konkurs link

newsletter

  • 10.8.2020, Imieniny obchodzą: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
 
 

Sport a dziecięca wyobraźnia

Sport a dziecięca wyobraźnia
Nie ulega wątpliwość, że sport wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Oprócz nabierania zdolności motorycznych, maluch zainteresowany sportem uczy się współpracy w grupie, radzenia sobie z emocjami i ma dobrą okazję do spożytkowania swojej energii. Ale nie możemy jednak zapominać o innym ważnym celu  - zajęcia sportowe powinny pobudzać dziecięcą kreatywność i wyobraźnię.
Swego czasu, na potrzeby NASA, przeprowadzono badania w celu wyłonienia najbardziej kreatywnych ludzi mających realizować odpowiedzialne zadania. Testem kreatywności objęto również  1600 dzieci w wieku od 4 do 5 lat. Zrobiono to za pomocą testu, który badał zdolność wymyślania innowacyjnych rozwiązań problemów. Wyniki zaskoczyły wszystkich. Aż 98 procent badanych dzieci przejawiło niezwykłą kreatywność! Gdy test przeprowadzono po pięciu latach, liczba dzieci mających genialne pomysły spadła już do 30 procent i stopniowo spadała w  kolejnych latach, osiągając zaledwie 2 procent w wypadku ludzi dorosłych.*
 
Jaki możemy wyciągnąć wniosek z tych badań?
 
Rodzimy się ze swoistym geniuszem. Natomiast, kiedy wkraczamy na drogę edukacji, często zostajemy wdrażani w schemat edukacyjny oraz standard zachowań, co powoduje, że nasz geniusz zostaje stopniowo zmniejszany. 
 
Jak możemy to odnieść do sportu dla przedszkolaków? 
 
Zajęcia sportowe w przedszkolu, stanowią nie lada wyzwanie dla osoby, która je prowadzi. Odpowiada ona często za pierwszy kontakt dziecka z daną dyscypliną sportową. Z osoby kompletnie obcej, musi stać się partnerem do zabawy, opiekunem i inspiratorem pewnych rozwiązań. Musi też umiejętnie dbać o kreatywność i wyobraźnię swoich podopiecznych. Wszystkie ćwiczenia czy elementy ćwiczeń powinny odbywać się w formie zabawy, bez presji i ciągłego oceniania. Można to osiągnąć na przykład przenosząc ćwiczenia w świat bajek. Dzięki temu dzieci będą w pełni zaangażowane w zajęcia i będą budowały w sobie pasję do sportu, a przy tym wykorzystywały swoje pomysły i wyobraźnię do maksimum. Ciekawym rozwiązaniem jest też angażowanie dzieci do pokazywania swoich własnych ćwiczeń, lub wciąganie ich w ustalanie zasad panujących w danej zabawie. 
 
Podczas takich treningów przede wszystkim nie powinno się przeszkadzać dzieciom ani ich ograniczać!
 
Skoro, jak wspomnieliśmy wcześniej, aż 98 % małych dzieci potrafi w dużo lepszy sposób od dorosłych wymyślać nowe, innowacyjne rozwiązania, to czemu mielibyśmy im ciągle narzucać swoje, nawet sprawdzone, metody i sposoby?
 
Nie ograniczajmy ich, a raczej stwarzajmy środowisko do tego, aby dziecko mogło samodzielnie podjąć decyzję, skonfrontować ją z problemem i przekonać się, czy była ona najlepsza. Dużo więcej korzyści odniesie dziecko, które samo dojdzie do jakiegoś rozwiązania, niż to, które skorzysta z gotowej odpowiedzi podanej przez trenera czy nauczyciela.   

Nie przeszkadzajmy im też przez zbytnią presję i ocenianie. Jeśli chcemy, aby nasz maluch był kreatywny i nie stracił swojej bogatej dziecięcej wyobraźni, nie możemy dopuścić, żeby obawiał się podejmować samodzielne decyze i był zdany na kolegów lub trenerów czy rodziców. Zapewniając asystę i wsparcie, powinniśmy pozwalać maluchowi podejmować również złe decyzje. Dzięki temu nasze dziecko szybciej nauczy się zarówno właściwych wzorców ruchowych, jak i prawidłowych zachowań społecznych.
 
Podsumowując, dziecięca wyobraźnia to coś, co powinniśmy pielęgnować również przez sport. Można to osiągnąć dzięki zaangażowaniu trenera oraz używaniu atrakcyjnego i różnorodnego sprzętu, dostosowanego do potrzeb dzieci. Wymaga to wysiłku, ale dbanie o dziecięcą pomysłowość, na pewno się opłaci. Będzie miało to przełożenie nie tylko na przyszłą sportową karierę dziecka, ale pomoże mu lepiej radzić sobie w grupie rówieśniczej oraz w codziennym życiu.
 
Krystian Leszko założyciel Akademii Małego Sportowca – SPORTOWIAKI, organizującej i prowadzącej zajęcia sportowe z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.   www.sportowiaki.pl
 
*Dr. George Land (1932-2016) mówca, naukowiec, wykładowca uniwersytecki. Laureat nagrody Pulitzer'a  i Narodowej Nagrody Książki. 
Przemówienie na temat badań kreatywności: https://www.youtube.com/watch?v=ZfKMq-rYtnc
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Warzywa i owoce w diecie najmłodszych

Z pewnością każdy z nas słyszał o tym, że warzywa i owoce są niezbędnym elementem w zbilansowanej diecie. W naszym jadłospisie powinno być ich jak najwięcej, podzielonych na 5 dziennych porcji. Młody, ciągle rozwijający się i aktywny organizm dziecka w szczególności narażony jest na powstawanie niedoborów witamin i mikroelementów, dlatego tak ważne jest, by przykładać dużą wagę do prawidłowego żywienia najmłodszych.

Regatta partnerem TPN - kolejny rok współpracy

Marka Regatta po raz kolejny została partnerem Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednego z największych parków narodowych w Polsce i - chyba każdy to przyzna - należącego także do najpiękniejszych. Umowa została przedłużona na 2017 rok.

Środowisko dziennikarzy telewizyjnych zabakcylowane!

Okres długiego weekendu upłynął pod znakiem zadumy... Jednak wczoraj wieczorem na stronie www.AktywnyBakcyl.pl gruchnęła wiadomość, że Przemysław Babiarz jest kolejną zarażoną osobą. W swoim oświadczeniu opublikowanym na stronie, mówi o tym w dramatycznych słowach: http://bit.ly/1gpwUUv

Idealny trening zapisany w genach – czyli jak wybrać odpowiednią dyscyplinę sportową dla swojego dziecka?

Współczesny rozwój medycyny pozwala na wykrycie choroby jeszcze w wieku prenatalnym. Dzięki temu lekarze mogą ocenić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych i chorób oraz powstrzymać je zanim staną się groźne dla małego pacjenta. Jednakże niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, iż badania genetyczne mogą również pomóc dobrać odpowiednią dietę i pomóc w określeniu predyspozycji sportowych dziecka. Dodatkowo, badania mogą wykazać, że dyscyplina sportowa wybrana wcześniej  przez dziecko nie jest dla niego odpowiednia i warto rozważyć zmianę. Jest to znakomite rozwiązanie dla rodziców zmagających się z problemem dobrania odpowiedniego sposobu spędzania wolnego czasu dla swojej pociechy.

10 rzeczy, o których pamięta wytrawny turysta

Jak co roku na górskich i okołogórskich szlakach spotkamy wielu turystów. O czym pamiętać, by wypoczynek był przyjemnością? Na co uczulać swoje pociechy, by od najmłodszych lat poznawały najlepsze standardy wędrowania? O tym traktuje nasz miniporadnik.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.