Rekreacyjne narciarstwo biegowe jest również dobrą formą ruchu dla seniorów (najstarszy uczestnik ostatniego Biegu Piastów miał ponad 90 lat), jak i dla dzieci. Tę dyscyplinę można również polecić osobom, które mają problemy ze stawami (np. nie mogą biegać). Na biegówkach można się naprawdę porządnie i zdrowo zmęczyć, a ponadto, odstresować i poznać fajnych ludzi. Od czego zacząć?
Sprzęt
Dobór sprzętu narciarskiego jest złożonym problemem. Przed zakupem musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań: jaką techniką chcemy biegać, ile znamy kroków, w jakich warunkach będziemy biegać, a także jakie jest ukształtowanie terenu w miejscu naszych treningów.
Najważniejszą informacją dla profesjonalnego punktu sprzedaży sprzętu narciarskiego jest nasz poziom sportowy, masa i wysokość ciała. W związku z tym, że początkujący biegacz nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania, uważam, że nie powinien na wstępie kupować sprzętu. Przy każdej dobrej trasie narciarskiej jest wypożyczalnia, a w niej różne rodzaje nart (miękkie, twarde, szerokie, wąskie).
Nauka
W szczególności polecam licencjonowane szkoły narciarstwa biegowego, będące pod stałą kontrolą Towarzystwa Narciarskiego Biegówki. Korzystając z usług takiej szkoły możemy mieć pewność, że instruktor przyjdzie na zajęcia, nauczy, doradzi, stosując zasadę indywidualizacji oraz intensyfikacji zajęć.
Pisząc o szkołach, w których można nauczyć się biegać na nartach oraz poprawić dotychczasową technikę, mam na myśli następujące lokalizacje w Warszawskie:
http://www.tnbiegowki.pl/Szkoly-Licencjonowane-TNB/szkoy-licencjonowane-tnb.html
W Polsce znajdziemy dużo miejsc w których można biegać na nartach. Ktoś, kto mieszka przy parku, lesie czy nieodśnieżonych chodnikach, śmiało może spróbować swoich sił w takich miejscach. Organizacja TNB na swojej stronie proponuje następujące trasy biegowe: http://trasy.tnbiegowki.pl/
Trasa, którą szczególnie polecam, to: http://biegowkiwesola.org/ - możemy na niej nauczyć się biegać stylem klasycznym i łyżwowym, wypożyczyć sprzęt oraz zjeść i rozgrzać się – co w całości daje wrażenie klimatu górskiego. Trasa jest przygotowana do stylu klasycznego (około 3 km) i łyżwowego (około 500 m). Zajęcia prowadzone w weekendy podzielone są na 3 poziomy umiejętności plus zajęcia dla dzieci.
Dodatkowo załączam linki do najpopularniejszych tras w Polsce:
http://www.bieg-piastow.pl/ - Jakuszyce
http://biegowki.duszniki.pl/archives/17 - Duszniki Zdrój
http://www.domkiwlesie.pl/zima/ - Tylicz
http://www.bieszczady-biegowki.pl/ - Bieszczady
http://www.zieleniec.pl/trasy-biegowe - Zieleniec
http://www.istebna.eu/?p=obiektyMore&iObiekt=127 – Wisła-Kubalonka
trasa biegowa w Kościelisku na Polanie Chotarz
Zima to w naszym klimacie specyficzny czas i żeby ją polubić trzeba znaleźć na nią sposób, ale inny, niż siedzenie w domu. Tu sugeruję obserwować radość dzieci z zabawy na śniegu i iść za ich przykładem, organizując im wspólną zabawę z dorosłymi, czyli bieganie na nartach.
Kasia Witek - Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wciąż związana z uczelnią biorąca czynny udział w projektach badawczych AWF. We wcześniejszej swojej karierze sportowej była wielokrotną Mistrzyni Polski w wioślarstwie, reprezentowała Polskę na regatach międzynarodowych (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy). Posiada tytuł instruktora sportu narciarstwa klasycznego, wioślarstwa, kajakarstwa jest też trenerem pływania. Twierdzi, że podstawą w sporcie jest pozytywne nastawienie bliskich nam osób i właśnie im zawdzięcza możliwość rozwijania swoich pasji... „Rodzice zaszczepili mi miłość do sportu, a ja staram się zarazić swoją pasją każdą napotkaną przeze mnie osobę".

www.biegowkiwesola.org

www.projektsport.pl