Podstawowe zasady bezpieczeństwa na lodzie:
- pamiętaj, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada również wytrzymałość lodu;
- pamiętaj, zawsze wchodzisz na lód na własną odpowiedzialność, zatem myśl i przewiduj!
- zanim wejdziesz na lód, zapoznaj się z zagadnieniami związanymi z właściwościami lodu;
- nie wchodź na lód sam, pozostawaj w polu widzenia towarzyszącej ci osoby;
- przewiduj niebezpieczeństwo w pobliżu obiektów hydrotechnicznych, mostów, cieśnin, ujść kanałów, nurtów rzek, miejsc występowania rys i pęknięć, mielizn. Wszędzie tam lód może być cieńszy nawet o połowę!
- nie wchodź na lód bez specjalistycznego sprzętu, który ma za zadanie zapewnić Ci bezpieczeństwo. Pamiętaj o kompletnym ekwipunku: piki, haki, lina z rzutką, plecak;
- do plecaka zapakuj i zabezpiecz w szczelnym worku foliowym dodatkowe ubranie na zmianę na wypadek wpadnięcia do wody;
- unikaj miejscowego przeciążenia lodu większą ilością osób.
- uderzaj co pewien czas w lód - gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy staraj się wycofać tą samą drogą.
Jaki lód jest bezpieczny?
Grubość lodu która umożliwia przemieszczanie się jednej osoby wynosi 4-8cm. Jeżeli grubość lodu jest większa niż 8-15 cm, może on utrzymać kilka osób znajdujących się w jednym miejscu. Jest to jednak za mało aby bezpiecznie przebywać na krawędzi przerębli. Należy pamiętać, że w pełni bezpieczna grubość lodu to minimum 15-20 cm.
Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej zwanego szarym lodem lub śniegolodem). Śniegolód może mieć niższą wytrzymałość nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego. Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd, może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20%. Z kolei śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, ale jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.
Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe tworzą się zazwyczaj co roku w tych samych miejscach, zwłaszcza tam, gdzie na dnie istnieją jakieś przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak może się to szybko zmienić, na przykład gdy pod lód przedostaje się powietrze.
Co robić, jeśli lód się zarwie pod tobą:
- nie panikuj, zachowaj spokój, rozłóż szeroko ramiona i nabierz dużo powietrza, nie próbuj pływać;
- oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów, jeśli masz gwizdek, użyj go;
- próbuj się wydostać (jest to bardzo trudne, jeśli woda jest głęboka), zdejmij buty -zrzucisz kilka kilogramów;
- po wyjściu z wody jak najszybciej przebierz się w suche ubranie.
Co robić jeśli lód zarwał się pod kimś:
- nie biegnij w kierunku ofiary, bo lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób;
- wezwij pomoc, dzwoniąc z telefonu komórkowego na numer 112;
- podczołgaj się na bezpieczną odległość i podaj lub rzuć cokolwiek, za co można się złapać, np. linę, gałąź, kurtkę, szalik;
- jeśli masz linę, zawiąż na końcu pętlę używając węzła ratowniczego; osoba wyciągana nie powinna podciągać się na linie, a jedynie być biernie wyciągana;
- pomóż ofierze wydostać się na lód;
- przebierz ofiarę w suche rzeczy (jeśli nie ma na zmianę, pożycz swoje) i podaj cos ciepłego do picia, w żadnym wypadku nie może to być alkohol!
Oprac. Roman Konera,
autor serwisu lyzwyszybkie.republika.pl
zdjęcia: z archiwum autora