konkurs link

newsletter

  • 17.2.2020, Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz
 
 

Zwiedzamy Polskę rowerem! Trzy malownicze trasy rowerowe dla każdego

Zwiedzamy Polskę rowerem! Trzy malownicze trasy rowerowe dla każdego

Kresy, Karpaty, a może okolice Dęblina i sławny Czarnolas Kochanowskiego? Piękne, nieznane zakątki naszego kraju możemy odwiedzić podróżując na własnych dwóch kółkach. Wybraliśmy trzy trasy rowerowe, idealne nie tylko dla zaawansowanych miłośników rowerów – jedną na północy kraju, drugą na południu, trzecią w urokliwej, centralnej Polsce.

Wyprawy rowerowe to wbrew pozorom sposób na spędzanie wolnego czasu nie tylko dla tych, którzy jeżdżą zawodowo, trenują po kilka godzin każdego dnia i mają świetną kondycję. „Na pierwszą wyprawę najlepiej wybrać się w dużej grupie, wtedy łatwiej o motywację do przejechania kolejnych kilometrów” – mówi Dariusz Miąsek, ekspert z Grupy Turystyki Aktywnej Sporteus. I dodaje: „A jeśli ktoś nie jest pewien swoich możliwości – polecam wyprawy zorganizowane, w których za uczestnikami jedzie bus z bagażami. Nie dość, że dzięki niemu nie musimy sami dźwigać ekwipunku na plecach, to jeszcze w każdej chwili możemy zrezygnować z dalszej jazdy i poprosić o dowiezienie na koniec danego odcinka”. Gdzie zatem wybrać się w pierwszą kilkudniową wyprawę rowerową? Oto nasze typy:

1. Północ Polski – wschodnie Kresy Rzeczypospolitej

Trasa rozpoczyna się na „polskim biegunie zimna” czyli w Suwałkach, a kończy w malowniczej Puszczy Białowieskiej. Po drodze przejeżdżamy przez Wigierski Park Narodowy, Puszczę Augustowską, mijamy Różanystok z folwarkiem ogrodowo-dworskim, docieramy do miejscowości Kruszyniany, w której do dziś mieszkają polscy Tatarzy. Trasa wiedzie także tuż przy polsko-białoruskiej granicy, w okolicach Zalewu Siemianówka,  a następnie do Białowieży. Podczas wyprawy nie tylko możemy podziwiać piękne kresowe krajobrazy, ale także zaplanować przystanki tam, gdzie do zwiedzania są interesujące zabytki – na przykład kompleks klasztorny nad Jeziorem Wigry, meczet w Kruszynianach, dom Marii Konopnickiej czy Rezerwat Pokazowy Żubrów. Dodatkową atrakcją może być spływ kajakowy po Kanale Augustowskim.

 

2. Polska centralna – Mazowsze i Góry Świętokrzyskie
 
Dla tych, którzy wolą nieco krótsze trasy – piękna, 118-kilometrowa wyprawa rowerowa z okolic Skarżyska Kamiennej do Dęblina. Po drodze mijamy między innymi Wąchock, Iłżę i Zwoleń, ale przede wszystkim przepiękne krajobrazy i zabytki. Urokliwa rzeka Iłżanka, osławiony przez Kochanowskiego Czarnolas, zamek biskupów krakowskich, postawiony na skale w Iłży, twierdza w Dęblinie, przepiękne lasy pomiędzy Mircem a Otwockiem czy klasztor Cystersów w Wąchocku. To trasa, którą z powodzeniem możemy wybrać na wycieczkę w długi weekend.

3. Polska południowa – Karpaty na rowerze

Malownicze trasy w Karpatach to nie tylko górskie wycieczki, ale także wyprawy rowerowe karpackimi dolinami. Zacząć można od Nowego Sącza, skąd przejedziemy Doliną Popradu aż do Spisza. Trasa wiedzie także przez Lubownię,  Bardiów, Svidnik, Komańczę, a kończy się w miejscowości Wetlina.  Po drodze odwiedzić można piękny zamek w Starej Lobowni, malowniczy Bardiów ze śladami kultury węgierskiej i kąpieliskami termalnymi czy cerkiewki w słowackim Svidniku. Dodatkową atrakcją tej trasy są kulinarne doznania – między innymi tradycyjny węgierski langosz z pastą czosnkową, którego zjeść możemy w Bardiowie. 

Ktoś, kto raz spróbował spędzić aktywnie urlop – na przykład zwiedzając Polskę na rowerze – i złapał bakcyla aktywnej turystyki, będzie chciał od razu zaplanować kolejne wyjazdy. A możliwości jest wiele – piękne polskie niziny, doliny, lasy, dorzecza rzek to przecież setki tysięcy malowniczych tras rowerowych dla małych i dużych miłośników dwóch kółek.  

Informację przygotował: Sporteus.pl

Grupę Turystyki Aktywnej SPORTEUS tworzą pasjonaci sportu i turystyki, którzy dzięki posiadanym kompetencjom i doświadczeniu w branży turystycznej, gwarantują Tobie i Twojemu otoczeniu najwyższą jakość świadczonych usług. Nasz zespół kreuje nowy sposób wypoczynku, zachęcając do zdrowego stylu życia. Tworzymy sporteus.pl - portal prezentujący wybrane oferty z zakresu turystyki aktywnej z możliwością zakupu on-line w najniższej cenie.
 
Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Świder - spływ dziką rzeką pod Warszawą

Jeśli ktoś sądził, że w pobliżu Warszawy (naprawdę blisko) nie ma ciekawych rzek, na których można zorganizować rodzinny spływ, to się grubo mylił. Po odkrywaniu Jeziorki w okolicach Piaseczna (przeczytaj relację), przyszła kolej na rzekę Świder. W pewną wiosenną sobotę, po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, niemal pięćdziesięcioosobową grupą (połowa rodzice, połowa dzieci), wyruszyliśmy na trasę,  która nieco nas zaskoczyła.

392 km i ani jednego samochodu – wyprawa rowerowa z dziećmi Szlakiem Pięciu Rzek

Zwiedzanie Europy na rowerach powoli staje się w naszej rodzinie świecką tradycją. Po wielu wyprawach mieszanych, czyli takich, gdzie podróże rowerowe łączyliśmy z przejazdami samochodem, i objechaniu w ten sposób z dziećmi niemal całej Danii, fragmentów Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii, przyszedł czas na wyprawę w 100 proc. na dwóch kółkach. Kilkudniowe pobyty na jednym kempingu i kilkudziesięciokilometrowe wycieczki rowerowe zastąpić chcieliśmy codziennym pokonywaniem sporych dystansów, poznawaniem każdego dnia innych miejsc i korzystaniem z kolejnych kempingów. 

Questing - pozwól mi zrobić, a zrozumiem…

Słowo questing na stałe wpisało się w słownik pojęć związanych z turystyką. Ale czy wiemy czym on naprawdę jest, skąd przywędrował i jakie wartości pomaga przekazywać?

Gruzja zimą – Rodzinka na szlaku raportuje z podróży

Wspólne podróżowanie przez życie i świat rozpoczęliśmy przed dwudziestu laty, ale do tej pory los sprawiał, iż zawsze odwiedzaliśmy nieco cieplejsze zakątki globu. 

Z widokiem na bieszczadzkie szczyty - pętla Bukowiec – Beniowa – Bukowiec z dziećmi

Dolina Górnego Sanu czyli tzw. Bieszczadzki worek z racji swojego położenia na południowo-wschodnim skrawku Polski zasługuje na odwiedziny. Dla miłośników dwóch kółek ma to tym większe znaczenie, że poprowadzono tam jedyną – w Bieszczadzkim Parku Narodowym – trasę rowerową.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.