konkurs link

newsletter

  • 25.7.2021, Imieniny obchodzą: Jakub, Krzysztof, Walentyna
 
 

Tatry dla aktywnych - poleca Kogis.pl

Dom do góry nogami Dom do góry nogami

W naszej podróży po Polsce, zabierzemy was dzisiaj w góry – te najwyższe w kraju, czyli Tatry. To jeden z najliczniej odwiedzanych w okresie wakacyjnym regionów, co nie znaczy jednak, że nie znajdziemy tam ustronnych miejsc na spokojny rodzinny wypoczynek.

Trochę wody dla ochłody

Od kilku lat w polskich górach w czasie wypoczynku wakacyjnego można połączyć dwie formy rekreacji: chodzenie po górach i relaks nad wodą. Stało się to możliwe dzięki utworzeniu kilku bardzo atrakcyjnych dla turystów kąpielisk i basenów.

Jednym z nich jest największy w Polsce kompleks termalny w Zakopanem przy ulicy Jagiellońskiej. Ma profil sportowy, rekreacyjny i leczniczo-uzdrowiskowy, więc korzystać mogą z niego nawet trzypokoleniowe rodziny. Woda o temperaturze ponad 30 stopni pozwala korzystać z basenów zewnętrznych nawet przy niższej temperaturze powietrza. Na terenie Aquaparku znajdziemy baseny sportowe, brodziki, rekreacyjne z licznymi gejzerami, hydromasażami, kaskadami wodnymi, zjeżdżalniami, „dziką rzeką” i innymi atrakcjami. Najmłodsi będą się czuć tutaj jak w wodnym raju. Basen zewnętrzny z wodą termalną położony jest na zewnętrznym tarasie widokowym, z którego rozpościera się widok na całe pasmo Tatr Zachodnich.
 

Aquapark Zakopane


Drugim godnym polecenia miejscem do wodnej rozrywki jest kąpielisko na Polanie Szymoszkowej, działające od 2007 r. Tutaj także zażyjemy kąpieli w wodzie termalnej o właściwościach leczniczych o temperaturze ok. 30 stopni. Rozległy teren wodny oczywiście zaprasza do korzystania ze zjeżdżalni, wypożyczania leżaków, zabawy na boiskach do piłki siatkowej, zadbanej plaży i karczmy, a wokół rozpościera się przepiękny widok na góry. Polana Szymoszkowa to także rejon Zakopanego, zimą działa tutaj stacja narciarska.

Świat widziany z góry…

jest piękny, pozwala dostrzec piękno otaczającej nas przyrody i wzbudza respekt przed potęgą gór. To dlatego właśnie wszystkich „ciągnie” na tarasy widokowe oraz ogarnia nas zachwyt nad górską przyrodą. Klimat górski jest bardzo zdrowy dla dzieci, wzmacnia układ oddechowy i krążenie, a piękno natury nastraja pozytywnie. Dzieci, zwłaszcza miejskie, przeżywają mnóstwo emocji podczas poznawania górskiej przyrody, baraszkowania przy strumykach i odwiedzania owiec u zaprzyjaźnionych górali.

Chyba najbardziej znanym polskim tarasem widokowym jest Gubałówka. To szczyt o wysokości 1126 m n.p.m. po północno-zachodniej stronie Zakopanego. Na górę można wjechać nowoczesną kolejką linową, a na głównej polanie na szczycie czeka na turystów wiele atrakcji: restauracje, leżaki, zjeżdżalnia grawitacyjna długości 750 m i różnicy poziomów 45m, plac zabaw, piaskownica, dla całych rodzin – park linowy, w którym możemy skorzystać także z zorbingu, czyli poturlać się z góry w wielkiej, nadmuchiwanej kuli. Z Gubałówki rozpościera się widok na Tatry, a kto chce zobaczyć dużo szczegółów, może skorzystać z kilku lunet rozmieszczonych w różnych punktach stoku.

Każdemu turyście wypoczywającym w Tatrach pierwszy raz nie wypada nie podziwiać widoków z Kasprowego Wierchu. Zimą jest to oblegany ośrodek narciarski, gdyż znajduje się na poziomie prawie 2 000 m n.p.m. Na szczyt możemy wjechać zmodernizowaną kolejką linową, ze szczytu podziwiamy panoramę Tatr oraz możemy także rozpocząć wędrówkę po wielu pięknych szlakach górskich.

Spacerując po dolinach

Zwiedzając miasto Zakopane, warto pokazać dzieciom ulicę Kościeliską, bowiem jest to najstarsza ulica zimowej stolicy Polski. To przy tej arterii powstawały pierwsze sklepy, karczmy i targowiska. Obecnie znajduje się tutaj najstarszy drewniany kościół, zwany Starym Kościołem – z połowy XIX w., obok jest kapliczka Gąsieniców i zabytkowy cmentarz noszący nazwę Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, na którym znajduje się murowana kaplica Reginy i Pawła Gąsieniców z 1810 r. i jest to najstarsza budowla sakralna Zakopanego. Podczas rodzinnego spaceru warto zapoznawać się z regionalnymi ciekawostkami, np. że „brzyzek” w gwarze zakopiańskiej oznacza „urwisko nad potokiem”. A może zatrzymacie się w Karczmie u Wnuka z 1850 r., gdzie zawsze od godz. 18.00 gra kapela góralska?

Krzeptówki – to przedłużenie ulicy Skibówki, jej koniec znajduje się u wylotu z Zakopanego. To dobre miejsce do wyjścia na szlaki górskie, prowadzące doliną Małej Łąki oraz na Czerwone Wierchy.  Jednym z najbardziej odwiedzanych miejsc na Krzeptówkach jest Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej wybudowane na przełomie lat 80.i 90. XX wieku, jako wotum za ocalenie Jana Pawła II z zamachu. Przed kościołem znajduje się m.in. replika Krzyża z Giewontu. Na tzw. Starych Krzeptówkach mieści się zabytkowy dom Jana Krzeptowskiego, zwanego Sabałą. Chata pochodzi z końca XIX w. i mieści się w niej małe muzeum.

Jeśli marzy nam się spacer dolinami pośród przepięknych widoków górskich, oczywiście polecamy kilka najbardziej znanych dolin:

Dolina Kościeliska – szlak turystyczny liczący sobie już ponad 200 lat! Jest drugą co do długości doliną polskich Tatr, bowiem ma aż 9 km długości. To arcydzieło natury, przez jej dolną część przepływa Potok Kościeliski, a w jej górnej części spotkamy mnóstwo skał o fantazyjnych, zbójeckich kształtach i nazwach. Na jej terenie znajdziemy też wiele jaskiń do zwiedzania, w tym jedyną oświetloną jaskinię w polskich Tatrach – Jaskinię Mroźną. Prowadzi do niej dość strome podejście, a temperatura wewnątrz nie przekracza 6 stopni, więc zaleca się zabranie czegoś ciepłego do ubrania! Na zwiedzanie Doliny możemy wybrać się pieszo, także z dziećmi w wózkach lub skorzystać z przejazdu dorożką. Na najmłodszych uczestników wędrówki czekają emocjonujące spotkania z wypasanymi owcami oraz zbieranie skarbów w górskim potoku!

Dolina Chochołowska  - to najdłuższa, przeszło 10-kilometrowa dolina w Tatrach. Leży na skraju Tatr Zachodnich, polecamy zwiedzanie jej rowerami. Nie trzeba mieć koniecznie własnego sprzętu, gdyż na początku trasy znajduje się wypożyczalnia tych pojazdów. Trasa podzielona jest na 3 odcinki i na końcu każdego z nich możemy zostawić rowery. Część trasy prowadzi drogą asfaltową, a część kamienistą. Po drodze czekają na nas niesamowite widoki na góry oraz miejsca wypasania owiec. Pamiętajmy o założeniu kasków na głowy, w tym obowiązkowo dziecku wiezionemu w foteliku!

Trasa nad Morskie Oko – największe jezioro leżące w Dolinie Rybiego Potoku, w odległości ok. 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, a pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo po wyasfaltowanej drodze lub dorożką. Można udać się w tę wędrówkę z dzieckiem w wózku, droga prowadzi cały czas lekko pod górę. Dotrzemy nad piękne górskie jezioro, z zabytkowym schroniskiem. Sam zbiornik wodny posiada naturalne zarybienie, co jest rzadkością w Tatrach, głębokość do 51 m, a przejrzystość wody sięga 12 m.

Aktywnie i dla dzieci

Jak wiadomo, dzieciom rzadko do szczęścia wystarcza samo chodzenie po górach i podziwianie widoków, więc polecamy także kilka atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. Na przykład muzeum im. Kornela Makuszyńskiego. Choć rośnie nam pokolenie wychowane na animacjach wykonanych niezwykle zaawansowaną technologią, wielu rodziców przekazuje dzieciom tradycję kultowych polskich bajek i postaci, na których sami się wychowali. Jedną z nich z pewnością jest Koziołek Matołek stworzony przez Kornela Makuszyńskiego. Jego przygodami w wersji książkowej nie pogardzi nawet zapalony gracz komputerowy w technologii 3 D. Pamiątki po wielkim pisarzu znajdziemy w willi zwanej „Opolanką” przy ulicy Tetmajera, gdzie Makuszyński spędził ostatnie 8 lat swojego życia.

Jako atrakcję dla całej rodziny polecamy wizyty w parkach linowych, a dzieciom szczególnie Trollandię, czyli mini park linowy zbudowany w ten sposób, że przeszkody są umieszczone max. 1,5 m nad ziemią i posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające zrobienie sobie krzywdy przez najmłodszych uczestników.

Bardzo ciekawą propozycją dla rodzin z dziećmi są zorganizowane zajęcia w ramach programu Turystyka Górska 5+. Jest to biuro turystyki górskiej przy schronisku w Dolinie Pięciu Stawów. Zatrudnia wysoko wykwalifikowanych instruktorów i przewodników górskich. Swój program kieruje także do dzieci, które ukończyły 6 lat i nie skończyły 14 lat. Możemy oddać dziecko pod opiekę instruktora na prawie cały dzień i w grupie kilkorga dzieci weźmie ono udział w zajęciach Akademii Górskiej, gdzie odbędzie nietrudną wycieczkę górską, nauczy się zasad bezpiecznego przebywania w górach, pozna tatrzańską przyrodę i utrwali wiadomości poprzez różne zabawy i zajęcia. Można wybrać też opcję zajęć górsko-sportową, na których najmłodsi uczą się, jak zaplanować wycieczkę i poznają podstawy nawigacji górskiej.

Na zakończenie pobytu w Zakopanem udajcie się koniecznie do Domu Do Góry Nogami, który znajduje się w alei 3-maja. To atrakcja szczególnie emocjonująca dla najmłodszych: po domu nie da się chodzić normalnie, gdy się wchodzi do środka błędnik „wariuje” i niejednemu kręci się w głowie. Jedyną prostą i normalną rzeczą w tym obiekcie są schody, prowadzące na górę czyli do odwróconego parteru. Aby się przemieszczać po pomieszczeniach, musimy trzymać się różnych sprzętów zwisających z sufitu!

U naszych sąsiadów

Rodzinom z dziećmi polecamy także wodne szaleństwa oraz relaks w Tatralandii – ogromnym kompleksie rekreacji wodnej w słowackim regionie Liptów, blisko polskiej granicy. Noclegi znajdziemy zarówno na terenie Słowacji, Czech, jak i Polski. Rejon ten słynie licznych zabytków, charakterystycznej kultury i folkloru, a wszystko to w otoczeniu Tatr Wysokich, Niskich, Wielkiej Fatry oraz Gór Choszczańskich.

Na terenie Tatralandii znajdziemy wielki Aquapark z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych, z całorocznym nadmorskim rajem Tropical Paradise, letnim kompleksem Funpark Tatralandia oraz miejscami noclegowymi.
 

Tatralandia


Jeden dzień to za mało, aby zakosztować choć połowy atrakcji Tatralandii, warto mieć więcej czasu (i pieniędzy) na przeżycie niezapomnianych wrażeń i przygód!


Tekst przygotowany przez KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej – organizator kolonii, zimowisk dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Po prostu Śnieżka - relacja z rodzinnego wypadu

Córcia ma już 7 lat. Postanowiliśmy zatem zdobyć Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Wznosi się on na wysokość 1602 m n.p.m. i wygląda trochę jak piramida, która zbudowana jest m.in. z  hornfelsów - pewnego rodzaju skały.

Niemcy, Szwajcaria i Austria w tydzień, czyli rowerami wokół Jeziora Bodeńskiego

Po wielu wyprawach mieszanych, czyli takich, gdzie podróże rowerowe łączyliśmy z przejazdami samochodem, i objechaniu w ten sposób z dziećmi niemal całej Danii, fragmentów Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii, przyszedł czas na wyprawę w 100 proc. na dwóch kółkach. Kilkudniowe pobyty na jednym kempingu i kilkudziesięciokilometrowe wycieczki rowerowe zastąpić chcieliśmy codziennym pokonywaniem sporych dystansów i poznawaniem każdego dnia innych miejsc i korzystaniem z kolejnych kempingów. 

Kolonie i obozy letnie dla dzieci

Kwiecień to najwyższy czas na rezerwację kolonii i obozów. Letnie wakacje powinny być dla dzieci czasem radosnego wypoczynku, rozwijających zajęć i poznawania ciekawych ludzi, dlatego należy je starannie zaplanować. Oto propozycje KOGIS na tegoroczne lato!

Spływ tato, dziecko i Wkra

“Tato i dziecko - wspólna przygoda” pod takim hasłem popłynęliśmy na spływ kajakowy rzeką Wkrą. To już nasza ósma wyprawa kajakowa w ramach tej akcji. 

5 miejsc idealnych do nauki jazdy na nartach

Najlepsze miejsca do ćwiczeń dla małych narciarzy to tereny położone niżej i na polanach, gdzie stoki są łagodne, a warunki pogodowe stabilniejsze. Nie trzeba jechać za daleko, by je znaleźć – warto sprawdzić jakie atrakcje czekają na dzieci w polskich górach oraz ofertę dostępną na północy Polski. Prezentujemy kilka miejsc idealnych do nauki jazdy na nartach dla najmłodszych. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.