konkurs link

newsletter

  • 25.2.2020, Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd
 
 

Piłkarskie szaleństwo – także dla dzieci

Piłkarskie szaleństwo – także dla dzieci
Ostatnie tygodnie upłynęły kibicom na śledzeniu pojedynków drużyn rywalizujących o tytuł Mistrza Europy. I choć Polska odpadła w ćwierćfinale, po przegranej w rzutach karnych z Portugalią (jak się później okazało, mistrzowską drużyną), to entuzjazm miłośników piłki nożnej nie słabnie.
Od pewnego czasu zastanawia mnie fenomen, jakim jest uwielbienie kibiców dla piłkarzy. Śledzenie ich losów – nie tylko sportowych, wymienianie na wyrywki lig i klubów, w których grają, sypanie jak z rękawa liczbą goli strzelonych w danym sezonie nigdy mnie nie interesowało, choć jako zjawisko socjologiczne, wzbudza we mnie coraz większą ciekawość. Szczególnie że od niedawna wchodzi też w sferę, którą się interesuję, czyli szeroko rozumianą kulturę dla dzieci.

Kiedy w 2014 roku na rynku pojawiła się pierwsza książka Yvette Żółtowskiej-Darskiej, pt. „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem” (wyd. Egmont), był to całkowity ewenement, zupełna nowość. Okazało się, że mimo iż opowiada o sportowcu – mężczyźnie, uprawiającym sport stereotypowo męski, to chętnie sięgały po nią również dziewczynki. A to dlatego, że tak naprawdę nie jest to książka wyłącznie o piłce, ale o człowieku, który ciężką pracą dotarł na szczyt.

Opowieść o Messim rozwiązała worek z publikacjami poświęconymi piłce i piłkarzom. Nie trudno było się domyślić, że po Leo przyjdzie kolej na Ronaldo, Ibrę, no i oczywiście na Lewandowskiego, który jest obecnie chyba najbardziej rozpoznawalnym polskim sportowcem. Jedną z ciekawszych propozycji, opublikowaną tuż przed rozpoczęciem Euro 2016, jest „Po prostu futbol!”. Są w niej krótkie opisy wszystkich drużyn, oczywiście polskiej poświęcono bardzo dużo miejsca. Są też tabele, do których mali (i więksi) kibice mogli wpisywać punkty zdobyte przez drużyny. Czyli to już nie tylko książka do czytania, ale też angażująca do działania.

Jednak książki nie zdominowały rozrywki związanej z piłką. Coraz więcej jest też gier – zarówno na konsole, takich jak słynna „FIFA”, jak i gier komputerowych o różnym stopniu trudności. Całkiem spory wybór znaleźć można na stronie Grydladzieci.pl Piłka nożna.

Jak widać, piłka nożna ma tę niezwykłą moc, że gromadzi miłośników nie tylko na trybunach, przed telewizorami czy ekranami komputerowymi, ale też nad książkami – i, co chyba najważniejsze – na licznych boiskach, np. Orlikach, zlokalizowanych w całym kraju.

Anna Nowacka
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Ponad połowa polskich seniorów jest nieaktywna fizycznie

Aż 53 proc. Polaków w wieku 55+ jest nieaktywnych fizycznie według badania MultiSport Index 2019. Największy wpływ na podejmowanie przez seniorów decyzji o aktywnym trybie życia ma wykształcenie (39,6 proc.), lokalna społeczność (23 proc.) oraz zaangażowanie w stałą grupę zainteresowań (18,2 proc.), a ich główną motywacją do ćwiczeń są zdrowie i relaks. Według najnowszego raportu MultiSport Index 2019, tylko 64 proc. dorosłych Polaków podejmuje aktywność fizyczną (uwzględniającą czynności rekreacyjne, takie jak spacery czy jazda na rowerze w celach transportowych) minimum raz w miesiącu. 

"Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce"

Seria piłkarskich biografii to niezbędnik każdego wielbiciela futbolu, zilustrowany kolorowymi zdjęciami z życia piłkarzy, a ubarwiony przezabawnymi opowieściami z boiska i nie tylko. Książki o niezwykłym talencie, sile marzeń i ciężkiej pracy. O piłce nożnej, dla której czasem trzeba poświęcić bardzo wiele.

"Karate, nie tylko dla dzieci" - książka

Juna odkryła swoją pasję w dniu, w którym przypadkiem zobaczyła trening karate. Miała wtedy osiem lat. Odtąd całkowicie poświęciła się treningom. Uczyła się zasad, poznawała techniki, zdobywała kolejne stopnie i brała udział zawodach. Stawała się coraz lepszą zawodniczką, a jednocześnie dowiadywała się mnóstwo o sobie – jakie są jej mocne strony, nad czym powinna jeszcze popracować, jak postępować zgodnie z ideami karate.

"Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę" - Pierwsza biografia Zlatana Ibrahimovicia dla dzieci

4 listopada br. Wydawnictwo Egmont oddaje w ręce czytelników kolejną książkę z serii piłkarskich biografii – "Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę", autorstwa Yvette Żółtowskiej - Darskiej. To opowieść o chłopcu wychowanym na ulicy, który został bohaterem. Jego historia ściska za gardło, ale pozwala wierzyć, że dzięki pasji, talentowi i determinacji każdy może odnaleźć własną drogę. I przy okazji zajść na szczyt.

"Neymar. Czarodziej futbolu" - w serii Mali mistrzowie

„Nie ma drugiego takiego piłkarza jak Neymar. Jest niepowtarzalny. Gdy się go raz zobaczy na boisku, już nie można zapomnieć. Wygląda, jakby urodził się z piłką przy nodze. Drybling, szybkość, fantazja…” – tak o Neymarze pisze Dariusz Tuzimek, autor najnowszej biografii piłkarza.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.