konkurs link

newsletter

  • 6.12.2022, Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna
 
 

Recenzja książki „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne”

Recenzja książki „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne”
Nie trzeba być miłośnikiem futbolu, by z przyjemnością sięgnąć po tę książkę. Zresztą tak również sugeruje tytuł serii – „Nie tylko dla fana”, i ja także jestem tego przykładem.
„Piszczek. To, co naprawdę jest ważne” to kolejna część cyklu biografii znanych piłkarskich sław. Tym razem, Jarosław Kaczmarek, przedstawia nam sylwetkę Łukasza Piszczka. Wielkiego, a zarazem skromnego człowieka, który z boiska w śląskich Goczałkowicach przeniósł się na europejskie stadiony. A przy tym nadal pozostał chłopakiem sprzed lat, dla którego najważniejsza jest rodzina, przyjaźnie od najmłodszych lat, a wspomnienie dzieciństwa ma smak „piłki z ziemniakami”.


Książka składa się z czterech części, opowiadających o drodze naszego bohatera do sławy. „Chłopak z Goczałkowic” to kilka rozdziałów opowieści o wczesnych latach Łukasza, jego próby dochodzenia do perfekcji w nauce i sporcie, porażki, kpiny kolegów, tęsknota za rodzinnym domem. To również opowieść o ojcu piłkarzu, który wysoko winduje synowi poprzeczkę, ale i wspiera, i motywuje. Część druga to „Wielka przemiana” niespełna dziewiętnastoletniego Piszczka, a więc Berlin i gra w miejscowym klubie oraz wakacje, które zakończyły się przedwcześnie, ale okazały się również wielką niespodzianką i wyzwaniem. Kolejna część opowiada o polskim trio mistrzów, czyli wielkiej, zawodowej i prywatnej, przyjaźni na całe życie. Ostatni fragment opisuje drogę Łukasza Piszczka do Mundialu, ze wszystkimi upadkami i wzlotami, drogę okupioną łzami, kontuzjami i radością.

Kolejny tom z serii Wydawnictwa Egmont „Nie tylko dla fana” to przepięknie wydana książka. Pełna ilustracji z życia prywatnego i migawek z boiska naszego bohatera, pełna anegdot, wspomnień i ciekawych informacji, nie tylko o ludziach, ale również o miastach i znanych stadionach. Książka wydana na bardzo dobrym gatunkowo papierze, ciekawie przemyślana pod względem konstrukcji, napisana starannym i przystępnym dla małego czytelnika literackim językiem. Lektura, która wciąga i motywuje do działania, zachęca do dalszego czytania, a przede wszystkim, pozwala uwolnić się marzeniom.

Często wydaje nam się, że ci sławni ludzie, spoglądający na nas z ekranów telewizorów czy pierwszych stron kolorowych czasopism to pewni siebie, niejednokrotnie zarozumiali i utopieni w swoim bogactwie wielcy niedostępni. Dlatego, uważam, że należy czytać takie biografie, by odkryć, że są tacy sami, zwyczajni, z wadami i zaletami, lecz jednocześnie mogą być dla nas wzorem dochodzenia do sukcesu. Sukcesu zdobytego dzięki ciężkiej pracy i determinacji. Pokazują, że marzenia trzeba i można spełniać, jednak nic się nie dzieje bez ciężkiej pracy i wyrzeczeń.

Książki z tej serii to swoiste kompendium wiedzy o polskim futbolu, swoiste, bo napisane z narracją, zwyczajnie, bez nadęcia i encyklopedycznych faktów. Jednocześnie to świetna zachęta dla małego czytelnika, który nie zawsze chce sięgać po taką formę spędzania wolnego czasu, jaką jest kontakt z lekturą. Ukochany idol to super motywacja, by połknąć bakcyla czytania.

Dlatego polecam! Małym fanom sportu i nie tylko, do wspólnego i samodzielnego czytania i przeglądania, do marzenia o rzeczach niemożliwych, do motywacji i działania.
 
Iwona Pietrucha
 
Ocena 5
Tytuł: „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne”
Autor: Jarosław Kaczmarek
Ilustrator: Grażyna Janecka
Wydawnictwo Egmont
Sugerowany wiek 6+
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Sport w mieście – o czym pamiętać latem?

Ciepłe dni zdecydowanie bardziej mobilizują do zażywania ruchu. Co ciekawe, zależność między podejmowaniem aktywności fizycznej a miejscem zamieszkania jest widoczna w badaniach. Sport częściej uprawiają mieszkańcy miast niż wsi (72% wobec 56%)[1]. Jednak sport w miejskim wydaniu, choć bardziej popularny, okazuje się też bardziej ryzykowny. Dlaczego? Przede wszystkim przez zanieczyszczenia powietrza. Jak ich uniknąć nie rezygnując jednocześnie ze sportowych endorfin?

Pierwsza pomoc w razie kontuzji!

Początek ferii, zima w pełni, a więc idealny moment, żeby ruszyć na zaśnieżone stoki! W górach każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa swojego i innych, dlatego należy pamiętać o udzielaniu pierwszej pomocy. Jak rozpoznać złamanie, jak zrobić pierwszy opatrunek i jak wezwać pomoc przypomina dr Krzesimir Sieczych, lekarz ortopeda z Carolina Medical Center w Warszawie.

Ruszył nabór do Drużyny Energii

Co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe lub ma nadwagę. Powód? Zwolnienia z WF-u, złe nawyki żywieniowe, a przede wszystkim za dużo czasu spędzanego przed komputerem. Jednak dość narzekania! Już 17 października rozpoczyna się rekrutacja do Drużyny Energii – programu, którego partnerami są Grupa Energa i New Balance. Podstawową ideą jest udowodnienie, że technologia może być naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, w walce o zdrowie i rozwój dzieci. 

Nowości w serii piłkarskiej!

Seria piłkarska to dobra literatura dla młodych czytelników, która rozwija pasje i zachęca do dalszego czytania. 

Próba bicia Rekordu Guinnessa w ciągłej grze w piłkę nożną na hali (futsal)

W dniach 20-23 marca 2015r. w Drawsku Pomorskim nastąpi próba bicia rekordu Guinnessa w ciągłej grze w piłkę nożną na hali (futsal). Aktualnie rekord wynosi 40 godzin i ustanowiony został w Norwegii w 2012r. W Drawsku zawodnicy mają grać dłużej. Przepisy bicia rekordu są bardzo restrykcyjne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.