konkurs link

newsletter

  • 25.7.2021, Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Walentyna
 
 

Nordic Skating. Jazda po otwartych akwenach wodnych

Nordic Skating. Jazda po otwartych akwenach wodnych

Łyżwiarstwo długodystansowe jest niezwykłym doświadczeniem. Przy dobrej pogodzie, z dobrymi warunkami ślizgowymi lodu, na szeroko otwartym morzu można przejechać w dowolnym miejscu niemal bez ograniczeń, a to daje wyjątkowe poczucie wolności. Jeśli ktoś tego nigdy nie próbował, to jest to prawdziwy skarb wart przeżycia.

Łyżwiarstwo na naturalnym lodzie różni się od zwykłej jazdy na łyżwach na lodowisku. W rzeczywistości, długodystansową jazdę w wystarczająco sztywnych butach narciarskich, wiązaniach narciarskich z ruchomą piętą można znacznie bardziej porównać do jazdy na nartach, niż do normalnej jazdy na łyżwach.

 

Naturalny lód, w porównaniu do przygotowanego przez ludzi lodowiska, charakteryzuje się dużo bardziej chropowatą i zróżnicowaną powierzchnią, dodatkowo często leży na nim śnieg (nierzadko zamarznięty) i okruchy lodu, a to z kolei powoduje dużo większe tarcie. Dlatego też łyżwy przeznaczone do nordic skating są dość długie (ostrze ma zazwyczaj 45-60 cm), w związku z czym pochłaniają dużo uderzeń oraz wibracji, których zwykłe łyżwy nie wytrzymują.

 

nordic skating ekwipunek 


W porównaniu do zwykłego, urządzanego ludzkimi siłami lodowiska, istnieje kilka czynników, a nawet niebezpieczeństw, które można obserwować na naturalnym lodzie i na długich dystansach, w szczególności podczas jazdy na łyżwach na zamarzniętych akwenach morskich:

 

Pogoda
Podczas jazdy obowiązują te same podstawowe zasady, jak w każdej wędrówce na otwartym terenie. W pokonywaniu dużych odległości na lodzie morskim trzeba posługiwać się mapą, kompasem i umieć tych narzędzi używać. Zagrożeniem jest realne niebezpieczeństwo zmiany pogody, w tym nagłego pojawienia się gęstej mgły lub obfitych opadów śniegu, co drastycznie zmniejsza widoczność i może zmylić niedoświadczonych. Nawet w dobrą pogodę ktoś może poczuć się nieco zagubiony na długich dystansach; na otwartych morskich akwenach może czaić się niebezpieczeństwo bliżej, niż może się wydawać.

 

Na lodzie morskim warunki wietrzne i kierunki wiatru mogą być ważnym czynnikiem wpływającym na kontynuację jazdy. Należy zatem rozsądnie zaplanować własną trasę i zawsze być przygotowanym na to, aby zawrócić, szczególnie jeśli wiatr nagle się niekorzystnie obróci i wzmoże. Na otwartym lodzie morskim pchanie się pod wiatr może być naprawdę sporym wyzwaniem i ciężką pracą. Jazda na łyżwach przy wiatrach ponad 10 m/s wymaga zarówno wytrzymałości jak i doświadczenia.
 
Gwałtowny porywisty wiatr o mocy rzędu 63–87 km/h (17,5–24,2 m/s) niesie ze sobą istotny czynnik chłodu nawet przy łagodnych temperaturach otoczenia. Na tę ewentualność należy wyposażyć się w ubranie odporne na wiatr: potrzebny jest dobry, szczelny kaptur w kurtce i rękawiczki izolujące dłonie na wypadek wichury. Jednymi z wielu użytecznych dodatków specjalnych do odzieży i sprzętu w takich warunkach, są gogle narciarskie i kominiarka. Odradzam stosowanie odzieży przeznaczonej do uprawiania turystyki narciarskiej w lesie, gdyż nie da to dobrego efektu. Najlepsze są ubrania specjalnie zaprojektowane do jazdy na otwartych wzgórzach Laponii.
 nordic skating ubranie
Lód
Grubość lodu, szczególnie na morzu, może się znacznie zmieniać. Trzeba wiedzieć, gdzie są niebezpieczne, zdradliwe prądy i jak je wykryć. Na przykład, w archipelagu Vaasa jest kilka niebezpiecznych miejsc na wprost i tuż przed niektórymi półwyspami.

 

Na jakość powierzchni lodu morskiego i jego grubość w poszczególnych miejscach mogą mieć wpływ różne warunki. Oznacza to, że jeśli wybierze się inną trasę powrotną, nigdy nie można być absolutnie pewnym, że trasa ta będzie przejezdna na łyżwach na całej jej długości.

 

Na powierzchni naturalnego lodu zawsze występują małe i duże pęknięcia. Jeśli trasa wypada równolegle do takiego pęknięcia, można podróżować. Natomiast jeśli  lód jest pokryty luźnym śniegiem, pęknięcia mogą skrywać się pod spodem, a niezauważone wywołać upadek jadącego. Z tego względu, podczas długodystansowej jazdy na łyżwach należy zawsze nosić nakolanniki.

 

Czasami na lodzie występują plamy luźnego lub zmrożonego śniegu. Zważywszy na fakt, że przy jeździe na łyżwach z wiatrem osiągana może być znaczna prędkość, należy przygotować się do podejmowania szybkich decyzji: czy wybrać drogę przez łaty, czy też ominąć je, a tym samym zboczyć z obranego kursu. Złe oszacowanie może spowodować nagły kres płynnej jazdy, bowiem aby skutecznie przebić drogę przez małe, szorstkie łaty, trzeba jechać na łyżwach absolutnie prosto, trzymając jedną łyżwę wyraźnie przed drugą (zwykle lewą przodem).

 

W kolejnej części artykułu przedstawię podstawowe zasady bezpieczeństwa na lodzie i sposoby postępowania na wypadek załamania się lodu i wpadnięcia do przerębli.


 

Oprac. Roman Konera,
autor serwisu lyzwyszybkie.republika.pl 

zdjęcia: z archiwum autora

Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Zrób sobie prezent i zmień swoje życie!

Jesteś gotowa podjąć wyzwanie i zmienić swoje życie na lepsze? Interesują Cię profesjonalne treningi w pięknych sceneriach, zaprojektowane tak, byś schudła, nabrała lepszej kondycji i oderwała się od codzienności? Tylko połączenie ćwiczeń ze specjalnie dobraną dietą przyniesie spektakularne efekty. Spróbuj, przeżyj przygodę, zmień złe nawyki i poczuj się piękna. Ciało na lato robi się w zimie!

Dyskopatia – obalamy mity!

Dyskopatia to bardzo szerokie pojęcie choroby krążka międzykręgowego. W potocznym użyciu nazywa się ją również przepukliną lub wypukliną jądra miażdżystego (lub bardziej ogólnie kręgosłupa). Każdy pacjent może mieć inny kształt, rodzaj i zlokalizowanie tej wypukliny, która może (lecz nie musi) uciskać i drażnić korzeń rdzeniowy, rdzeń kręgowy lub inne części kanału kręgowego. W ostrej fazie choroby ucisk ten powoduje ból o różnym nasileniu, drętwienie, mrowienie w kończynach, zaburzenia czucia i osłabienia siły mięśniowej, a nawet niedowład kończyn.

"Messi. Atomowa pchła" - książka

Pchła, Pchełka, Karzeł, Mały, Złoty Chłopczyk… Lista przydomków jest nieskończona. Wszystkie pojawiają się w miejsce nazwiska, które warte jest miliony: Messi. Pomimo ogromnego sukcesu Leo pozostał zwykłym chłopakiem. Takim jak Ty. 

Reima rzuca wyzwanie dzieciom na całym świecie, by spędziły milion godzin w ruchu.

 Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by każdy młody człowiek spędzał na aktywności ruchowej co najmniej godzinę w ciągu dnia. Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że w tym obszarze mamy spore powody do zmartwienia. Mimo że na tle innych państw europejskich nie wypadamy najgorzej, warto podjąć wszelkie starania, aby poprawić ten stan rzeczy. Wyzwanie zachęcenia jak największej liczby dzieci i ich rodziców do ruchu podjęła fińska marka Reima, która rozpoczęła akcję Kidventure pod hasłem #millionhoursofjoy.

Jak nie zniechęcić dziecka do sportu

Dużo mówi się o znaczeniu aktywności i ruchu w rozwoju dzieci. Nie tylko sama kondycja i dobra forma liczy się najbardziej, równie ważne jest kształtowanie odpowiednich nawyków i nauka, że sport to zdrowie i doskonała zabawa. Wielu rodziców popełnia jednak wciąż te same błędy, zniechęcając swoje dzieci w efekcie do aktywności i osiągając zupełnie odwrotny, do zamierzonego, efekt.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.