konkurs link

newsletter

  • 21.6.2021, Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz
 
 

„Judo, nie tylko dla dzieci” - recenzja książki

„Judo, nie tylko dla dzieci” - recenzja książki
Dzieci uczestniczą w różnych zajęciach dodatkowych. Niektóre, zwłaszcza dziewczynki, chodzą na balet, chłopcy wybierają piłkę nożną, inne uczą się języków obcych, kolejne próbują swoich sił na basenie. A znacie kogoś kto trenuje judo? Ja nie, a okazuje się, że to doskonała propozycja dla najmłodszych. Dzięki judo rozwiną sprawność i wytrzymałość oraz nauczą się dyscypliny, wytrwałości, punktualności i dobrych manier.
O tym zapewniają nas Krzysztof i Bogusław Wiłkomirski, autorzy książki „Judo, nie tylko dla dzieci”. Krzysztof Wiłkomirski jest długoletnim reprezentantem Polski w judo, a jego ojciec, Bogusław, miłośnikiem, teoretykiem i działaczem judo. Ten duet gwarantuje, że dla młodych sportowców może być to książka niezwykle interesująca. Jej bohaterami są Dziadek Kot (ćwiczący judo od wielu lat, niegdyś zawodnik igrzysk olimpijskich, teraz sędzia na zawodach) oraz jego wnuki: Ika (trenuje judo od niedawna, ale już wie, że jest to sport dla niej) i Milo (najchętniej trenowałby przez cały tydzień, bo jego największym marzeniem jest zdobycie medalu olimpijskiego). Właśnie dziadek, cierpliwie odpowiadając na pytania wnuków, przybliża im historię i zasady judo. Pierwsze rozdziały nie opowiadają jednak o sporcie, ale o kraju, z którego judo pochodzi, czyli o Japonii. Czytelnicy dowiadują się, dlaczego nazywa się ją Krajem Kwitnącej Wiśni, poznają również legendę, która leży u podstaw różnych sztuk walki. Kolejne strony to opowieść o początkach judo, które, jak się okazuje, narodziło się dopiero w XIX wieku jako technika walki, która miała być bezpieczna dla życia i zdrowia (stąd jego nazwa, ju – łagodność, do – droga). Czytelnicy poznają twórcę judo – Jigoro Kano, który w młodości trenował jujitsu, a kiedy dorósł, zaczął eksperymentować z nowymi technikami. W końcu założył własną szkołę Kodokan i w niej uczył nowego stylu walki, którym było właśnie judo.

Kiedy dzieci poznają Japonię, a także historię judo, przychodzi czas na zapoznanie się z zasadami tego sportu walki. Dwie podstawowe to: „Maksymalna skuteczność” i „Wzajemne dobro”. Autorzy wymieniają również zalety płynące z treningów oraz możliwości wykorzystania zdobytych umiejętności w codziennym życiu. Jest opis stroju judoki oraz kolejnych stopni wtajemniczenia, jest opis treningów, informacje o obowiązujących w tym sporcie zasadach, a także to, na co wszyscy czekali, czyli wybrane podstawowe techniki judo. 
 
Judo nie tylko dla dzieci
 
Ta książka spodoba się wszystkim dzieciom trenującym sztuki walki. Dzięki niej jeszcze lepiej zrozumieją zasady rządzące tymi dyscyplinami. Warto ją również pokazać tym, którzy szukają pomysłu na spędzenie wolnego czasu. Autorzy przedstawiają judo w tak ciekawy i zachęcający sposób, że zdziwiłabym się, gdyby ktoś po jej przeczytaniu stwierdził, że chce trenować coś innego! 
 
„Judo, nie tylko dla dzieci” to także ciekawa opowieść o innej kulturze, pełna ciekawostek geograficznych, historycznych i kulturowych. Wszystkie rozdziały są bogato ilustrowane. Rysunki, których autorem jest Jarek Kajdana, są zabawne, ciekawe i doskonale pasują do tematyki książki. Judocy to sympatyczne zwierzęta ubrane w tradycyjne stroje japońskie lub judogi. A na końcu książki zobaczyć można przyszłego adepta tej sztuki walki, który rozpocznie treningi, jak tylko zmieści się w strój. Kto to taki? Odpowiedzi należy szukać w książce!
 
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
 
Judo, nie tylko dla dzieci
Krzysztof i Boguslaw Wiłkomirscy
ilustracje Jarek Kajdana
Wydawnictwo VF Books, 2016
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Projekt (Pół)Maraton

Zapraszamy do "Projektu (Pół)Maraton". Jest to pierwsza ogólnopolska akcja aktywizująca sportowców amatorów umożliwiająca im bezpieczne realizowanie swoich sportowych celów poprzez kompleksową opiekę na płaszczyźnie trenerskiej, profilaktyki zdrowotnej, badań wydolnościowych oraz programowania i monitoringu formy.

Nordic Walking – postaw na mądry ruch

Chodzenie z kijkami, bo tak potocznie nazywa się Nordic Walking, to doskonały pomysł na spędzenie letniego popołudnia. I choć wydawać się może, że sport ten zarezerwowany jest wyłącznie dla seniorów, to uprawiać go może każdy, bez względu na wiek i płeć. Jak zacząć chodzić z kijkami, by nie nabawić się kontuzji? Oto odpowiedź.

Wszy, kurzajki i grzybica, czyli poobozowe niespodzianki

Większość dzieci i nastolatków cały rok czeka na lato, które jednoznacznie kojarzy się z wakacjami. To właśnie wtedy wyruszają na kolonie i obozy, spędzają czas z rówieśnikami, uprawiają sport, rozwijają rozmaite pasje i zainteresowania, a przede wszystkim ładują akumulatory na kolejny rok szkolny. To, co młodym kojarzy się z przyjemnościami, niekiedy spędza sen z powiek rodzicom, którzy często po dwóch miesiącach wakacji stają przed wyzwaniem, jakim jest radzenie sobie z niechcianymi niespodziankami, takimi jak wszy, kurzajki czy grzybica stóp.

Zimowy Narodowy, czyli raj dla aktywnych

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy kiedyś w Warszawie powstanie kryte rolkowisko. A tu proszę - na początku stycznia z wielką pompą ruszył projekt Zimowy Narodowy, w ramach którego na płycie Stadionu uruchomiono największe w Polsce kryte lodowisko, wydzielone miejsce dla rolkarzy i boiska do badmintona, za to kilka dni później na jednym z parkingów otwarto skatepark. Do 20 lutego wszyscy miłośnicy tych dyscyplin mogą szaleć do woli.

Edukacja włączająca. 5 prostych zasad na WF

Dzieci z niepełnosprawnościami zamiast uczestniczyć w lekcjach WF, często są przez nauczycieli wysyłane na rehabilitację. Kiedy ich rówieśnicy biorą udział w sportowej zabawie, oni patrzą z boku. A wystarczy trzymać się pięciu prostych zasad, żeby dostosować zajęcia do potrzeb wszystkich uczniów. – Rehabilitacja jest jak obóz przygotowawczy dla wyczynowego sportowca. Ma dużo mniejszy sens, kiedy jej następstwem nie są zajęcia sportowe. Postępy na lekcjach WF dają dodatkową motywację do pracy nad swoją sprawnością – podkreśla Barbara Ragankiewicz, fizjoterapeutka i rehabilitantka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.