konkurs link

newsletter

  • 5.2.2023, Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor
 
 

Biegówki - sposób na rodzinny weekend w Warszawie

Biegówki - sposób na rodzinny weekend w Warszawie

Biegówki są dla każdego, kto lubi spędzać czas wolny aktywnie i na świeżym powietrzu. Narciarstwo biegowe, poprzez zaangażowanie około 80 proc. mięśni naszego ciała, jest idealną propozycją dla wszystkich osób, którym zależy na dobrej kondycji i sylwetce,  a także na dobrym samopoczuciu oraz zdrowiu. 

Rekreacyjne narciarstwo biegowe jest  również dobrą formą ruchu dla seniorów (najstarszy uczestnik ostatniego Biegu Piastów miał ponad 90 lat), jak i dla dzieci. Tę dyscyplinę można również polecić osobom, które mają problemy ze stawami (np. nie mogą biegać). Na biegówkach można się naprawdę porządnie i zdrowo zmęczyć, a ponadto, odstresować i poznać fajnych ludzi. Od czego zacząć?

Sprzęt

Dobór sprzętu narciarskiego jest złożonym problemem. Przed zakupem musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań: jaką techniką chcemy biegać, ile znamy kroków, w jakich warunkach będziemy biegać, a także jakie jest ukształtowanie terenu w miejscu naszych treningów.

Najważniejszą informacją dla profesjonalnego punktu sprzedaży sprzętu narciarskiego jest nasz poziom sportowy, masa i wysokość ciała. W związku z tym, że początkujący biegacz nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania, uważam, że nie powinien na wstępie kupować sprzętu. Przy każdej dobrej trasie narciarskiej jest wypożyczalnia, a w niej różne rodzaje nart (miękkie, twarde, szerokie, wąskie).

Nauka
 


W szczególności polecam licencjonowane szkoły narciarstwa biegowego, będące pod stałą kontrolą Towarzystwa Narciarskiego Biegówki. Korzystając z usług takiej szkoły możemy mieć pewność, że instruktor przyjdzie na zajęcia, nauczy, doradzi, stosując zasadę indywidualizacji oraz intensyfikacji zajęć.

Pisząc o szkołach, w których można nauczyć się biegać na nartach oraz poprawić dotychczasową technikę, mam na myśli następujące lokalizacje w Warszawskie:
http://www.tnbiegowki.pl/Szkoly-Licencjonowane-TNB/szkoy-licencjonowane-tnb.html

W Polsce znajdziemy dużo miejsc w których można biegać na nartach. Ktoś, kto mieszka przy parku, lesie czy nieodśnieżonych chodnikach, śmiało może spróbować swoich sił w takich miejscach. Organizacja TNB na swojej stronie proponuje następujące trasy biegowe: http://trasy.tnbiegowki.pl/

Trasa, którą szczególnie polecam, to: http://biegowkiwesola.org/ - możemy na niej nauczyć się biegać stylem klasycznym i łyżwowym, wypożyczyć sprzęt oraz zjeść i rozgrzać się – co w całości daje wrażenie klimatu górskiego. Trasa jest przygotowana do stylu klasycznego (około 3 km) i  łyżwowego (około 500 m). Zajęcia prowadzone w weekendy podzielone są na 3 poziomy umiejętności plus zajęcia dla dzieci.

Dodatkowo załączam linki do najpopularniejszych tras w Polsce:
 
http://www.bieg-piastow.pl/ - Jakuszyce
http://biegowki.duszniki.pl/archives/17 - Duszniki Zdrój
http://www.domkiwlesie.pl/zima/ - Tylicz
http://www.bieszczady-biegowki.pl/ - Bieszczady
http://www.zieleniec.pl/trasy-biegowe - Zieleniec
http://www.istebna.eu/?p=obiektyMore&iObiekt=127 – Wisła-Kubalonka
trasa biegowa w Kościelisku na Polanie Chotarz
 

 
Zima to w naszym klimacie specyficzny czas i żeby ją polubić trzeba znaleźć na nią sposób, ale inny, niż siedzenie w domu. Tu sugeruję obserwować radość dzieci z zabawy na śniegu i iść za ich przykładem, organizując im wspólną zabawę z dorosłymi, czyli bieganie na nartach.

Kasia Witek - Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie,  wciąż związana z uczelnią biorąca czynny udział w projektach badawczych AWF. We wcześniejszej swojej karierze sportowej była wielokrotną Mistrzyni Polski w wioślarstwie, reprezentowała Polskę na regatach międzynarodowych (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy). Posiada tytuł instruktora sportu narciarstwa klasycznego, wioślarstwa, kajakarstwa jest też trenerem pływania. Twierdzi, że podstawą w sporcie jest pozytywne nastawienie bliskich nam osób i właśnie im zawdzięcza możliwość rozwijania swoich pasji... „Rodzice zaszczepili mi miłość do sportu, a ja staram się zarazić swoją pasją każdą napotkaną przeze mnie osobę".
 

 

www.biegowkiwesola.org


www.projektsport.pl
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Onko-Olimpiada 2018

24 sierpnia 2018 roku o godzinie 10.00 na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie rozpocznie się VII edycja Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada”. W ostatni weekend sierpnia dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi ze wszystkich ośrodków onkologicznych w Polsce oraz młodzi pacjenci onkologiczni z Ukrainy, Litwy, Słowacji, Rumunii i Turcji wezmą udział w zawodach sportowych w różnych dyscyplinach. Igrzyska otworzy bieg z pochodnią aktora Tomasza Ciachorowskiego.  

Pierwsza pomoc w razie kontuzji!

Początek ferii, zima w pełni, a więc idealny moment, żeby ruszyć na zaśnieżone stoki! W górach każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa swojego i innych, dlatego należy pamiętać o udzielaniu pierwszej pomocy. Jak rozpoznać złamanie, jak zrobić pierwszy opatrunek i jak wezwać pomoc przypomina dr Krzesimir Sieczych, lekarz ortopeda z Carolina Medical Center w Warszawie.

BiegamBoLubię - trenuj razem z PKO Bankiem Polskim

W sobotę 1 kwietnia ruszy ósma już edycja akcji „BiegamBoLubię”, której partnerem strategicznym jest od kilku lat PKO Bank Polski. Na 80 stadionach lekkoatletycznych na terenie całej Polski będą się odbywać bezpłatne spotkania biegowe pod okiem profesjonalistów. Zapraszamy do wspólnego trenowania!

Na koń, czyli przygoda z jeździectwem. Gdzie jeździć?

Jak wybrać właściwy ośrodek do nauki jazdy konnej dla naszego dziecka - oto kilkanaście porad w pigułce, czyli ABC bezpiecznej jazdy:

Wielka gra o boisko już po raz dziesiąty!

Już 29 kwietnia rusza jubileuszowa, dziesiąta edycja programu „Kolorowe Boiska… czyli szkolna pierwsza liga”, organizowanego przez FFiL Śnieżka SA. O profesjonalne boisko oraz wiele innych cennych, specjalnie przygotowanych na tę okazję nagród będą mogły zawalczyć szkoły podstawowe z całej Polski. Do gry przyłączył się znany piłkarz – Maciej Żurawski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.