konkurs link

newsletter

  • 13.8.2022, Imieniny obchodzą: Diana, Hipolit, Maksym
 
 

Z dzieckiem po puszczach i parkach Polski

Z dzieckiem po puszczach i parkach Polski

Obecnie bardzo popularne stało się aktywne spędzanie wolnego czasu. Wiele rodzin decyduje się na wycieczki rowerowe, podróże z aktywnym zwiedzaniem. Dzięki Internetowi i portalom turystycznym łatwo wyszukać mnóstwo propozycji rozrywki dla całych rodzin. Coraz popularniejszym sposobem rodzinnego spędzania czasu stają się także wędrówki po krajowych puszczach i naturalnych parkach krajobrazowych.


Dla dzieci każda wycieczka z jasno określonym celem, np. hodowla żubrów, jezioro w środku lasu, stara leśniczówka, może stać się równie atrakcyjna, co zwiedzanie zamków czy zajęcia sportowe. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób rodzic przedstawi dziecku plan działania i co je czeka po drodze. Tymczasem często nawet nie wiemy, że niedaleko nas jest las, który został odpowiednio zagospodarowany, że ścieżki są przygotowane do spacerów nawet z wózkiem, a wzdłuż całej trasy rozlokowane są tablice z ciekawostkami dotyczącymi życia lasu, zamieszkujących go zwierząt i przyrody. Jeśli dla naszej rodziny takie wyprawy są zupełnie czymś nowym, na początek poszukajmy najbardziej znanych parków i puszcz, pozwalając wszystkim stopniowo chwycić bakcyla miłośnika przyrody. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, aby jak najwięcej odrywać młodzież od szklanych ekranów, komórek i zasięgu Internetu!

 
Obfitujący w atrakcje przyrodnicze region Polski, a równocześnie najmniej zatłoczony, to niewątpliwie Podlasie. Na przykład całe rozlewisko Narwi oferuje krótkie szlaki, gdzie po dobrze konserwowanych kładkach można pospacerować środkiem bagien. Kładka Waniewo-Śliwno jest niezwykle atrakcyjna ze względu na samoobsługowe promy, które każdy bez problemu obsłuży przyciągając specjalne tratwy za pomocą lin i z łatwością przeprawi się na drugą stronę. Jest to świetna atrakcja dla dzieciaków. W tym regionie warta polecenia jest również ścieżka edukacyjna Puszczańskie Drzewa w powiecie Hajnówka. Ścieżka ma 12 przystanków wokół śródleśnych stawów w miejscowości Topiło, przy których są umieszczone tablice informacyjne, np. „leśna rodzina”, „co dzieje się w kupie chrustu?”. W skład tej ścieżki wchodzi także Skansen Kolejki Wąskotorowej oraz Kapliczka Ekumeniczna.
Całość trasy ma nie więcej niż 1 km.

Będąc w tych okolicach, warto powędrować Złotym Szlakiem ekumenicznym św. Eustachego. Szlak wchodzi w skład Parku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Browsk. Oprócz informacyjnych tablic, platform i pomostów widokowych, specjalnie zbudowanych wież i kładek do poruszania się po podmokłym terenie, znajduje się tu również niemała atrakcja - drewniana kapliczka wyrzeźbiona bezpośrednio w 360 letnim, suchym dębie. Oprócz tego, niedaleko znajdujemy inne ciekawostki - malownicze herbarium, słoneczny poromierz, celtycki krąg mocy oraz oryginalne pszczele barcie. Całość przygody rozciąga się na 11 kilometrach trasy. Podlasie obfituje w podobne atrakcje jako najbardziej zalesiony obszar kraju z najstarszym drzewostanem. Znajdują się tutaj liczne Parki Narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski oraz parki krajobrazowe, rezerwaty, puszcze i bagna, ostoje żubra, łosia i bobra, ptactwa i chronionych roślin, tereny przez wieki zamieszkałe przez ludzi różnych narodów i wyznań.
 


Przenieśmy się jednak w inne regiony. Prawdziwą ciekawostką i nie lada zagadką jest "Krzywy las" w Gryfinie. to jedyne takie miejsce w Polsce! Do dziś zagadką jest, co spowodowało taki wzrost ponad 100 sosen, które tuż nad ziemią, zamiast piąć się w górę, skręcają pod kątem 90 stopni. Ten niezwykły spacer pośród wykrzywionych sosen zaciekawi każdego malucha.

Idealnym miejscem na spacer może okazać się niemalże… centrum miasta. Szczeciński Park Krajobrazowy również obfituje w niezwykłe zakamarki. Najbardziej polecam jednak Puszczę Bukową. O każdej porze roku te drzewa prezentują się zjawiskowo. Znajdziemy tutaj kilkanaście ciekawych szlaków spacerowych, punkty widokowe, wzgórza i jeziorka. Oprócz tego kilka intrygujących ciekawostek - Ciurkadełko, Ponikwę, Lwią Paszczę, Szwedzki Młyn, Pomnik Gene, uroczysko Mosty i jeszcze kilka innych. Chyba najciekawszym punktem puszczy jest przepiękne Jezioro Szmaragdowe, które swoją nazwę zawdzięcza kolorowi wody.

Przenosząc się w bardziej centralne rejony kraju, zajrzyjmy na Pojezierze Iławskie. Stanowi ono swoiste wrota Mazur. Idealną propozycją na niedzielny spacer jest ścieżka dydaktyczna Nadleśnictwa Susz „Jasne”. Ma ona swój początek na parkingu przy drodze Iława - Jerzwałd. Całość trasy to ok 3 kilometry, na których rozlokowanych jest 14 tablic informacyjnych dotyczących prac związanych z gospodarką leśną. Ścieżka przebiega przez kompleks lasów gospodarczych Nadleśnictwa Susz oraz przez rezerwat przyrody „Jasne” z unikalnym i przepięknym, śródleśnym jeziorem Jasne oraz jeziorem Luba. Z jeziorem Jasne związania jest legenda o zatopionym kościele oraz tajemniczym skarbie Prusów.

Jeśli chcemy zaintrygować nasze pociechy, warto wybrać się na "Wędrówkę z questem". To coraz popularniejsza forma zwiedzania tego typu parków adresowana do dzieci i młodzieży - ale nie tylko. Dla każdego, kto czuję w sobie zew poszukiwacza przygód! Taką propozycję odnajdziemy w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Wystarczy pobrać ulotkę i ruszać w teren. Podążając za wskazówkami zawartymi w rymowanym tekście, uczestnik wędrówki wciela się w rolę poszukiwacza skarbów. Po drodze odkrywa ciekawe miejsca i obiekty oraz wykonuje różne zadania. Hasła zdobyte w czasie zadań zapisuje, tak by na koniec questu z ponumerowanych liter utworzyć rozwiązanie. Nagrodą za prawidłowe przejście questu jest symboliczny skarb. Jest to świetny sposób na bezobsługową animację z promowaniem lokalnych walorów krajobrazowych bez konieczności tworzenia specjalnej infrastruktury. Długość trasy to ok. 3 kilometry i cała zabawa trwa ok. 1,5 godziny. 
 


 

Powyższe propozycje to przykłady mało znanych tras, które mogą zaskoczyć swoim pięknem i kameralnością. Wszystkim znane są przecież te najpiękniejsze i popularne parki naszego kraju. Biebrzański Park Narodowy zwany Polską Amazonią. Rozlewiska, pola kaczeńców, tysiące ptaków, barwny świat owadów i roślin oraz codzienne życie mieszkańców bagiennej krainy. Mnóstwo miejsc widokowych, kładek i powojennych bunkrów. Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy w Książańskim Parku Krajobrazowym (gmina Świdnica, województwo dolnośląskie) gdzie pięknie opisana trasa prowadzi przez 15 stanowisk dydaktycznych. Kolorowe Jeziorka Rudawskiego Parku Krajobrazowego można podziwiać podczas spaceru ścieżką dydaktyczną Zielonym Szlakiem. Tatrzański Park Narodowy i parki krajobrazowe w Beskidach zasługują na zupełnie oddzielny rozdział.

W Bieszczadach oprócz licznych, łagodnych szlaków górskich na uwagę zasługuje ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna prowadzona przez puszczę o pierwotnym charakterze - na południowym zboczu góry Hulskie. Malownicza trasa ciągnie się przez ok. 3 kilometry parowami otoczonymi bardzo, bardzo starymi bukami i jodłami. Nie sposób wymienić wszystkich niezwykłych miejsc, jakie jeszcze zachowały się nietknięte cywilizacją, a które zapraszają i zachęcają do kontaktu z naturą. Takie spacery z dziećmi z pewnością nauczą je szacunku do otaczającej nas przyrody i uwrażliwią na jej piękno.
 
Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl– organizator kolonii, zimowisk i wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.
 

Artykuł przygotowany przez Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizatora obozów letnich i zimowych dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.
 

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

5 miejsc idealnych do nauki jazdy na nartach

Najlepsze miejsca do ćwiczeń dla małych narciarzy to tereny położone niżej i na polanach, gdzie stoki są łagodne, a warunki pogodowe stabilniejsze. Nie trzeba jechać za daleko, by je znaleźć – warto sprawdzić jakie atrakcje czekają na dzieci w polskich górach oraz ofertę dostępną na północy Polski. Prezentujemy kilka miejsc idealnych do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych. 

Wierchomla zimą - okiem Sportowej Rodziny

Wierchomla Mała to wieś położona w Beskidzie Sądeckim, niecałe 40 km od Nowego Sącza (woj. Małopolskie). To tutaj, na malowniczych północno-zachodnich stokach Pustej Wielkiej (1062 m n.p.m.) znajduje się stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, łącząca systemem wyciągów dwie miejscowości – Wierchomlę i Muszynę-Szczawnik.

Wkrą do Narwi, czyli kajakiem po Mazowszu

Od kiedy jakiś czas temu wybraliśmy się na kajaki na Rawkę, zdarzyło nam się już kilka razy wiosłować po rzekach Mazowsza. Sierpniowy długi weekend postanowiliśmy spędzić na poznawaniu kolejnej rzeki – Wkry, a przy okazji zahaczyliśmy też o Narew.

Rowerem po Jurze - inspiracje dla miłośników dwóch kółek

Fanpage Rowerem po Jurze został stworzony dla osób kochających wyprawy rowerowe i nie tylko, bo przede wszystkim ma ukazać uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Skierowany jest zarówno do tych, którzy pragną wypocząć, bez nadmiernego wysiłku fizycznego, jednak przede wszystkim zainteresuje osoby z pasją aktywnego zwiedzania, eksplorowania nowych miejsc i zobaczenia czegoś fantastycznego – z wysokości rowerowego siodełka.

392 km i ani jednego samochodu – wyprawa rowerowa z dziećmi Szlakiem Pięciu Rzek

Zwiedzanie Europy na rowerach powoli staje się w naszej rodzinie świecką tradycją. Po wielu wyprawach mieszanych, czyli takich, gdzie podróże rowerowe łączyliśmy z przejazdami samochodem, i objechaniu w ten sposób z dziećmi niemal całej Danii, fragmentów Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii, przyszedł czas na wyprawę w 100 proc. na dwóch kółkach. Kilkudniowe pobyty na jednym kempingu i kilkudziesięciokilometrowe wycieczki rowerowe zastąpić chcieliśmy codziennym pokonywaniem sporych dystansów, poznawaniem każdego dnia innych miejsc i korzystaniem z kolejnych kempingów. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.