konkurs link

newsletter

  • 28.10.2021, Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza
 
 

Zamki, wartownie i twierdze - poznawaj z dzieckiem aktywnie

Zamki, wartownie i twierdze - poznawaj z dzieckiem aktywnie

Wakacje to czas sprzyjający rodzinnym wędrówkom. Dzieci, które od małego razem z rodzicami aktywnie poznają różne rejony naszego kraju, tradycje i zabytki, szybko stają się zapalonymi podróżnikami i znawcami bogactwa rodzimej kultury. Wykorzystujcie dzieciństwo Waszych dzieci do podróży po Polsce i jej pięknych zabytkach – to nasze hasło na tegoroczne wakacje! Tym razem szczególnie chcemy Was zachęcić do zwiedzania zamków i twierdz – doskonały sposób na turystykę zarówno w upalne, jak i deszczowe dni.

Ciekawostką polską jest, że bardzo wiele zachowanych zamków lub ich ruin pochodzi z okresu panowania Kazimierza Wielkiego i została poważnie uszkodzona w czasie tzw. „potopu szwedzkiego” w 1655 r. Nie sposób w jednym artykule opisać wszystkie budowle, dlatego skupiliśmy się na rejonie Gór Świętokrzyskich, Beskidów, Bieszczad i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wybierając co ważniejsze lub urokliwe, lecz mniej znane zabytki.

GÓRY ŚWIĘTORZYSKIE

 Zamek Krzyżtopór 


Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – jeden z polskich zabytków klasy międzynarodowej, jest to w większości ruina zagubiona pośród opatowskich wzgórz, ale widok na zamek już z daleka robi imponujące wrażenie. Na jego terenie odbywają się liczne imprezy kulturalne. Inicjatorem budowli był w XVII wieku Krzysztof Ossoliński. To tutaj będziecie mogli wytłumaczyć dzieciom, co to był „potop szwedzki”, w wyniku którego Szwedzi wywieźli do swojego kraju całe wnętrza zamkowe i bogatą bibliotekę, lecz nie zburzyli murów praktycznie dopiero co wybudowanego zamku. W tym roku 6 lipca na zamku odbędzie się Krzyżtoporski jarmark rzemiosł dawnych, z pokazami walk rycerskich, dawnych strojów, tańców dworskich, artylerii i łucznictwa – atrakcje dla najmłodszych zapewnione!
 Zamek w Sandomierzu


Zamek w Sandomierzu – mieście bardzo ważnym dla polskiej historii i kultury. Zbliżając się do jego murów, przeczytajcie dzieciom kilka legend z nim związanych: O lipach św. Jacka, O Halinie Krępiance, która Sandomierz od Tatarów uratowała, O rękawiczkach św. Jadwigi królowej, O Wąwozie Piszczele…  Spacerując pięknymi, odremontowanymi uliczkami Starego Miasta będziecie mieli okazję naprawdę przenieść się w czasy Kazimierza Wielkiego czy św. Królowej Jadwigi, a także zapoznać młode pokolenie z postacią Wincentego Kadłubka. Muzealne wystawy odkryją przed Wami liczne pamiątki po dawnych władcach Polski, a doskonale zagospodarowany teren starówki zachwyci licznymi atrakcjami. Nie zapomnijcie więc odwiedzić Zbrojowni Rycerskiej na rynku oraz murów Collegium Gostomianum – jednej z najstarszych polskich szkół licealnych, pochodzącej z początków XVII w.

W ziemi świętokrzyskiej warto odwiedzić jeszcze ruiny zamku w Chęcinach, który  swoją historią zainteresuje każdego młodego podróżnika – w tym miejscu bowiem był kiedyś skarbiec, ciężkie więzienie stanu i…. rezydencja królewskich wdów. Okazałe ruiny górują na okolicą i zachęcają do zwiedzania.

BIESZCZADY
 Krasiczyn 


Krasiczyn – malowniczo położny nad Sanem, niedaleko Przemyśla. To tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków polskiego renesansu z XVI w., wyremontowany i prezentujący się naprawdę okazale. Patrząc nawet na same fotografie, ma się wrażenie, że to jeden ze wspaniałych zamków nad Sekwaną… Rezydencja należała do Stanisława Krasickiego, ale często bywał tutaj sam król Zygmunt III Waza. Ciekawostką jest, że zamek, mający początkowo charakter obronny, zbudowano na kształcie czworoboku z 4 basztami, których nazwy symbolizowały odwiecznie pojmowany porządek świata: Baszta Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka – porozmawiajcie z dziećmi, czy dzisiaj takie rozumowanie miałoby miejsce? W zamku można przenocować i uczestniczyć w jego licznych atrakcjach, np. przejechać się 100-letnią Przeworską Koleją Dojazdową lub wybrać się na zwiedzanie okolicznych fortów wojennych.

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
 Zamek w Bobolicach i Mirowie


To rejon naszego kraju najbardziej chyba obfitujący w zamki do zwiedzania, zarówno w postaci ruin, jak i wspaniale odrestaurowanych budowli. Opiszemy tylko niektóre spośród ok. 13 dostępnych w tym rejonie.

Pierwsze, które warto odwiedzić to bliźniacze zamki w Bobolicach i Mirowie, wybudowane według legendy przez braci-bliźniaków, pochodzące z czasów Kazimierza Wielkiego czyli XIV w. W XIX w. w tunelach pod zamkiem w Bobolicach odkryto ogromny skarb, który być może jest tylko częścią większego, zakopanego gdzieś w tajemniczym i nieodkrytym jeszcze tunelu, łączącym ponoć te dwa zamki. Obecnie tylko zamek w Bobolicach został odremontowany, zwiedzimy tutaj komnaty i muzeum, zaś w Mirowie zachowały się tylko malownicze ruiny.

Jeszcze bardziej urokliwe są ruiny zamku królewskiego w Olsztynie koło Częstochowy. Pierwsza wzmianka o tej budowli pochodzi już początków XIV w. W 1370 r. zamek był we władaniu króla Władysława Jagiełły. Do dziś zachowały się pokaźne fragmenty murów oraz wieża, z której można podziwiać widoki na okolicę. Legenda mówi, że podziemia zamku łączyły się z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach pływają… złote kaczki.

Bardzo ciekawą wycieczkę odbędziemy do średniowiecznego zamku w Dobczycach i skansenu, który znajduje się obok niego. Dobczyce to małe miasteczko ok. 20 km od Krakowa. Aby zwiedzać ruiny i skansen najlepiej udać się żółtym szlakiem w stronę rzeki Raby i zapory na niej położonej z przepięknymi widokami na okolicę. Szlak poprowadzi nas stromą ścieżką do ruin średniowiecznego zamku i skansenu ludowego. Podejście, choć krótkie,jest męczące. Dla mniejszych dzieci przydatne będzie nosidełko. Znad zapory do ruin zamku wiedzie drewniany most, na zamku warto wynająć przewodnika, który opowie Wam bardzo bogatą historię tego miejsca (na przykład, że nauki pobierał tutaj św. Kazimierz i to od samego Jana Długosza). Prosto z ruin wejdziemy do ludowego skansenu, co prawda składającego się tylko z sześciu chat, za to z ciekawymi eksponatami. Ze skansenu przejdziemy co centrum Dobczyc i rynku Starego Miasta, gdzie kupimy przepyszne miejscowe lody.

Zamek w Będzinie – położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy to ważne niegdyś ogniwo systemu obronnego zachodniej granicy Polski, jego powstanie datuje się na XIV w. Był miejscem ważnych wydarzeń historycznych i na przełomie kilku wieków gościł wielu królów polskich: Henryka Walezego, Jana III Sobieskiego w drodze pod Wiedeń i Augusta II Mocnego, a także cesarza niemieckiego Karola IV i króla czeskiego. W zamkowych wnętrzach obejrzycie bogatą wystawę dawnej broni palnej (XVI – XX w.) oraz przedstawioną w rycinach i grafikach historię budowli. Wzgórze zamkowe zostało zrewitalizowane i obecnie stanowi doskonałe miejsce rekreacji, spotkacie w nim 15 „magicznych” kręgów przenoszących Was w inne czasy i tematykę historyczną.  W Będzinie-Gzichowie warto zwiedzić też barokowo-klasycystyczny pałac Mieroszewskich.
 Ruiny w Siewierzu


Okazałe ruiny zamku książęcego w Siewierzu, doskonale odrestaurowane fragmenty budowli z XIV w. o charakterze wybitnie obronnym, zrobią wrażenie na każdym zwiedzającym. Całość położona była na sztucznej wyspie na rozlewiskach Czarnej Przemszy, co dodatkowo utrudniało jej zdobycie. Będziecie zafascynowani, słuchając, jak wiele pułapek obronnych (np. zapadnia w sieni bramy wjazdowej), otworów strzelniczych i grubych murów kryją w sobie te ruiny. Nie zabraknie też podziwiania okolicy z platformy widokowej na zamkowej wieży.

BESKIDY

Zamek w Czorsztynie – ruiny budowli, częściowo z XIII i XIV w., położone na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Dunajca, obecnie Jeziora Czorsztyńskiego. Do naszych czasów przetrwał zrujnowany zamek górny i średni oraz resztki zamku dolnego. Umiejscowienie na wyniosłej skale wzmacniało charakter obronny budowli, którą według źródeł historycznych odwiedzali królowie Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, św. Jadwiga Królowa, Władysław Warneńczyk. Z centrum wsi Czorsztyn idzie się na ruiny ok. 15 min, a samo zwiedzanie zajmuje koło 40 min., ale warto jeszcze zejść nad rzekę i zobaczyć zamek z jej poziomu.
 Zamek w Wiśniczu


Zamek w Wiśniczu – doskonale odrestaurowany przykład budowli wczesnobarokowej, od końca XVI w. siedziba Lubomirskich. Jest to „palazzo in fortezza”, czyli pałacowa budowla w środku fortecy. Oglądając zamek z zewnątrz razem z dziećmi, możecie pokusić się o samodzielne wskazanie, które fragmenty budowli mogły mieć funkcje obronne (bastiony, wieżyczki, nasypy ziemne). W środku obejrzycie piękne barokowe wnętrza i usłyszycie ciekawe legendy.

Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator kolonii, obozów i wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.
 

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Dzika rzeka na obrzeżach miasta – kajakiem po Jeziorce

Przez grubo ponad 30 lat życia w Warszawie nie mieliśmy pojęcia o istnieniu w pobliżu rzeki Jeziorki. Dopiero niedawno, zupełnie przez przypadek, odkryliśmy ją i od razu zapragnęliśmy pokonać kajakami. Wiosenna wysoka woda pokrzyżowała nasze plany dwukrotnie i dopiero pod koniec sierpnia udało się je zrealizować.

Po prostu Śnieżka - relacja z rodzinnego wypadu

Córcia ma już 7 lat. Postanowiliśmy zatem zdobyć Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Wznosi się on na wysokość 1602 m n.p.m. i wygląda trochę jak piramida, która zbudowana jest m.in. z  hornfelsów - pewnego rodzaju skały.

Rabka-Zdrój, czyli "Miasto dzieci Świata"

Polecam wycieczkę do Rabki-Zdrój, zwanej "Miasto dzieci Świata" (woj. małopolskie). Jest to wspaniałe, malownicze miejsce, gdzie można wypocząć i aktywnie spędzić niezapomniane chwile całą rodzinką.

Zwiedzamy Polskę rowerem! Trzy malownicze trasy rowerowe dla każdego

Kresy, Karpaty, a może okolice Dęblina i sławny Czarnolas Kochanowskiego? Piękne, nieznane zakątki naszego kraju możemy odwiedzić podróżując na własnych dwóch kółkach. Wybraliśmy trzy trasy rowerowe, idealne nie tylko dla zaawansowanych miłośników rowerów – jedną na północy kraju, drugą na południu, trzecią w urokliwej, centralnej Polsce.

Kajakiem po Rawce

Niedaleko Warszawy, między Skierniewicami a Żyrardowem, można zaznać niemal górskiej przygody kajakowej. Rawka to jedna z najciekawszych rzek nizinnych w Polsce, na której znajdują się i odcinki dla doświadczonych kajakarzy, i dla rodzin z małymi dziećmi.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.