konkurs link

newsletter

  • 15.8.2020, Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan
 
 

Rusza program Kumulacja Aktywności

Rusza program Kumulacja Aktywności

16 września 2013 Fundacja LOTTO Milion Marzeń zainaugurowała swój nowy program sportowy – „Kumulacja Aktywności”. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do większej aktywności fizycznej.

W tych dążeniach Fundacja będzie współpracowała z 50 wybitnymi sportowcami, mistrzami świata i olimpijczykami. Przez 6 miesięcy, w 40 miastach na terenie całej Polski, poprowadzą oni bezpłatne zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej. Bogaty program spotkań obejmuje tak ciekawe sporty jak łucznictwo, rugby, snowboard, czy akrobatyka. Na ich organizację Fundacja LOTTO Milion Marzeń przeznaczyła milion złotych.

Scenariusze zajęć z gimnazjalistami zostały opracowane przez samych mistrzów sportu i mają charakter autorski. Ich poprowadzeniem zajmą się m.in. Renata Mauer-Różańska, Paweł Nastula, Leszek Blanik oraz wielu innych olimpijczyków, mistrzów świata i krajowych medalistów, wybranych w ramach ogłoszonego w sierpniu br. konkursu. To największe i najważniejsze z dotychczas realizowanych przez Fundację przedsięwzięć. Do końca marca 2014 roku z programu skorzysta ponad 1000 gimnazjalistów na terenie całej Polski.

Punktem wyjścia dla programu były badania opinii publicznej z końca 2012 roku, przeprowadzone przez CBOS1 dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Wynika z nich jednoznacznie, że polscy gimnazjaliści są za mało aktywni fizycznie. Co trzeci uczeń (prawie 35%) ogranicza swój ruch tylko do lekcji WF, a zajęcia sportowe nie kojarzą mu się z rozrywką, przyjemnością czy relaksem. Większość młodych ludzi wybiera niestety siedzący tryb życia i sporą część swojego czasu spędza przed ekranem komputera lub telewizora. Jednocześnie badania wskazały, że młodzi ludzie mogą ulec wpływom pozytywnych wzorców, a największym autorytetem dla gimnazjalistów są właśnie sportowcy.

Zdecydowaliśmy się zaprosić do naszego programu najlepszych sportowców, bo wiemy, że ludzie z tak wielkimi sukcesami najlepiej zainspirują innych do pracy nad sobą. Potwierdziły to też nasze badania. Wiemy, że młodzież szuka autorytetów, a mistrzowie sportowi bez wątpienia są wiarygodni, są dla niej wzorem i źródłem inspiracji – komentuje Bartosz

Mielecki, Prezes Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Chcielibyśmy, aby aktywność fizyczna kojarzyła się dzieciom i młodzieży z przyjemnością i relaksem, dzięki temu będą w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, tak więc znacząco poprawi się ich jakość życia – kończy swoją wypowiedź B. Mielecki.

1 Badanie postaw i opinii oraz motywacji młodzieży gimnazjalnej w odniesieniu do aktywności sportowej jako formy spędzania czasu oraz sposobu kształtowania u niej prosportowych postaw, CBOS dla Fundacji LOTTO Milion Marzeń, 2012
 
Program ma zasięg ogólnopolski. W okresie od października 2013 do marca 2014 roku każdy z 50 wybranych mistrzów sportowych poprowadzi około 30 zajęć ogólnorozwojowych w swojej społeczności lokalnej. Wezmą w nich udział zrekrutowane przez sportowców 20- osobowe grupy gimnazjalistów. Zajęcia mają zachęcić młodzież do amatorskiego uprawiania sportu i pokazać, że za aktywnością fizyczną kryje się świetna zabawa i dobre samopoczucie.

Program Kumulacja Aktywności jest wyjątkowy z dwóch powodów - odpowiada na dwojakie potrzeby młodego człowieka: posiadania wzorca osobowego, mistrza, za którym można podążyć oraz zachowania wystarczającej autonomii i wolności wyboru co do tego co chciałoby się robić. Kumulują się tu zatem dwie sfery: pierwsza to wzorzec, dobry przykład i druga wolny wybór podążania za nim. Jest to kumulacja celu i odpowiedź jak do niego dążyć (wolny wybór) – twierdzi socjolog dr hab. Jacek Kurzępa.

Fundacja adresuje swój przekaz także do nauczycieli wychowania fizycznego, którym udostępni stworzone przez mistrzów sportu autorskie scenariusze zajęć oraz wyda specjalnie dla nich przygotowaną publikację.

Ten program ma szanse trwale zmienić postawy młodzieży wobec sportu, a co za tym idzie - wpłynąć na kondycję naszego społeczeństwa – mówi Kajetan Broniewski, olimpijczyk, wioślarz, który poprowadzi zajęcia w Warszawie. Super, że młodzi ludzie będą mieli szanse spróbować nowych nieznanych im z praktyki sportów i potrenować pod okiem mistrzów- dodaje K. Broniewski.

Fundacja pamięta bowiem też o nauczycielach wychowania fizycznego, którym udostępni stworzone przez Mistrzów Sportu autorskie scenariusze zajęć oraz wyda specjalnie dla nich przygotowaną publikację.

W ramach programu „Kumulacja Aktywności” Fundacja LOTTO Milion Marzeń uruchomi też kampanię społeczną adresowaną do wszystkich Polaków. Jej start planowany jest na kwiecień 2014 roku. Celem tych działań będzie pokazanie, jak w prosty i przyjemny sposób można aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, z rodziną czy znajomymi. Jednym z elementów kampanii będzie 10 krótkich filmów inspirujących do ruchu w gronie znajomych, rodziny, oraz podpowiadających ciekawe rozwiązania na lekcje WF-u.

Więcej informacji o programie na stronie www.kumulacjaaktywnosci.pl.
 

Opublikowano w: Aktualności

Czytaj także

Ruszyła Warszawska Liga Biegowa

23 września na stadionie lekkoatletycznym warszawskiej AWF wystartował najlepszy w Polsce projekt biegowy dla dzieci. Już podczas pierwszej rundy mieliśmy okazję zobaczyć blisko 200 dzieciaków, które ścigały się na 100m, 400m a nawet 800m. Szczególnie widowiskową oprawę miały biegi na 800m, kiedy zaczęło padać, a stadion rozświetliły jupitery. 

O co chodzi z tym aktywnym bakcylem?

Akcja www.AktywnyBakcyl.pl po fazie nieco przyczajonej, przeszła wreszcie w fazę jawną, jak informują organizatorzy na nowej wersji swojej strony: Ma ona (akcja) na celu wzbudzenie w ludziach chęci do życia z pasją, jeśli jeszcze tego nie robią. Natomiast u żyjących pasją – chęci „zarażania” innych, by coraz więcej osób uprawiało różnego rodzaju aktywności (szczególnie fizyczne), które z czasem przerodzą się w gorącą pasję.

Sezon rowerowy czas zacząć!

Atmosfera kolarskiego święta, brak ograniczeń, trasy dostosowane do zróżnicowanego poziomu uczestników - czyli Skandia Maraton Lang Team 2013. By do nas dołączyć - wystarczy rower i kask! Tu nie ma przegranych - można tylko wygrać! - Czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu, rowery są szybsze i lżejsze, ale dreszczyk emocji na starcie pozostaje wciąż ten sam! - tak - zaangażowanie, miasta finału Skandii Maratonu, w organizację wyścigu, tłumaczy przedstawiciel Kwidzyna - Jan Kozłowski.

Najszybszy bieg uliczny na 5 km w historii Polski!

Łukasz Parszczyński wygrał Bieg Ursynowa – RUCH po zdrowie z najlepszym czasem w historii biegów ulicznych rozgrywanych w Polsce.  Wynik 13 minut i 51 sekund dał mu tytuł Mistrza Polski w biegu ulicznym na dystansie 5 km. Wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska z czasem 15 minut i 54 sekundy.

Sportbonus Dzieciom - akcja społeczna

Zapraszamy do udziału w największej akcji społecznej w historii polskiego sportu Sportbonus Dzieciom! Sportbonus Dzieciom jako jedyny w swoim rodzaju program społeczny,  promuje rozwój sportu dzieci i młodzieży na tak dużą skalę.  

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.