konkurs link

newsletter

  • 25.7.2021, Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Walentyna
 
 

E-SPORT! Przygoda nie tylko wirtualna

E-SPORT! Przygoda nie tylko wirtualna
16 czerwca br. na półkach księgarskich pojawiła się nakładem HarperCollins Polska książka autorstwa Marcina Kality „E-SPORT. Zostań mistrzem” dla dzieci zafascynowanych grami komputerowymi, marzących o przygodzie z e-sportem. To przewodnik, jak stawiać w bezpieczny sposób pierwsze kroki w tej coraz bardzie popularnej dziedzinie. Autor przedstawia tajniki gier komputerowych oraz pokazuje, że granie nie musi być tylko zabawą i wirtualną obecnością, a może stać się realnym sportem, który wymaga odpowiedniego sprzętu, umiejętności oraz licznych treningów. Książka zawiera wywiad ze znanym graczem Filipem Kubskim ps. Neo oraz z założycielem Polskiej Ligi E-sportowej Marcinem Gortatem. 

e sport

Kto z nas nie lubi gier komputerowych? Każdy ma na swoim koncie trochę czasu spędzonego nad tetris, kulkami, Pac-Manem, czy bardziej zaawansowanymi pozycjami, jak Wiedźmin, czy FIFA. Dziś żyjemy w czasach bardzo szybkiego rozwoju technologicznego, codziennością dzieci są komputery, smartfony i konsole, dorośli również wciąż są „on-line”. Od tego nie uciekniemy. Jak pokazać młodym graczom, że można połączyć gry z przyjaźnią, sportem i współzawodnictwem w drodze do mistrzostwa? Znaleźć złoty środek między życiem wirtualnym, a realnym? I jak przekuć fascynację grami w rozwój różnych umiejętności zarówno tych twardych, jak i miękkich, społecznych. I samemu się przekonać, że e-sport to nie fanaberia, mało poważna pasja i pożeracz czasu w jednym. 

Kiedyś nisza, dziś potęga

Codziennie w wirtualnej rywalizacji biorą udział miliony fanów. Zatem czy granie w gry może być nie tylko rozrywką, lecz także sposobem na życie? Kiedyś w odosobnieniu kilku zapalonych graczy rywalizowało między sobą, dziś mamy profesjonalną ligę e-sportową i niejednokrotnie informacje o turniejach pojawiają się w telewizji. Jak trenują zawodnicy? Czym jest Blizzcon, bądź Dreamhack? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się właśnie w najnowszej sportowej książce Marcina Kality „E-sport. Zostań mistrzem” przeznaczonej dla miłośników gier... a także do wspólnego czytania z rodzicami, by mogli zrozumieć świat małych graczy. Autor znany ze swoich książek objaśniających tajniki sportu młodszym czytelnikom tym razem przybliża tematykę e-sportu.

Z publikacji dzieci dowiedzą się, jaki sprzęt i umiejętności są niezbędne, by zostać profesjonalnym graczem, ale przede wszystkim – że aby osiągnąć sukces w e-sporcie, tak jak w każdej innej dyscyplinie, niezbędny jest trening i ciągłe podnoszenie swoich umiejętności. Jakich? O tym więcej w książce, gdzie szczegółowo dowiemy się m.in.:
czym jest e-sport i jak wyglądają rozgrywki e-sportowe; 
jak zacząć, jak trenować i przede wszystkim – jakie cechy powinien mieć zawodnik;
poznamy najważniejsze imprezy dla graczy w Polsce i na świecie; 
przeczytamy interesujące ciekawostki o rozgrywkach, graczach i turniejach; 
podejrzymy pracę twórców i tego, jak tworzy się gry.

Trudne wybory rodzica

Niejeden rodzic codziennie staje przed wyborem, czy pozwolić dziecku grać? Głowa jest pełna obaw, wątpliwości i szumu medialnego wokół wirtualnej rzeczywistości. Internet to źródło wiedzy i rozrywki. Finalnie dopuszczamy naszych milusińskich do nowych technologii, nie jest możliwe odcięcie, a nawet niewskazane. Najważniejsze by dzieciom w wirtualnym świecie towarzyszyli rodzice lub opiekunowie, którzy pomogą zdobyć kompetencje medialne, wskażą jak mądrze wykorzystywać dobrodziejstwa XXI wieku. Samodzielne obcowanie w zaciszu własnego pokoju to pozostawianie dzieci na przypadkowe bodźce i zdarzenia, dlatego istotne jest by na początku drogi poznać specyfikę gier z jakimi dzieci mają styczność i ustalić zasady funkcjonowania w wirtualnej rzeczywistości. Książka „E-sport. Zostań mistrzem” podczas wspólnej lektury z dzieckiem przybliży rodzicom świat gier i pomoże zrozumieć dziecięce pasje. Niejednokrotnie obali mit siedzenia tylko przed ekranem komputera i grania w „głupią gierkę”. Łączy pokolenia i może zaowocować pozytywnymi relacjami. Należy tylko pamiętać o zdrowym balansie między życiem realnym a wirtualnym, wtedy media elektroniczne nie będą kojarzone z demonem zła, a bodźcem do ogólnego rozwoju dziecka.
Jak mówi sam Marcin Gortat, światowej sławy koszykarz oraz wielki fan e-sportu:

Młodzi ludzie muszą się umieć sprawnie poruszać w świecie cyfrowym, komputerowym. E-sport jest dobrą pomocą, gdy uczymy się takich umiejętności jak komunikacja z innymi, refleks, analiza sytuacji, podejmowanie decyzji pod presją czasu. Najważniejsze jednak to zachować we wszystkim umiar.
Większość gier rozwija sprawność manualną i umysłową, kojarzenie faktów, czy wspiera naukę  języków obcych, co potwierdzają liczne badania, które dodatkowo wskazują, że nie ma związku między agresywnym zachowaniem, a graniem w gry. Wręcz przeciwnie wskazują m.in. na pozytywne aspekty jak redukcja stresu, poprawa zdolności poznawczych, czy rozładowanie nadmiaru energii.

Zatem jak to jest z tym e-sportem? Tak czy nie? Filip „Neo” Kubski, mistrz e-sportowy radzi i podpowiada zarówno dzieciom i rodzicom:

Ten świat jest ogromny, ma niesamowite możliwości i oferuje sporo atrakcji. Dla młodych zapaleńców e-sportu też mam radę: pomóżcie swoim rodzicom czy opiekunom ten świat poznać. Pokażcie, na czym on polega, nie chowajcie tego dla siebie. A gdy wszyscy w domu ten świat poznają, łatwiej będzie uniknąć pułapek, które także się w nim zdarzają. (…) Pomimo poświęcania się grze nie zaniedbywałem nauki. Nigdy nie wiemy, co przyniesie kolejny dzień, a każda przygoda może mieć swój nieoczekiwany zwrot. Sportowiec, który dozna kontuzji, może nie być w stanie kontynuować kariery. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o innej ścieżce, naszym planie B.
 
Więcej informacji o serii Mali Mistrzowie: 
 
 
Książka dostępna w sprzedaży tutaj.
 
O KSIĄŻCE:
 
E-sport. Zostań mistrzem
 
Autor: Marcin Kalita 
wyd. Harper Collins
Grupa docelowa: 8+
Premiera: 16.06.2021
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

"Pazdan. Chłopak, który gra całym sercem" - książka

Będąc kilkulatkiem, słynął z dobrych manier i spokojnej natury. Mając 19 lat ukończył renomowane liceum w Krakowie i rozpoczął wyższe studia pedagogiczne. Rok później grał w Górniku Zabrze. Dopiero co trafił do Ekstraklasy, w której – mimo sukcesów – nie wróżono mu wielkiej kariery. Dziś jest jej najlepszym obrońcą i jednym z najbardziej lubianych reprezentantów Polski.

Wszy, kurzajki i grzybica, czyli poobozowe niespodzianki

Większość dzieci i nastolatków cały rok czeka na lato, które jednoznacznie kojarzy się z wakacjami. To właśnie wtedy wyruszają na kolonie i obozy, spędzają czas z rówieśnikami, uprawiają sport, rozwijają rozmaite pasje i zainteresowania, a przede wszystkim ładują akumulatory na kolejny rok szkolny. To, co młodym kojarzy się z przyjemnościami, niekiedy spędza sen z powiek rodzicom, którzy często po dwóch miesiącach wakacji stają przed wyzwaniem, jakim jest radzenie sobie z niechcianymi niespodziankami, takimi jak wszy, kurzajki czy grzybica stóp.

Historia kobiecej piłki nożnej w Polsce

Początki kobiecej piłki nożnej w zorganizowanej formie datują się na rok 1974, kiedy to po zakończeniu Finałów Mistrzostw Świata  Irena Półtorak założyła w Sosnowcu  pierwszą profesjonalną kobiecą drużynę futbolową (Czarni Sosnowiec).


Turystyczna Rodzinka 2013 - Konkurs PTTK

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ogłasza Ogólnopolski Konkurs ”Turystyczna Rodzinka” realizowany od 2011 roku w ramach promocji turystyki rodzinnej.

Ruszają Kluby Sportowe Orange - nowy program społeczny Orange Polska

Orange Polska wesprze lokalne społeczności, promując zdrowy, zrównoważony rozwój dzieci i młodzieży. Z pomocą firmy do końca 2015 roku powstanie w całej Polsce 100 Klubów Sportowych Orange. Wnioski uczestnictwa w programie można składać od 22 września. Nabór potrwa 6 tygodni i będzie się odbywał przez stronę www.klubysportoweorange.pl. Liczymy, że realizacja programu pozwoli wielu młodym ludziom rozwinąć sportowe pasje, zaszczepić w nich umiejętność współdziałania i uczciwej rywalizacji - mówią organizatorzy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.