konkurs link

newsletter

  • 1.7.2022, Imieniny obchodzą: Halina, Marian, Klarysa
 
 

Premiera filmu dokumentalnego "Kumple"

Premiera filmu dokumentalnego "Kumple"
8 kwietania odbędzie się premiera niezykłego filmu dokumnetalnego „KUMPLE” w reżyserii Joanny Kaczmarek.
 
Rysiek i Felek mijali się „od zawsze” na ulicach Pruszkowa. Felek pamięta, że kiedy był mały, bał się Ryśka. Śniada karnacja i brak ręki, w wyobraźni dziecka czyniły z niego potwora. I te jego dziwne, nigdy nie wiadomo gdzie patrzące oczy. Po okolicy krążyły „legendy” mówiące, że Rysiek stracił wzrok i rękę w nieudanym eksperymencie chemicznym.  Prawda okazała się być bardziej banalna. 9 letni Rysiek wypasał krowy w swojej wsi pod Zamościem. Znalazł niewybuch i postanowił go rozbroić. Jednak, jak twierdzi Rysiek – nie ma tego złego. Gdyby nie wypadek, pewnie do końca życia siedziałby na tej swojej wsi. A tak – szkoła dla niewidomych w Krakowie, potem Laski, studia, doktorat z informatyki i matematyki, praca w PAN. I wreszcie bieganie.

Felek, odkąd pamięta, widywał Ryśka biegającego. Dopiero potem dowiedział się, że jest on pierwszym w Polsce niewidomym maratończykiem. Kiedy Rysiek zaczynał, nie chciano go dopuścić do udziału w maratonach – bo sobie krzywdę zrobi, bo nie da rady. Na początku biegał, trzymając się kierownicy roweru, na którym jechał jeden z jego synów. Potem było już łatwiej – mógł biegać z przewodnikiem. Było ich kilku. I wreszcie pojawił się Felek.

Felek biegał raczej dla przyjemności, ale kiedy jeden z synów Ryśka zapytał go, czy nie chciałby biegać razem z jego ojcem – zgodził się. Tak na próbę. Od tego czasu minęło parę lat. Rysiek i Felek przebiegli razem kilka maratonów. W tygodniu wspólnie trenują i nie ma dnia, żeby nie dzwonili do siebie. Czy to przyjaźń? Sami nie wiedzą – „my po prostu razem biegamy…”.

Wreszcie nadejdzie długo oczekiwany dzień  - maraton w Londynie. W finałowej części filmu razem z bohaterami uczestniczyć będziemy w londyńskim biegu maratońskim. 106 maratonie w życiu Ryśka i 10 dla Felka. 

Będziemy trzymać za nich kciuki, wzruszać się razem z nimi i śmiać się. 
 
JOANNA KACZMAREK - reżyserka i scenarzystka. Ukończyła Reżyserię Filmową na WRiTv  im. K. Kieślowskiego w Katowicach (dyplom 2009). Wcześniej studiowała Wiedzę o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie. Swój pierwszy film, pt. „Egzamin” (2000) zrealizowała jeszcze przed szkołą filmową pod opieką artystyczną Krzysztofa Zanussiego. Powstał on na podstawie scenariusza, za który  otrzymała wcześniej Nagrodę im. K. Kieślowskiego w konkursie na scenariusz fabularnego filmu krótkometrażowego.  

Joanna Kaczmarek jest autorką dokumentów (m.in. Retro) i krótkometrażowych filmów fabularnych (m.in. Mężczyźni wolą blondynki, Nie wiem) pokazywanych na wielu festiwalach w Polsce i zagranicą. W ramach programu „Pierwszy Dokument” zrealizowała w Studiu Munka film dokumentalny „Gośka gola!”. Jest również autorką scenariuszy filmowych i seriali telewizyjnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała również, pracując jako asystent reżysera przy filmie „Co słonko widziało” w reż. Michała Rosy oraz II reżysera przy filmie „Jak żyć?” Szymona Jakubowskiego. Była też reżyserem II unit przy serialu „Przeznaczenie”, do którego napisała również we współpracy z Katarzyną Trzaską scenariusze części odcinków. Obecnie pracuje nad scenariuszem swojego pełnometrażowego debiutu fabularnego. Uczestniczka Berlinale Talent Campus 2007. W 2007 otrzymała także stypendium dla młodych filmowców przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). 

Film dokumentalny
Produkcja: Polska
PREMIERA: 8 kwietnia 2014, Warszawa Kino Muranów, godz. 20.00
Barwny. 45 min
 
Twórcy:

Reżyseria i scenariusz: Joanna Kaczmarek
Zdjęcia: Piotr Niemyjski, Przemysław Niczyporuk
Montaż: Jan Kidawa-Błoński jr
Opieka artystyczna: Paweł Kędzierski
Produkcja: Studio Filmowe Kronika
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
 
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Poznaj zasady bezpieczeństwa w górach

Bezpieczeństwo w górach to ciągle aktualny, a przede wszystkim bardzo ważny temat. Zapoznanie się z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko niewłaściwych zachowań w górach i nieodpowiedniego przygotowania, dlatego firma EACTIVE we współpracy z Bieszczadzką Grupą GOPR przygotowała specjalną infografikę – zobacz jak należy przygotować się do wycieczki w góry!

Na basen z niemowlakiem - porady instruktorów

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma wczesny kontakt z wodą? Jak przygotować niemowlę do pierwszej wizyty na basenie? Na te pytania odpowiadają instruktorzy z dwóch, niezależnych od siebie szkół z Warszawy i Tarnowa.

Dla ciała i ducha – recenzja książki "Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli"

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz w niezbyt obszernej książce pt. „Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli” przedstawiła metody pracy z dziećmi za pomocą jogi, zestaw podstawowych asan (pozycji), elementy urozmaicające zajęcia oraz korzyści płynące z ćwiczenia jogi przez dzieci, zarówno w sferze ciała, jak i psychiki.

Rusza LOTTO Poland Bike Marathon 2014!

Trzy, dwa, jeden… start! Już po raz szósty miłośnicy jazdy na rowerach górskich z charakterystycznymi, okrągłymi numerami LOTTO Poland Bike Marathon pojawią się na bezdrożach i leśnych duktach. Przede wszystkim Mazowsza, bo aż jedenaście z trzynastu zaplanowanych etapów cyklu, organizowanego przez Grzegorza Wajsa, zostanie rozegranych w bezpośredniej bliskości Warszawy. 

Trening dla zdrowia – jak często ćwiczyć?

Mimo znacznej mobilności i możliwości przemieszczania się w dowolne miejsce na świecie, jednym z kluczowych problemów współczesnego życia jest brak ruchu. Paradoks, prawda? Wynika to z powszechnego dostępu do komunikacji samochodowej, stosowania interaktywnych komunikatorów i siedzącego trybu życia determinowanego przez pracę. Efektem jest stale pogarszający się stan zdrowia ludzi na świecie, szczególnie w krajach rozwiniętych. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.