konkurs link

newsletter

  • 21.6.2021, Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz
 
 

Dzień Dziecka? Oby na sportowo!

Dzień Dziecka? Oby na sportowo!
Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na prawa i problemy najmłodszych. Eksperci alarmują, że coraz więcej dzieci ma nadwagę, co wynika m.in. z braku ruchu i niewłaściwego odżywiania. Niestety pandemia, w tym nauka zdalna i izolacja społeczna pogłębiają problemy zdrowotne najmłodszych. Dzień Dziecka to dobra okazja, by słodkości zamienić na rodzinną aktywność fizyczną, która wesprze ich zdrowie. 
Jak podaje opublikowany w maju 2021 r. raport przygotowany przez UNICEF, WHO i Bank Światowy, problem nadwagi na całym świecie dotyczy blisko 39 milionów dzieci poniżej 5. roku życia.  Dane z 204 krajów objętych badaniem wskazują, że zmniejsza się liczba dzieci z niedowagą, poprawia się statystyka dzieci niedożywionych. Natomiast w przypadku nadwagi około połowa objętych badaniem krajów nie odnotowała żadnych postępów w ciągu ostatnich dwóch dekad, a w wielu z nich sytuacja ta pogarsza się. Na podstawie cząstkowych danych z 2020 r. twórcy raportu alarmują, że pandemia mogła dodatkowo zaostrzyć problem nadwagi wśród dzieci, zwłaszcza, w miejscach, gdzie obostrzenia związane COVID-19 negatywnie wpłynęły na wybory żywieniowe (np. zamawianie posiłków na wynos) i aktywność fizyczną. W Niemczech spadek aktywności fizycznej podczas pandemii odnotowano u 28% dzieci w wieku od 3 do 5 lat, podczas gdy wzrost spożycia słodkich przekąsek wykazano u 19% dzieci (Koletzko, Berthold, Holzapfel, Christina, Schneider, Ulrike, and Hans Hauner, ‘Lifestyle and Body Weight Consequences of the COVID-19 Pandemic in Children: Increasing Disparity’, Ann Nutr Metab, vol. 1, no. 3, January 2021, <https://doi.org/10.1159/000514186>, accessed April 2021). Eksperci podkreślają, że nieleczona nadwaga w wieku dziecięcym, przy jednoczesnym utrzymaniu złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej, pozostaje poważnym problemem zdrowotnym przez resztę życia.

W Polsce sytuacja także nie jest optymistyczna, a wyniki raportu „Dzieci w pandemii” przeprowadzonego dla Radia ZET pokazują jasno, że to ostatni dzwonek, by zacząć aktywnie spędzać czas z dziećmi. Tylko 23% rodziców uprawiało tyle samo aktywności z dziećmi, co przed pandemią. Aż 67% dzieci było mniej aktywnych, a co szesnaste przestało całkowicie uprawiać aktywność. To wpłynęło m.in. na dodatkowe, zbędne kilogramy. 22% rodziców przyznało, że ich dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, z czego połowa powiązała te problemy z pandemią. Pod kątem samopoczucia aż 75% dzieci częściej wykazywało negatywne emocje w tym złość, obrażanie się, nieprzestrzeganie poleceń czy zamykanie się w sobie. Ponad połowa rodziców wskazała, że podczas pandemii samopoczucie ich dziecka pogorszyło się. –Wyniki badań są porażające, zwłaszcza że aktywność fizyczna w wieku dziecięcym jest jednym z czynników prawidłowego rozwoju – zarówno motorycznego, jak i emocjonalnego. Dodatkowo w przypadku dzieci, tak samo jak u osób dorosłych, wysiłek fizyczny ułatwia redukcję stresu, który w okresie pandemii stał się wyjątkowo poważnym problemem wśród różnych grup wiekowych, w tym u najmłodszych. Dzieci uczyły się w trybie zdalnym, miały ograniczony kontakt z rówieśnikami oraz możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego – mówi Nicole Kiersnowska, trenerka Yes2Move i Zdrofit, prywatnie mama trójki dzieci.

Co należy zrobić, aby poprawić sytuację dzieci borykających się ze złym stanem psychicznym i fizycznym? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca dzieciom od 1. do 4. roku życia co najmniej 3 godziny aktywności fizycznej dziennie. Dzieci w wieku od 5 do 17 lat być aktywne co najmniej przez godzinę w ciągu dnia.  Choć w planie zajęć szkolnych znajdują się lekcje wychowania fizycznego, w większości nie odbywają się one codziennie. Dlatego, by wypełnić rekomendacje dotyczące aktywność fizycznej dzieci, potrzebne jest zaangażowanie rodziców, który zapewnią dziecom odpowiednią dawkę ruchu także poza lekcjami. Oferta zajęć sportowych dla dzieci jest szeroka – od szkół tańca, klubów piłkarskich i tenisowych, po zajęcia na basenach i ściankach wspinaczkowych. Ciekawym projektem jest Atmosfera MultiSport – klub z zajęciami ogólnorozwojowymi wyłącznie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat.

– Atmosfera MultiSport to miejsce, w którym wraz z ekspertami przygotowaliśmy autorski program aktywności fizycznej, który wspiera rozwój dzieci. Wszystkie zajęcia planowane są z uwzględnieniem podstawowych umiejętności ruchowych i wykorzystaniem elementów wybranych sportów, które dostosowane są do wieku uczestników zajęć. Dzięki temu dzieci mogą w bezpiecznym środowisku przetestować różne formy ruchu, które na pewno im się nie znudzą. Program zajęć ułożony jest w taki sposób, aby rozwijać różnorodne sprawności fizyczne i umiejętności społeczne. Wszystko odbywa się w ramach fabularyzowanej, kosmicznej przygody, co sprawia, że dzieci chętnie włączają się w proponowane aktywności. W okresie wakacji dzieci mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanych półkoloniach – mówi Agnieszka Buras, manager Atmosfery MultiSport.

Dla osób chcących poćwiczyć z dziećmi w domowym zaciszu, wsparciem mogą być platformy treningowe, jak Yes2Move.com, która zapewnia dostęp do licznych treningów, w tym dla rodziców i ich dzieci. - Dla zabieganych mam, a także ojców dobrym pomysłem są treningi online. Możemy wówczas wybrać dogodną dla nas godzinę i zaprosić dziecko do wspólnej zabawy. Znajdziemy tu też ćwiczenia, które można wykonywać wspólnie z dzieckiem, do których gorąco zachęcam – wystarczy przefiltrować w naszej wyszukiwarce odpowiednią intensywność treningu oraz poziom zaawansowania. Do treningów z dzieckiem wbrew pozorom naprawdę niewiele potrzeba - jedynie trochę cierpliwości i dużo chęci. Trzeba wygospodarować kawałek bezpiecznej przestrzeni i ulubione zabawki naszego dziecka, a potem już tylko cieszyć się ze wspólnie i aktywnie spędzonego czasu- wyjaśnia Nicole Kiersnowska.

Z badania MultiSport Index 2021 wynika, że aż 81 proc. kobiet na urlopie macierzyńskim nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Tymczasem zdaniem specjalistów, kluczowe znaczenie w budowaniu zdrowych nawyków wśród dzieci ma właśnie postawa rodziców. 
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Rusza Olimpiada szachowa w Gruzji!

Nasza Kadra Narodowa w Szachach będzie walczyć o najwyższe lokaty podczas wyczerpującego, bo aż 12-dniowego turnieju, jakim jest rozgrywana co dwa lata Olimpiada szachowa. Dwa silne, polskie, pięcioosobowe zespoły – kobiecy i męski - zmierzą się z najlepszymi reprezentantami innych krajów. W sumie w olimpiadzie bierze udział ponad 1600 zawodników ze 190 państw z całego świata. Najważniejsza impreza szachowa zostanie rozegrana w Gruzji w miejscowości Batumi między 24 września a 5 października 2018 roku.

SUPA STRIKAS, Części 1 i 2 (odcinki 1-13) – nowość na DVD

Futbolowe emocje na najwyższym poziomie na najsłynniejszych stadionach świata z superdrużyną Supa Strikas na DVD od 24 maja!

Festiwal Biegowy - konkurs - Znajdź imię dla Zwierzaka Bioblo

Kto powiedział, że klocki muszą być prostymi kawałkami drewna? Bioblo są kolorowe i mają unikalną strukturę plastra miodu. Otwiera to wiele nowych możliwości: można ich używać do puszczania baniek, tworzenia kolorowych wzorów i unikalnych przestrzennych obrazów. A jeśli ułożymy je wokół lampy lub latarki, otrzymamy niesamowite kolory i efekty świetlne! Bioblo to edukacyjna i kreatywna zabawka, dodatkowo są ekologiczne: 50% zawartości drewna, w 100% wolne od plastyfikatorów, PCV i BPA edukacyjne i kreatywne. Ich unikalna struktura plastra miodu otwiera nieograniczone możliwości.

„Neymar. Czarodziej futbolu” - recenzja książki

Chyba każdy chłopiec choć przez chwilę marzył o tym, żeby zostać piłkarzem. Podobnym do tych, którzy dziś brylują na boiskach najlepszych klubów. Jak zaczęła się ich przygoda z futbolem? I co takiego zrobili, że to właśnie oni osiągnęli tak wielki sukces? Nie wiem, jak to było ze wszystkimi piłkarzami, ale wiem, dlaczego Neymar jest nazywany jednym z najlepszych zawodników na świecie.

Karm głód ruchu, nie słodyczy

Obniża jakość życia, zaburza prawidłowe funkcjonowanie w grupie społecznej, naraża na szwank relacje z rówieśnikami, może powodować problemy w nauce. Nadwaga lub otyłość -problem, który dotyczy co trzeciego dziecka w wieku wczesnoszkolnym w Polsce. Jak podkreślają eksperci, winne nadmiernej masy ciała są nie tylko zwyczaje żywieniowe czy uwarunkowania genetyczne. W dużej mierze przyczynia się do niej brak wystarczającej aktywności fizycznej. Wakacje to świetna okazja, aby wprowadzić w swojej rodzinie dobre zwyczaje związane z ruchem. Ekspert Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku podpowiada, jak bezpiecznie i zdrowo ćwiczyć z dziećmi. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.