konkurs link

newsletter

  • 20.1.2022, Imieniny obchodzą: Fabian, Sebastian
 
 

Rabka-Zdrój, czyli "Miasto dzieci Świata"

Rabka-Zdrój, czyli "Miasto dzieci Świata"

Polecam wycieczkę do Rabki-Zdrój, zwanej "Miasto dzieci Świata" (woj. małopolskie). Jest to wspaniałe, malownicze miejsce, gdzie można wypocząć i aktywnie spędzić niezapomniane chwile całą rodzinką.

Rabka jest znana w całej Polsce jako uzdrowisko dla dzieci i dorosłych. Zasoby wód mineralnych, korzystny mikroklimat i walory krajobrazowo-turystyczne stwarzają wyśmienite warunki do wypoczynku.
 
W centrum Rabki jest "Galeria pod Lilianną",  gdzie można nauczyć się malowania na szkle czy rzeźby w drewnie. Dla szukających wrażeń i chcących wypocząć aktywnie, jest wiele szlaków turystycznych pieszych, rowerowych oraz narciarstwa biegowego we wszystkich kategoriach trudności. Wypożyczyć można rowery, a nawet quady.
 
Szczególnie polecam spacer szlakiem czerwonym do schroniska PTTK na Maciejowej, który pokonałam pierwszy raz, gdy moi synowie mieli 3 i 5 lat, a przeszliśmy nim 7 razy.
 
Wyruszamy z centrum Rabki z samego rana, gdy jeszcze na trawie rosa, mijamy Sanatorium im. Adama Szebesty, przechodzimy między domkami i możemy zobaczyć pasące się owce z tak bliska, że można pogłaskać.
 
Gdy skończą się zabudowania, przed oczyma rozpościera się piękny widok gór, łąk i pasących się w oddali zwierząt.
 
Idziemy ciągle pod górę, najpierw między polami, łąkami ubitą drogą potem przez las, patrząc na piękny widok Babiej góry w oddali. Mijamy stację kompleksu narciarskiego Maciejowa-Ski i zaraz za polaną dostrzegamy upragnione schronisko na Maciejowej (852m n.p.m.), gdzie możemy zjeść ciepły posiłek, lody i wypić kawkę. Jest to wspaniałe, urokliwe schronisko zbudowane z drewna, gdzie można usiąść przy kominku wewnątrz lub na tarasie i podziwiać panoramę Tatr i kolorowy zachód słońca.
 
Dla niezmordowanych spacerem polecam dalszy ciąg trasy do pięknego schroniska na Starych Wierchach (940m n.p.m.), a dla wytrwałych orłów wędrówki, jeszcze dalej, na Turbacz (1270m n.p.m.). Najpiękniejszą pamiątką są dyplomy za wyjście (do nabycia w schroniskach) i przecudne widoki. Po powrocie do centrum Rabki zjadamy najlepsze gofry z bitą śmietaną.
 
Dzieci można zabrać do parku rozrywki Rabkoland na zjeżdżalnie, karuzele i przeróżne tory samochodowe. Jest też niedaleko (2 km od centrum Rabki), w Chabówce - Skansen Taboru Kolejowego, który słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów normalnotorowych i wąskotorowych, związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.
 
W skansenie latem można kupić bilet na przejażdżkę pociągiem retro, a każdy z nich można zwiedzić od środka. Tobory były wynajmowane do nagrywania między innymi filmów "Lista Schindlera" i "Katyń".
 
Do zwiedzania są również muzea i kościoły. Można odbyć spacer do "Źródełka Pociesznej Wody", którego woda uważana była za cudowną i uzdrawiającą. Wspaniała frajda dla dzieci, które mogą sobie same nalać wodę z pompy, pomoczyć się, napić i wypowiedzieć życzenie, które może się spełni.
 
Wszystkim pragnącym miłego wypoczynku, niezapomnianych wrażeń i mnóstwa atrakcji, polecam Rabkę-Zdrój!
 
Tekst i fotografie: Marzena Karnia

UWAGA! Relacja bierze udział w konkursie na najciekawszą relację z wypadu rodzinnego. Jeśli spodobała Ci się relacja głosuj na nią klikając znacznik 'Lubię to' pod relacją, inne relacje biorące udział w konkursie znajdują się Tutaj 

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Palmy pod Warszawą, czyli pierwszy w Polsce Park linowy pod palmami

Dotychczas parki linowe kojarzyły się przede wszystkim z terenami leśnymi, jak na przykład te w Powsinie, Zakopanem czy Krynicy Morskiej. Jednak nie tak dawno powstało w pobliżu Warszawy jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie przeszkody pokonuje się... pod palmami. Na ten oryginalny pomysł wpadli założyciele pierwszego w Polsce Parku linowego Pod palmami, zlokalizowanego w pobliżu Góry Kalwarii, ok. 20 km od stolicy.

Pieniny z dziećmi – aktywnie i turystycznie

Rodzinom z dziećmi gorąco polecamy na wakacyjne wędrówki rejon Pienin - miejsce, które nigdy się chyba nie nudzi.

Wyprawa na Zamek Ryterski - okiem Czytelników

Pogoda nie za bardzo zachęcała do wyjścia z domu, a co dopiero do dalszych wędrówek, ale zima jeszcze się utrzymywała, więc chcieliśmy wyciągnąć rodzinkę z Nowego Sącza na krótką wyprawę.  Postanowiliśmy udać się do Rytra. Jest to niewielka miejscowość w Beskidzie Sądeckim dostarczająca sporo atrakcji turystycznych, tak zimą, jak i latem.

Po prostu Śnieżka - relacja z rodzinnego wypadu

Córcia ma już 7 lat. Postanowiliśmy zatem zdobyć Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Wznosi się on na wysokość 1602 m n.p.m. i wygląda trochę jak piramida, która zbudowana jest m.in. z  hornfelsów - pewnego rodzaju skały.

Góry Świętokrzyskie dla aktywnych – poleca Kogis.pl

Powoli kończymy już cykl wędrówek przez Polskę, w którym polecamy co ciekawsze i/lub mniej znane atrakcje turystyczne pod kątem wypraw z dziećmi. Nie obejdzie się jednak bez zajrzenia w Góry Świętokrzyskie, będące  jednym z najpiękniejszych rejonów naszego kraju.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.