konkurs link

newsletter

  • 21.1.2022, Imieniny obchodzą: Agnieszka, Inez, Jarosław
 
 

Aktywne Szkoły MultiSport promują ruch wśród dzieci

Aktywne Szkoły MultiSport promują ruch wśród dzieci
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny być aktywne przynajmniej przez 60 minut każdego dnia, ponieważ ruch wpływa pozytywnie na ich kondycję fizyczną, ogólną odporność organizmu oraz prawidłowy rozwój. I chociaż w Polsce wzrasta świadomość w zakresie aktywności i zdrowego trybu życia, bezruch wśród dzieci stanowi prawdziwy problem. Benefit Systems uruchomił program Aktywne Szkoły MultiSport, aby zwiększać wiedzę rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim motywować dzieci do aktywności.

W Europie problem otyłości dotyczy średnio jednego na trzech chłopców oraz jednej na pięć dziewczynek w wieku od sześciu do dziewięciu lat (WHO). Dodatkowo od kilkunastu lat odnotowuje się w Polsce oraz kilku innych krajach europejskich stały wzrost odsetka otyłych nastolatków. W zajęciach wychowania fizycznego nie uczestniczy ok. 15 proc. dzieci w szkołach podstawowych, blisko 23 proc. w gimnazjach oraz 30 proc. w szkołach średnich (NIK). Na poziom aktywności fizycznej wpływ ma również rozwój technologiczny, który gry i zabawy na podwórkach przeniósł przed komputery i telefony komórkowe. By zachęcić dzieci do aktywności fizycznej, a rodzicom i nauczycielom pomóc w realizacji inicjatyw wspierających ruch wśród najmłodszych uruchomiony został na Dolnym Śląsku program Aktywne Szkoły MultiSport. Fundatorem Programu jest Benefit Systems, twórca karty MultiSport, natomiast za jego realizację odpowiada fundacja V4Sport.

- Misją naszej firmy jest promocja aktywności fizycznej, ponieważ wierzymy, że ruch to lepsza jakość życia na każdym jego etapie, a wśród dzieci dodatkowo niezbędny element ich rozwoju, kształtujący chociażby postawy społeczne. Dlatego uruchomiliśmy program, który z jednej strony zachęca dzieci do aktywności fizycznej, a z drugiej wspiera rodziców i szkoły w jej promowaniu. Dodatkowo edukuje w zakresie zdrowego odżywiania. Aktywne Szkoły MultiSport to jedna z najważniejszych naszych inicjatyw społecznych promujących aktywność fizyczną – mówi Robert Moreń, dyrektor komunikacji w Benefit Systems.

W pierwszej edycji Aktywnych Szkół MultiSport udział weźmie 30 szkół z województwa dolnośląskiego. Oznacza to, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy blisko 10 tysięcy dzieci uczestniczyć będzie w specjalnym multimedialnym teście sprawności fizycznej EuroFit+. Ważnym elementem Programu są również Plany Treningowe, czyli inicjatywy promujące ruch, wypracowane przez rodziców, nauczycieli oraz przedstawicieli samorządów lokalnych.

- Aktywne Szkoły MultiSport realizujemy w szkołach, ponieważ są to miejsca w których dzieci spędzają najwięcej czasu, uczą się, bawią, ale co najważniejsze – kształtują swoje nawyki i postawy, dlatego tak ważne jest, by było to miejsce sprzyjające codziennej aktywności. Ponadto, szkoły to instytucje cieszące się zaufaniem rodziców, lokalnych władz i przedsiębiorców, którzy mogą wspierać zmiany w ich najbliższym otoczeniu, które wspierają aktywność, np. ścieżki rowerowe, bezpieczne przejścia dla pieszych – wyjaśnia Jakub Kalinowski, prezes fundacji V4Sport.

Akcja ma na celu aktywizację ruchową dzieci, która pozytywnie wpływa na ich rozwój fizyczny, emocjonalny i intelektualny. U dzieci aktywnych fizycznie obserwuje się większą aktywność jądra podstawnego mózgu, obszaru odpowiedzialnego za myślenie i działanie. Dodatkowo podczas zajęć fizycznych dzieci uczą się funkcjonowania w grupie, tworzą i opisują swój świat oraz zasady, według których funkcjonują.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://www.aktywneszkoly.pl.
 
Europejski Test Sprawności Fizycznej EuroFit to narzędzie stworzone do pomiaru poziomu sprawności fizycznej Europejczyków. Ideą powstania testu było zaprojektowanie metody badania, która bez względu na miejsce i okoliczności, da miarodajny, wystandaryzowany wynik, który łatwo jest interpretować i porównywać. EuroFit+, wykorzystywany w Programie Aktywne Szkoły MultiSport, został wzbogacony o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wykonując ćwiczenia sprawnościowe uczestnicy przechodzą poszczególne misje, zdobywają punkty i kolejne poziomy w grze.
 
Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

Zdalnie sterowane przygody dla każdego dziecka

Niejeden chłopiec marzy o karierze kierowcy wyścigowego, pilota czy marynarza. Pasje najmłodszych adeptów sportu warto rozwijać już od wczesnych lat. Dzięki zdalnie sterowanym zabawkom, niepowtarzalny świat rajdów samochodowych czy podniebnych akrobacji samolotowych może być dostępny także bez konieczności wychodzenia z domu. Dzieci mogą sprawdzić się w rywalizacji z rówieśnikami, rodzeństwem czy rodzicami, poczuć emocje związane z pojedynkami i rozwinąć swoją wyobraźnię, a to wszystko we własnym pokoju. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej zabawki?

Zimowy Narodowy, czyli raj dla aktywnych

Jakiś czas temu zastanawialiśmy się, czy kiedyś w Warszawie powstanie kryte rolkowisko. A tu proszę - na początku stycznia z wielką pompą ruszył projekt Zimowy Narodowy, w ramach którego na płycie Stadionu uruchomiono największe w Polsce kryte lodowisko, wydzielone miejsce dla rolkarzy i boiska do badmintona, za to kilka dni później na jednym z parkingów otwarto skatepark. Do 20 lutego wszyscy miłośnicy tych dyscyplin mogą szaleć do woli.

Karm głód ruchu, nie słodyczy

Obniża jakość życia, zaburza prawidłowe funkcjonowanie w grupie społecznej, naraża na szwank relacje z rówieśnikami, może powodować problemy w nauce. Nadwaga lub otyłość -problem, który dotyczy co trzeciego dziecka w wieku wczesnoszkolnym w Polsce. Jak podkreślają eksperci, winne nadmiernej masy ciała są nie tylko zwyczaje żywieniowe czy uwarunkowania genetyczne. W dużej mierze przyczynia się do niej brak wystarczającej aktywności fizycznej. Wakacje to świetna okazja, aby wprowadzić w swojej rodzinie dobre zwyczaje związane z ruchem. Ekspert Akademii Zdrowia Santander Consumer Banku podpowiada, jak bezpiecznie i zdrowo ćwiczyć z dziećmi. 

"Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę" - Pierwsza biografia Zlatana Ibrahimovicia dla dzieci

4 listopada br. Wydawnictwo Egmont oddaje w ręce czytelników kolejną książkę z serii piłkarskich biografii – "Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę", autorstwa Yvette Żółtowskiej - Darskiej. To opowieść o chłopcu wychowanym na ulicy, który został bohaterem. Jego historia ściska za gardło, ale pozwala wierzyć, że dzięki pasji, talentowi i determinacji każdy może odnaleźć własną drogę. I przy okazji zajść na szczyt.

Alarmujący problem bólu pleców wśród młodzieży szkolnej

Dla większości ból pleców może być następstwem lat zaniedbań. Jednak co, jeśli jest on czymś normalnym już dla 13-14 latków? Od września rusza ogólnopolska kampania edukacyjna w szkołach ponadpodstawowych. Z wykonanych dotychczas wstępnych badań wynika, że aż 74% uczniów odczuwa ból pleców. Dla części jedynym „sportem” jest spacer, a aż 11% z nich z powodu bólu już zażywa leki przeciwbólowe.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.