konkurs link

newsletter

  • 28.10.2021, Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza
 
 

Rabka-Zdrój, czyli "Miasto dzieci Świata"

Rabka-Zdrój, czyli "Miasto dzieci Świata"

Polecam wycieczkę do Rabki-Zdrój, zwanej "Miasto dzieci Świata" (woj. małopolskie). Jest to wspaniałe, malownicze miejsce, gdzie można wypocząć i aktywnie spędzić niezapomniane chwile całą rodzinką.

Rabka jest znana w całej Polsce jako uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Zasoby wód mineralnych, korzystny mikroklimat i walory krajobrazowo-turystyczne stwarzają wyśmienite warunki do wypoczynku.
 
W centrum Rabki jest "Galeria pod Lilianną",  gdzie można nauczyć się malowania na szkle czy rzeźby w drewnie. Dla szukających wrażeń i chcących wypocząć aktywnie, jest wiele szlaków turystycznych pieszych, rowerowych oraz narciarstwa biegowego we wszystkich kategoriach trudności. Wypożyczyć można rowery, a nawet quady.
 
Szczególnie polecam spacer szlakiem czerwonym do schroniska PTTK na Maciejowej, który pokonałam pierwszy raz, gdy moi synowie mieli 3 i 5 lat, a przeszliśmy nim 7 razy.
 
Wyruszamy z centrum Rabki z samego rana, gdy jeszcze na trawie rosa, mijamy Sanatorium im. Adama Szebesty, przechodzimy między domkami i możemy zobaczyć pasące się owce z tak bliska, że można pogłaskać.
 
Gdy skończą się zabudowania, przed oczyma rozpościera się piękny widok gór, łąk i pasących się w oddali zwierząt.
 
Idziemy ciągle pod górę, najpierw między polami, łąkami ubitą drogą potem przez las, patrząc na piękny widok Babiej góry w oddali. Mijamy stację kompleksu narciarskiego Maciejowa-Ski i zaraz za polaną dostrzegamy upragnione schronisko na Maciejowej (852m n.p.m.), gdzie możemy zjeść ciepły posiłek, lody i wypić kawkę. Jest to wspaniałe, urokliwe schronisko zbudowane z drewna, gdzie można usiąść przy kominku wewnątrz lub na tarasie i podziwiać panoramę Tatr i kolorowy zachód słońca.
 
Dla niezmordowanych spacerem polecam dalszy ciąg trasy do pięknego schroniska na Starych Wierchach (940m n.p.m.), a dla wytrwałych orłów wędrówki, jeszcze dalej, na Turbacz (1270m n.p.m.). Najpiękniejszą pamiątką są dyplomy za wyjście (do nabycia w schroniskach) i przecudne widoki. Po powrocie do centrum Rabki zjadamy najlepsze gofry z bitą śmietaną.
 
Dzieci można zabrać do parku rozrywki Rabkoland na zjeżdżalnie, karuzele i przeróżne tory samochodowe. Jest też niedaleko (2 km od centrum Rabki), w Chabówce - Skansen Taboru Kolejowego, który słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów normalnotorowych i wąskotorowych, związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.
 
W skansenie latem można kupić bilet na przejażdżkę pociągiem retro, a każdy z nich można zwiedzić od środka. Tobory były wynajmowane do nagrywania między innymi filmów "Lista Schindlera" i "Katyń".
 
Do zwiedzania są również muzea i kościoły. Można odbyć spacer do "Źródełka Pociesznej Wody", którego woda uważana była za cudowną i uzdrawiającą. Wspaniała frajda dla dzieci, które mogą sobie same nalać wodę z pompy, pomoczyć się, napić i wypowiedzieć życzenie, które może się spełni.
 
Wszystkim pragnącym miłego wypoczynku, niezapomnianych wrażeń i mnóstwa atrakcji, polecam Rabkę-Zdrój!
 
Tekst i fotografie: Marzena Karnia

UWAGA! Relacja bierze udział w konkursie na najciekawszą relację z wypadu rodzinnego. Jeśli spodobała Ci się relacja głosuj na nią klikając znacznik 'Lubię to' pod relacją, inne relacje biorące udział w konkursie znajdują się Tutaj 

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Questing - pozwól mi zrobić, a zrozumiem…

Słowo questing na stałe wpisało się w słownik pojęć związanych z turystyką. Ale czy wiemy czym on naprawdę jest, skąd przywędrował i jakie wartości pomaga przekazywać?

Spływ tato, dziecko i Wkra

“Tato i dziecko - wspólna przygoda” pod takim hasłem popłynęliśmy na spływ kajakowy rzeką Wkrą. To już nasza ósma wyprawa kajakowa w ramach tej akcji. 

Wisła i okolice: zaplanuj wycieczkę!

Wisła należy do znanych miasteczek południowej Polski. Czego warto posmakować w tej miejscowości oraz w jej okolicach? Tak poza samymi górami? Oto krótka lista, w sam raz na mały rodzinny wypad.

Zamki, wartownie i twierdze - poznawaj z dzieckiem aktywnie

Wakacje to czas sprzyjający rodzinnym wędrówkom. Dzieci, które od małego razem z rodzicami aktywnie poznają różne rejony naszego kraju, tradycje i zabytki, szybko stają się zapalonymi podróżnikami i znawcami bogactwa rodzimej kultury. Wykorzystujcie dzieciństwo Waszych dzieci do podróży po Polsce i jej pięknych zabytkach – to nasze hasło na tegoroczne wakacje! Tym razem szczególnie chcemy Was zachęcić do zwiedzania zamków i twierdz – doskonały sposób na turystykę zarówno w upalne, jak i deszczowe dni.

Pomorze na rower? Z dziećmi fantastycznie

"Zima" jeszcze w pełni, ale chyba już najwyższy czas pomyśleć, gdzie by się wybrać na rowerowy wypad w wakacje. Góry, mazury, a może morze? Dobra, postawmy tym razem na Bałtyk. A my podpowiemy, kiedy i gdzie najlepiej pojechać. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.