konkurs link

newsletter

  • 1.7.2022, Imieniny obchodzą: Halina, Marian, Klarysa
 
 

Na polu i w górach - aktywnie z niemowlęciem. Wyniki konkursu

Na polu i w górach - aktywnie z niemowlęciem. Wyniki konkursu

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób nadal realizować swoje sportowe pasje po pojawieniu się na świecie dzieci? Uczestnicy konkursu "Aktywnie z niemowlęciem" udowodnili, że jest to możliwe - i to niemal od pierwszych tygodni życia potomka. Szczególnie dwie opowieści zrobiły na nas wrażenie. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić ich autorki - Martę Kopyt i Beatę Chmiel, nagrodami ufundowanymi przez Miffyshop.pl. Gratulujemy, a wsyzstkich zachęcamy do przeczytania nadesłanych prac i brania przykładu!

Młoda matka na polu

 

Nie jest łatwo uprawiać sporty, będąc świeżą matką. Jeszcze trudniej robić to w zimie! W głowie przykazania lekarza – po rodzeniu nie szaleć, nie brykać, nie dźwigać! W oczach biel – zamieść śnieżna, wiatr i mgły. Pod nogami zaspy wielkie tak, że z wózkiem ani rusz. I jak w tych warunkach uprawiać sport?

 

Odpowiedź przyszła szybko. Koleżanka zaprosiła nas na swoje pole na spacer na biegówkach. Uznałam, że ta forma sportu spełnia wszystkie zakazy, przykazy, nakazy i świetnie wpisuje się w warunki pogodowe.

 

Próbę jazdy na biegówkach z wózkiem robili już dziadkowie. Nie zdało to egzaminu. Trudno było zmieścić narty między kołami wózka. W dodatku najlepiej jeździł on po twardej nawierzchni, która nie zawsze odpowiadała nartom.

 

biegowki na polu3

 

Postanowiłam spróbować jazdy z nosidełkiem. Był to świetny pomysł. Nie do końca przemyślałam tylko strój i zgrzaliśmy się obydwoje bardzo. Kilka dni później udało mi się dopracować już wszystkie szczegóły i najwygodniejsze okazało się ubranie dziecka cienko, dwuwarstwowo, siebie również i założenie na nas razem jednej wspólnej kurtki, która przeistoczyła nas w istotę o dziwnym kształcie.  Nosidełko nie przeszkadzało w niczym, rytmiczny ruch szybko uśpił maleństwo.

 

Koleżanka ma starszego synka i wspólnie opracowali system biegówki plus sanki. Tempo jednak dla chłopaka było za słabe, szybko więc przesiadł się na własne nogi i wytarzał w błocie (choć skąd wziął błoto na śniegowym polu – trudno  powiedzieć).

 

biegowki na polu1

 

Razem z nami na wyprawę ruszyły dwa psy i niedźwiedź. Śladem założonym przez traktor ruszyłyśmy. Wycieczka była przemiła, męcząca tylko trochę - tak w sam raz. Biegówki z maleństwem oceniam znakomicie, lecz szukam dalej - co by tu jeszcze zrobić.

 

Marta Kopyt, mama Klimka

 

***   ***   ***

 

Z każdym kolejnym coraz łatwiej

 

Jestem matką trójki dzieci. Najmłodsze ma obecnie 3 miesiące i już zdążyło odbyć swoją pierwszą górską, zimową wyprawę z noclegiem w schronisku.

 

Beata Chmiel

 

Jednak opowieść muszę zacząć od pierwszego bobasa, kiedy to trzeba było zastanowić się, w jaki sposób będziemy aktywnie spędzać czas z dzieckiem uwzględniając jego potrzeby. Wybraliśmy chustę, która okazała się bardzo pomocna w wędrówkach, oraz tylny fotelik rowerowy na wspólne wyprawy rowerowe.

 

Beata Chmiel2


Gdy urodziło się kolejne dziecko, zaopatrzyliśmy się w nosidło manduca oraz w przedni fotelik rowerowy, co urozmaica dzieciakom podróż rowerową poprzez zamianę na fotelikach, gdyż na foteliku tylnym lepiej im się śpi a w przednim lepiej wszystko widać. Dla najmłodszego planujemy obecnie pożyczyć przyczepkę rowerową.

 

Beata Chmiel3


Ciekawe jest to, że z każdym kolejnym dzieckiem zaczynaliśmy wędrować wcześniej, a co z tego wynika, przy kolejnym dziecku mamy więcej doświadczenia w tym, jak je ubrać, co ze sobą zabrać, a nawet kiedy najlepiej wyruszyć, żeby dziecko było spokojne. Moim zdaniem z niemowlakiem wędruje się łatwiej niż z grupką rozbieganych dzieci, z których każde czegoś chce. To dla nich trzeba wymyślać różne sposoby mobilizacji do dalszego marszu.

 

Beata Chmiel1

 

Kiedy myślę o niektórych naszych wyprawach z dziećmi, np. do Rumunii w góry Baiului, wydają mi się one nieprawdopodobne, a jednak, jak się chce, to można. Najważniejsze jest realizowanie własnych marzeń.

 

Beata Chmiel

Zdjęcia: nr 1 - Tegoroczny weekendowy wypad do Chatki Adamy w Lachowicach, nr 2 i 4 - Wrzesień 2011 - Rumunia, góry Baiului, nr 3 - Wyprawa rowerowa

 

***   ***   ***

Autorki nagrodzonych prac otrzymują miękką zabawka "kręgielek" z uchwytem na smoczek (ufundowana przez Miffyshop.pl) - w sam raz na rowerowe, wózkowe i górskie wyprawy z niemowlakami!

 

Sponsorem nagród w konkursie jest

Miffyshop

Opublikowano w: Aktualności

Czytaj także

Aktywna majówka – jak ciekawie spędzić długi weekend

Majówka tuż tuż, więc najwyższa pora, by zaplanować wypoczynek w czasie wolnych dni, zwłaszcza, że w tym roku wystarczy wziąć 3 dni urlopu, by cieszyć się dziewięciodniową labą.

Rodzina – źródło pozytywnej energii – kampania Aktywna Rodzina

Możliwość obserwowania codziennych postępów dziecka, współtowarzyszenia mu w odkrywaniu świata, dostrzegania, jak niemal z dnia na dzień rośnie, rozwija się, dojrzewa, jest niezwykle cenna i stanowi źródło wyjątkowej radości. Bycie rodzicem to jednak przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Wskazywanie odpowiednich postaw, pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów czy wreszcie kształtowanie zdrowych nawyków to zadania mamy i taty w pierwszych latach życia malucha.

Marcin Korzonek wjechał rowerem na prawie 6000 m n.p.m. Sukces wyprawy Kross The Record

Marcin Korzonek osiągnął na rowerze wysokość 5900 m n. p. m. podczas wyprawy Kross The Record. Swojego wyczynu dokonał na zboczach wulkanu Ojos del Salado leżącego w Chile. Jest to jedna z najwyższych wysokości na jaką kiedykolwiek wjechał rowerzysta.

Wyniki międzynarodowego badania aktywności fizycznej dzieci Global Matrix

Zgodnie z wynikami Global Matrix 3.0, badania prowadzonego w ramach organizacji Active Healthy Kids Global Alliance (AHKGA), ogólna sprawność fizyczna dzieci w Polsce została oceniona na D- (w pięciostopniowej skali ocen od A do F). Wpływ na tak niską ocenę ma m.in. fakt, że jedynie 20 proc. dzieci w naszym kraju spełnia kryteria WHO dotyczące codziennej, godzinnej aktywności fizycznej. Wśród 17 europejskich krajów biorących udział w badaniu Polska zajęła wraz z Niemcami, Danią i Estonią przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Szkocję, która w tym wskaźniku uzyskała najgorszy wynik. 

Najszybszy bieg uliczny na 5 km w historii Polski!

Łukasz Parszczyński wygrał Bieg Ursynowa – RUCH po zdrowie z najlepszym czasem w historii biegów ulicznych rozgrywanych w Polsce.  Wynik 13 minut i 51 sekund dał mu tytuł Mistrza Polski w biegu ulicznym na dystansie 5 km. Wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska z czasem 15 minut i 54 sekundy.

Komentarze

poniedziałek, 18 luty 2013 17:04 napisane przez Robert

Super widzieć jak kreatywność rodziców prowadzi do tego by aktywnie spędzać czas ze swoimi dziećmi i to jak potrafią dzięki temu niwelować braki sprzętowe. Na każdym początku takiej "podróży" to jest najważniejsze, chęci, chęci i jeszcze raz chęci. Z upływem czasu kiedy rośnie apetyt, zarówno u dużego jak i małego człowieka do tego typu aktywności, sprzęt zaczyna grać coraz większą rolę, a dzieje się tak różnych przyczyn. Rosną potrzeby, wymagania co do wytrzymałości i bezpieczeństwa sprzętu, zwiększa się poziom trudności wycieczek. Tak to już jest, że jak już połknie się przysłowiowego bakcyla w jakiejkolwiek dziedzinie, to wtedy zaczynamy się rozglądać nad sprawdzonymi i dedykowanymi rozwiązaniami, a tych na obecnym rynku jest coraz więcej. Jednym z takich rozwiązań mogą się być przyczepki chariot, które mogą stać inspiracją zarówno dla amatorów letnich jak i zimowych, wspólnych wypadów w teren.:)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.