chciałbyś grać tak jak oni – prawdziwi futbolowi artyści – sięgnij po tę książkę. Skierowana jest do wszystkich młodych miłośników piłki nożnej, którzy na co dzień grają w piłkę dla przyjemności na szkolnych bądź podwórkowych boiskach, oraz dla tych, którzy próbują swoich sił w klubach piłkarskich zajmujących się szkoleniem piłkarskim na poziomie wyczynowym.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.