konkurs link

newsletter

  • 21.1.2022, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

Rusza Olimpiada szachowa w Gruzji!

Rusza Olimpiada szachowa w Gruzji!
Nasza Kadra Narodowa w Szachach będzie walczyć o najwyższe lokaty podczas wyczerpującego, bo aż 12-dniowego turnieju, jakim jest rozgrywana co dwa lata Olimpiada szachowa. Dwa silne, polskie, pięcioosobowe zespoły – kobiecy i męski - zmierzą się z najlepszymi reprezentantami innych krajów. W sumie w olimpiadzie bierze udział ponad 1600 zawodników ze 190 państw z całego świata. Najważniejsza impreza szachowa zostanie rozegrana w Gruzji w miejscowości Batumi między 24 września a 5 października 2018 roku.
Kobiecy zespół dwa lata temu wywalczył srebro drużynowo i indywidualnie. Monika Soćko pierwsza szachownica Polski, najbardziej doświadczona i utytułowana zawodniczka kraju, podczas konferencji prasowej przed wylotem do Batumi powiedziała: „Będzie nam ciężko, bo najmocniejsze zawodniczki z Rosji i Ukrainy wciąż nas rankingowo przewyższają, ale rankingi w szachy nie grają i mam nadzieję, że tym razem ogramy Rosję. Będziemy walczyć”.
 
Pozytywnie nastrojony do startu Polek jest kapitan i główny trener kadry kobiet,  Marek Matlak: „Od 1996 roku jesteśmy drużyną, z którą musi się liczyć światowa czołówka. Mamy siódmy numer startowy wśród ponad 150 drużyn kobiecych. Faworytkami do medali są Chiny, Rosja, Ukraina i Gruzja, ale Polki są wymieniane jako zawodniczki, które mogą namieszać w czołówce”.
 
„Mamy dwie młode bardzo, bardzo dobrze przygotowane drużyny, obie ze świetnymi wynikami. To rzadka sytuacja, nie wiem czy nie pierwsza taka w historii, gdzie Polacy mają  aż tak silne i wyrównane ekipy” - powiedział podczas konferencji prasowej przed wylotem  na olimpiadę nowy Prezes Polskiego Związku Szachowego, Arcymistrz Radosław Jedynak.
 
Gra w szachy to nie tylko wysiłek umysłowy, ale i ogromny wysiłek fizyczny. Wielogodzinne partie szachowe (średnio 4 godzinne), to tylko jeden z elementów codzienności olimpijskiej szachistów. Do tego dochodzą odprawy i przygotowania do kolejnych partii pod konkretnych przeciwników. Co daje 8 do 9 godzin dziennie intensywnego wysiłku. Czy nasza Kadra Narodowa w Szachach jest przygotowana na takie wyzwanie?
 
„Narodowa Kadra w Szachach ma za sobą intensywny okres przygotowawczy, w tym także zgrupowanie, które opierało się głownie na budowaniu wytrzymałości fizycznej zawodników. Dobre przygotowanie fizyczne naszych kadrowiczów będzie pozytywnie wpływało zwłaszcza na końcowe partie turnieju” - powiedział trener kadry męskiej Arcymistrz Bartosz Soćko i poprosił kibiców: „Trzymajcie za nas kciuki, to kibicowanie na pewno nam się przyda!”
 
Śledzić poczynania naszej Narodowej Kadry w Szachach można na oficjalnej stronie olimpiady oraz w social mediach Polskiego Związku Szachowego.
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Inspirująco o podróżach z dziećmi!

Co prawda sezon wakacyjny jest już za nami, jednak nikt nie zabrania ciekawie i aktywnie spędzać czasu jesienią czy zimą. Jeśli połączycie to z rodzinnymi atrakcjami i odkrywaniem ciekawych miejsc gwarantujemy 100 % zadowolenia. Ciekawym źródłem inspiracji o tym gdzie wybrać się z dzieckiem na weekend czy na dłuższe wakacje może być strona www.Dzieckowpodrozy.pl.

Plecak to nie wszystko – jak przygotować się do podróży z dzieckiem

„Z dziećmi też się da” - tak pomyśleliśmy, gdy urodził się nasz Maciek. Zawsze lubiliśmy podróżować i pojawienie się nowego członka rodziny nie mogło tego zmienić. Poza tym jak inaczej zaszczepić w dziecku podróżniczą pasję, jeśli nie poprzez włączenie go w nasze podróże?

Sprawność fizyczna dzieci w Polsce

Eksperci szacują, że co czwarte dziecko w Polsce spełnia zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej, ćwicząc co najmniej godzinę dziennie. Sprawność młodego pokolenia z dekady na dekadę systematycznie spada. Te statystyki można odwrócić. Udowadnia to program edukacyjny Aktywne Szkoły MultiSport, który zmobilizował do ruchu ponad 9 tysięcy uczniów z Dolnego Śląska. II edycja programu ruszy wiosną 2019 r. w szkołach podstawowych w województwie mazowieckim. 

4 aktywności na jesienne dni

Lato się skończyło, a warunki atmosferyczne stają się wymagające. Nic więc dziwnego, że coraz trudniej znaleźć i dzieciom, i dorosłym motywację do podejmowania aktywności na świeżym – często zimnym i wilgotnym – powietrzu. Jednak plucha i szarówka nie oznaczają konieczności rezygnacji z ruchu. Jest wiele dyscyplin, które uprawia się pod dachem, w hali czy na korcie. 

Ruszają Kluby Sportowe Orange - nowy program społeczny Orange Polska

Orange Polska wesprze lokalne społeczności, promując zdrowy, zrównoważony rozwój dzieci i młodzieży. Z pomocą firmy do końca 2015 roku powstanie w całej Polsce 100 Klubów Sportowych Orange. Wnioski uczestnictwa w programie można składać od 22 września. Nabór potrwa 6 tygodni i będzie się odbywał przez stronę www.klubysportoweorange.pl. Liczymy, że realizacja programu pozwoli wielu młodym ludziom rozwinąć sportowe pasje, zaszczepić w nich umiejętność współdziałania i uczciwej rywalizacji - mówią organizatorzy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.