konkurs link

newsletter

  • 28.10.2021, Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza
 
 

Nordic Skating. Jazda po otwartych akwenach wodnych

Nordic Skating. Jazda po otwartych akwenach wodnych

Łyżwiarstwo długodystansowe jest niezwykłym doświadczeniem. Przy dobrej pogodzie, z dobrymi warunkami ślizgowymi lodu, na szeroko otwartym morzu można przejechać w dowolnym miejscu niemal bez ograniczeń, a to daje wyjątkowe poczucie wolności. Jeśli ktoś tego nigdy nie próbował, to jest to prawdziwy skarb wart przeżycia.

Łyżwiarstwo na naturalnym lodzie różni się od zwykłej jazdy na łyżwach na lodowisku. W rzeczywistości, długodystansową jazdę w wystarczająco sztywnych butach narciarskich, wiązaniach narciarskich z ruchomą piętą można znacznie bardziej porównać do jazdy na nartach, niż do normalnej jazdy na łyżwach.

 

Naturalny lód, w porównaniu do przygotowanego przez ludzi lodowiska, charakteryzuje się dużo bardziej chropowatą i zróżnicowaną powierzchnią, dodatkowo często leży na nim śnieg (nierzadko zamarznięty) i okruchy lodu, a to z kolei powoduje dużo większe tarcie. Dlatego też łyżwy przeznaczone do nordic skating są dość długie (ostrze ma zazwyczaj 45-60 cm), w związku z czym pochłaniają dużo uderzeń oraz wibracji, których zwykłe łyżwy nie wytrzymują.

 

nordic skating ekwipunek 


W porównaniu do zwykłego, urządzanego ludzkimi siłami lodowiska, istnieje kilka czynników, a nawet niebezpieczeństw, które można obserwować na naturalnym lodzie i na długich dystansach, w szczególności podczas jazdy na łyżwach na zamarzniętych akwenach morskich:

 

Pogoda
Podczas jazdy obowiązują te same podstawowe zasady, jak w każdej wędrówce na otwartym terenie. W pokonywaniu dużych odległości na lodzie morskim trzeba posługiwać się mapą, kompasem i umieć tych narzędzi używać. Zagrożeniem jest realne niebezpieczeństwo zmiany pogody, w tym nagłego pojawienia się gęstej mgły lub obfitych opadów śniegu, co drastycznie zmniejsza widoczność i może zmylić niedoświadczonych. Nawet w dobrą pogodę ktoś może poczuć się nieco zagubiony na długich dystansach; na otwartych morskich akwenach może czaić się niebezpieczeństwo bliżej, niż może się wydawać.

 

Na lodzie morskim warunki wietrzne i kierunki wiatru mogą być ważnym czynnikiem wpływającym na kontynuację jazdy. Należy zatem rozsądnie zaplanować własną trasę i zawsze być przygotowanym na to, aby zawrócić, szczególnie jeśli wiatr nagle się niekorzystnie obróci i wzmoże. Na otwartym lodzie morskim pchanie się pod wiatr może być naprawdę sporym wyzwaniem i ciężką pracą. Jazda na łyżwach przy wiatrach ponad 10 m/s wymaga zarówno wytrzymałości jak i doświadczenia.
 
Gwałtowny porywisty wiatr o mocy rzędu 63–87 km/h (17,5–24,2 m/s) niesie ze sobą istotny czynnik chłodu nawet przy łagodnych temperaturach otoczenia. Na tę ewentualność należy wyposażyć się w ubranie odporne na wiatr: potrzebny jest dobry, szczelny kaptur w kurtce i rękawiczki izolujące dłonie na wypadek wichury. Jednymi z wielu użytecznych dodatków specjalnych do odzieży i sprzętu w takich warunkach, są gogle narciarskie i kominiarka. Odradzam stosowanie odzieży przeznaczonej do uprawiania turystyki narciarskiej w lesie, gdyż nie da to dobrego efektu. Najlepsze są ubrania specjalnie zaprojektowane do jazdy na otwartych wzgórzach Laponii.
 nordic skating ubranie
Lód
Grubość lodu, szczególnie na morzu, może się znacznie zmieniać. Trzeba wiedzieć, gdzie są niebezpieczne, zdradliwe prądy i jak je wykryć. Na przykład, w archipelagu Vaasa jest kilka niebezpiecznych miejsc na wprost i tuż przed niektórymi półwyspami.

 

Na jakość powierzchni lodu morskiego i jego grubość w poszczególnych miejscach mogą mieć wpływ różne warunki. Oznacza to, że jeśli wybierze się inną trasę powrotną, nigdy nie można być absolutnie pewnym, że trasa ta będzie przejezdna na łyżwach na całej jej długości.

 

Na powierzchni naturalnego lodu zawsze występują małe i duże pęknięcia. Jeśli trasa wypada równolegle do takiego pęknięcia, można podróżować. Natomiast jeśli  lód jest pokryty luźnym śniegiem, pęknięcia mogą skrywać się pod spodem, a niezauważone wywołać upadek jadącego. Z tego względu, podczas długodystansowej jazdy na łyżwach należy zawsze nosić nakolanniki.

 

Czasami na lodzie występują plamy luźnego lub zmrożonego śniegu. Zważywszy na fakt, że przy jeździe na łyżwach z wiatrem osiągana może być znaczna prędkość, należy przygotować się do podejmowania szybkich decyzji: czy wybrać drogę przez łaty, czy też ominąć je, a tym samym zboczyć z obranego kursu. Złe oszacowanie może spowodować nagły kres płynnej jazdy, bowiem aby skutecznie przebić drogę przez małe, szorstkie łaty, trzeba jechać na łyżwach absolutnie prosto, trzymając jedną łyżwę wyraźnie przed drugą (zwykle lewą przodem).

 

W kolejnej części artykułu przedstawię podstawowe zasady bezpieczeństwa na lodzie i sposoby postępowania na wypadek załamania się lodu i wpadnięcia do przerębli.


 

Oprac. Roman Konera,
autor serwisu lyzwyszybkie.republika.pl 

zdjęcia: z archiwum autora

Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Triathlon z cukrzycą? To możliwe!

Informacja o cukrzycy dla wielu osób brzmi jak wyrok. Dla innych to wyzwanie i szansa na zmiany w życiu. Są też tacy, którzy zmagając się z cukrzycą T1 od ponad 20 lat postanawiają zacząć uprawiać triathlon i przygotowywać się do Ironmana. Nigdy nie jest za późno, a granice często są tylko w naszych głowach. Jak przygotować się do uprawiana sportu, nawet wyczynowego będąc diabetykiem?

"Judo, nie tylko dla dzieci" - książka

Jak powstało judo? Czy każdy może je uprawiać? Co to jest ude-hishigi-juji-gatame? Ika i Milo zadają najbardziej dociekliwe pytania, a Dziadek Kot cierpliwie na nie odpowiada, krok po kroku odsłaniając przed swoimi wnukami tajniki judo. Wie, o czym mówi, w końcu w młodości brał udział w igrzyskach olimpijskich, podobnie jak współautor tekstu – olimpijczyk i kilkunastokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie.

Wakacje w terenie - konkurs fotograficzny Regatta i Ceneria.pl

Po raz kolejny z okazji wakacji Regatta, popularna brytyjska marka dla miłośników outdooru, oferująca wytrzymałe i wygodne ubrania dla wszystkich, którzy aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu oraz Ceneria - outdoorowa porównywarka cen zapraszają na konkurs: Wakacje w terenie!

"FC Barcelona. Sztuczki i triki piłkarzy" - książka

Messi, Neymar, Pique – te gwiazdy zna każdy młody fan piłki nożnej. Jeśli chciałbyś grać tak jak oni – prawdziwi futbolowi artyści – sięgnij po tę książkę. Skierowana jest do wszystkich młodych miłośników piłki nożnej, którzy na co dzień grają w piłkę dla przyjemności na szkolnych bądź podwórkowych boiskach, oraz dla tych, którzy próbują swoich sił w klubach piłkarskich zajmujących się szkoleniem piłkarskim na poziomie wyczynowym.

Skoczkowie – nowa odsłona opowieści sportowych Jarka Kaczmarka

Listopadowa premiera książki „Skoczkowie. Tajemnice mistrzów” zbiega się ze spektaklem pod takim samym tytułem, który będzie można obejrzeć na 13. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie (sobota, 24 listopada, g.12.30). Jarek Kaczmarek konsekwentnie łączy rolę pisarza z występami na scenie, o czym opowiada w wywiadzie dla Sportowej Rodziny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.