konkurs link

newsletter

  • 23.2.2020, Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian
 
 

Polska północno-zachodnia dla aktywnych - poleca Kogis.pl

Polska północno-zachodnia dla aktywnych - poleca Kogis.pl

Przedłużająca się tegoroczna zima trochę zniechęcała do planowania urlopów i wakacji u nas, w kraju, skłaniając do myślenia o egzotyce i ciepłych plażach w miejscach, gdzie nie trzeba martwić się niepogodą. Jednak każda zima kiedyś się kończy, a wakacyjnych atrakcji w Polsce wciąż przybywa. Zapraszam do kolejnego artykułu z cyklu „Gdzie na wypad”, polecającego rodzinny wypoczynek w Polsce – tym razem północno-zachodniej.


Jeśli chcemy wybrać się nad morze, to niekoniecznie musi to być Trójmiasto czy Hel, a piękne jeziora znajdziemy nie tylko na Mazurach. Warto rozłożyć mapę i skierować wzrok na rejon zachodniego wybrzeża Bałtyku i Pojezierze Drawskie. Wybierając te krainy jako cel naszych podróży, będziemy mieli możliwość korzystania z wielu atutów regionu, poczynając od bliskiej odległości do morza – co sprzyja ewentualnemu plażowaniu w upalne dni, poprzez szereg miejskich atrakcji turystycznych dla całej rodziny, kończąc na rejsach po jeziorach Pojezierza Drawskiego. Całość trasy i propozycji doskonale sprawdzi się na rodzinną objazdówkę, podczas której zaktywizujemy całą rodzinę.
 


Zaczniemy od wodnych szaleństw i słonecznego wypoczynku w obszernym Aquaparku w Jarosławcu. Baseny kompleksu znajdują się na powietrzu, ale woda jest podgrzewana, można więc tutaj przebywać nawet wtedy, gdy temperatury nie do końca sprzyjają wodnym kąpielom. Kilka basenów, brodziki, sztuczna rzeka – Aquapark jest przystosowany także dla najmłodszych. Jadąc dalej na zachód, dotrzemy do Koszalina.  To pomorskie miasteczko przygotowane jest na turystów w każdym wieku. Na początek polecamy Indiański Świat - miejsce założone przez dwoje pasjonatów indiańskiej kultury. Urokliwy zakątek nad jeziorem Lubiatowskim został przystosowany i wypełniony atrakcjami dla odwiedzających je rodzin. Oprócz aktywnego i kreatywnego programu „indiańskiego” zajrzeć tutaj można do mini ZOO i spotkać prawdziwego bizona. Dla miłośników mocnych wrażeń i odważnych maluchów czeka w Koszalinie Park Linowy AVANA. Sporo tras na różnej wysokości dostosowanych jest do wieku i możliwości odwiedzających. A po intensywnym wysiłku fizycznym warto popracować nad umysłem - taką możliwość da nam Pomysłowa Fabryka. To miejsce jest prawdziwą akademią odkrywców, interaktywną wystawą zjawisk fizycznych i zagadnień techniki. Tutaj każdy stanie się młodym naukowcem i w atmosferze zabawy zbliży się do trudnych zagadnień naukowych. Pod hasłem „Dotknij, sprawdź, zrozum”, także rodzice mogą sprawdzić swoją wiedzę. Podążając dalej śladem poznawania nieznanego, możemy zawitać do Wioski Hobbitów, znajdującej się w Sierakowie Sławieńskim, niedaleko Koszalina. Oprócz zwiedzania i warsztatów możemy zaplanować tutaj dłuższy pobyt z noclegami. Miejsce stanowi świetny punkt do wypadów rowerowych i leśnych spacerów.
 


Kołobrzeg – kolejne pomorskie miasto. Oprócz oczywistego uroku położenia nad morzem, proponuje nam szereg atrakcji przyciągających całe rodziny do spędzenia wolnego weekendu czy wakacyjnego przystanku. Pobyt warto rozpocząć od spaceru po kołobrzeskim molo, będącym najdłuższą żelbetonową budowlą w Polsce. Na końcu mola jest przystań dla statków wycieczkowych z bogatą ofertą wycieczek i rejsów. Niedaleko znajduje się również 25-metrowa, zabytkowa latarnia morska – to obowiązkowy punkt programu zwiedzania Kołobrzegu. Nie lada gratką dla zainteresowanych militariami i nie tylko jest poligon wojskowy w Centrum Atrakcji Wojskowych. Tutaj każdy może przejechać się czołgiem, samochodem pancernym, opancerzonym transporterem i wieloma innymi wehikułami. Do tej pory było to możliwe tylko po wstąpieniu do wojska. Idealna propozycja dla tatusiów z synami, ale i nie tylko! A idąc dalej tym tropem, warto poszerzyć wrażenia o wiedzę i zawitać do Muzeum Oręża Polskiego. Muzeum przystosowano dla zwiedzających w każdym wieku.
 


Kierując się na zachód w stronę Szczecina, po drodze zahaczamy o Kamień Pomorski i Międzyzdroje. Bałtycki Park Dinozaurów to punkt obowiązkowy na tej trasie. Zwłaszcza że podróżujemy z dziećmi. Na tę atrakcję warto przeznaczyć nawet cały dzień. Zobaczymy tu prehistoryczne gady, odbędziemy prawdziwe safari wśród egzotycznych zwierząt, zwiedzimy Muzeum Minerałów, będziemy mieć nieograniczony dostęp do wielkich, dmuchanych zjeżdżalni i niezłą zabawę na placu paleontologicznym. Bałtycki Park Dinozaurów to także idealne miejsce na piknik czy relaks na kocyku. Kolejnym punktem na trasie są Międzyzdroje. Tutaj również należy zatrzymać się na dłużej. Urokliwe miasteczko z przyjemnym bulwarem i Aleją Gwiazd w sezonie letnim obfituje w atrakcje, sklepiki, ulicznych artystów i przeróżne wydarzenia. Świetną rozrywką dla wszystkich członków rodziny będzie wizyta w Muzeum Figur Woskowych. Dzieci mogą tu spotkać ulubionych bohaterów z bajek, a dorośli zmierzyć się z najwyższym lub najgrubszym człowiekiem świata! W Międzyzdrojach znajdziemy Planetarium, Muzeum Przyrodnicze i Wystawę Interaktywnych Doświadczeń, czyli wszystko z dziedziny astrologii, biologii, nauki i techniki w atrakcyjnym wydaniu. To takie naukowe wesołe miasteczko.

Dalej, trzymając się zachodniej linii wybrzeża, trafiamy na wyspę Wolin, gdzie zapraszają nas polscy Wikingowie. Skansen Słowian i Wikingów zaprezentuje nam rekonstrukcje chat, wiosek i łodzi. Wizyta w tym miejscu przybliży kulturę krajów skandynawskich i będzie ciekawą przygodą dla młodych podróżników. W Szczecinie natomiast, oprócz ogólnego zwiedzania Starego Miasta, ciekawą atrakcją jest Tańcząca Fontanna przed Teatrem Lalek „Pleciuga”. Kolorowe strumienie wody wypuszczane są w różnych konfiguracjach do muzyki. Pokazy odbywają się codziennie. Tutaj również możemy zaczerpnąć trochę wiadomości w szczecińskim Eksperymentarium EUREKA. Kolejna porcja nauki w praktyce dla starszych i młodszych pozwala rodzinnie poznawać świat. Jeśli będziemy nadal odczuwać głód wiedzy, możemy przenieść się do Planetarium i uczestniczyć w seansach dostosowanych do wieku odbiorców. A po takiej porcji wysiłku intelektualnego warto wybrać się na odpoczynek i dobry posiłek do Folwarku Skarbimierz pod Szczecinem. Zabytkowy zespół parkowo-folwarczny oferuje doskonałą kuchnię w wyjątkowych wnętrzach, a przede wszystkim atrakcje dla dzieci – całe stadka folwarcznych zwierząt i stylową stajnię pełną koni. Można tu przejechać się bryczką lub na kucyku.
 


Pojezierze Drawskie

Ten region, często pomijany w wakacyjnych planach, zdecydowanie powinien być odkrywany na nowo. Tutaj nadal możemy cieszyć się spokojem, strefami ciszy i bogactwem naturalnej przyrody. Pojezierze to jeziora i drogi ciągnące się kilometrami przez gęste lasy. Oprócz wodnych atrakcji, jakie oferują tutejsze jeziora, można znaleźć mnóstwo obiektów do zwiedzania i ciekawego spędzenia czasu z rodziną. Proponujemy zacząć od Czaplinka, stanowiącego centrum turystyczne regionu. Samo miasteczko położone między jeziorami Drawsko i Czaplino jest niezwykle urokliwe i spokojne. Znajduje się tu bardzo ciekawa atrakcja z programem dla całych rodzin – średniowieczna osada Sławogród. Nie jest to zwykły skansen. To zrekonstruowana osada tętniąca życiem. Można w niej zajrzeć do rzemieślniczych chat, wybić u kowala własną pamiątkową monetę, upiec podpłomyki, postrzelać z łuku czy pograć w archaiczną grę. Gwarantowana zabawa dla całej rodziny. Obok znajduje się również teren do gry w paintballa. Pozostając w tym klimacie, warto przejechać się kilka kilometrów do pobliskiego Drahimia, aby zwiedzić ruiny malowniczo położonego Zamku Drahim. Ruiny zostały zaadaptowane i przekazane zwiedzającym. Przed starą warownią poczujemy się jakby żywcem przeniesionymi w czasie.
 


Będąc w tych okolicach warto zajrzeć do Kłomina. To swoiste Miasto Duchów, gdzie opuszczone budynki zieją pustką. Podobnie jak Borne Sulinowo było to miasteczko zasiedlane przez Armię Radziecką. Po opuszczeniu tego miejsca przez wojsko, w przeciwieństwie do Bornego Sulinowa, Kłomino nie zostało ponownie zasiedlone. Teraz stoją tu puste budynki, często bez szyb w oknach. To miejsce robi olbrzymie, postapokaliptyczne wrażenie, jakby czas się tu zatrzymał. Podróżując z dziećmi przez Pojezierze Drawskie, warto pospacerować wyludnionymi ulicami Kłomina, robiąc mnóstwo fotografii. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie – budynki w większości nie są zabezpieczone.

Obfitość przyrody na Pojezierzu Drawskim sprzyja spacerom i wycieczkom rowerowym. Na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się ponad 300 pomników przyrody. Utworzono tam 7 rezerwatów przyrody, z których największy to Dolina Pięciu Jezior, położony w gminie Połczyn Zdrój. Pięknym rezerwatem jest również Jezioro Prosino niedaleko Czaplinka i Zielone Bagna w gminie Ostrowiec.  Wielość jezior z wyjątkowo czystą wodą sprzyja nie tylko kąpielom, ale i uprawianiu sportów wodnych. W Czaplinku możemy skorzystać z usług Stateczku „Europa” czy łodzi motorowej Aquarius i przepłynąć się po jeziorze Drawskim. W Szczecinku natomiast na rejsy po jeziorze Trzesiecko zaprasza nas Tramwaj Wodny „Bayern” i statek spacerowy „Księżna Jadwiga”. W Szczecinku znajduje się również nowoczesny, najdłuższy i najnowszy w Polsce wyciąg do nart wodnych. Stąd już niedaleko do centrum miasta i zabytkowego parku miejskiego. Warto odwiedzić zamek i Muzeum Regionalne z ekspozycją dotyczącą regionu.

W tych okolicach niemalże każde miasteczko zachwyca swoim zabytkowym klimatem i staromiejskim układem zabudowy. Znajdziemy w nich zabytki sakralne, zamki, warownie, dwory, pałace i parki. W Wałczu czekają na turystów bunkry i fortyfikacje. W Czaplinku, oprócz przyjemnego bulwaru nad jeziorem i pięknej starówki, odwiedźmy również średniowieczny kościółek. Podobne atrakcje czekają na nas w Kaliszu Pomorskim (klasycystyczny kościółek), Połczynie Zdroju (uroczy park zdrojowy, odkryty basen, gotycki kościół) czy innych urokliwych miasteczkach, takich jak Ostrowiec czy Łobez. A drogi prowadzą malowniczo poprzez lasy i jeziora. Na uwagę zasługuje również Drawsko Pomorskie, które zachęca do spacerów po pięknym parku ciągnącym się przy rzece, wczesnośredniowieczne grodzisko i stary kościółek na zabytkowym ryneczku.

Dla spragnionych dreszczyku emocji doskonałą propozycją będzie jeden z największych w Polsce parków linowych - niedaleko Wałcza znajduje się Park Linowy Rudnica. Z mnóstwem tras na różnych wysokościach, dostosowanych do wieku i możliwości odwiedzających. To bardzo przyjemnie zorganizowane miejsce na pobyt dla całej rodziny. Stąd też niedaleko jest do Piły, gdzie znajduje się bogaty w wodne atrakcje Aquapark. Zjeżdżalnie, brodziki, hydromasaże, gejzery i rwące rzeki – to wszystko jest gwarancją udanej zabawy. Dla zainteresowanych przyrodą i nie tylko, atrakcyjną propozycję stanowić będzie spacer po Arboretum w Przelewicach. Znajduje się tu ogród dendrologiczny, oranżeria i pałac. Idealne miejsce na spacer w pogodny dzień z mnóstwem gatunków roślin i parkowych zwierząt. Można skorzystać z usług przewodnika, wypożyczyć łódkę czy rozpalić grilla.

Udając się z całą rodziną na wakacje, zawsze można odstąpić od zamierzonego planu i pozostać nieco dłużej w przyjemnych, cichych miejscowościach Pojezierza Drawskiego czy zachodniego wybrzeża. Taki wyjazd z pewnością pozwoli Wam bardziej zbliżyć się do siebie i dostarczy młodym ludziom nowych wrażeń.

Artykuł przygotowany przez Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizatora obozów letnich i zimowych dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.


Kogis

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Z mułem po Atlasie

Normalnie, gdy chcemy pójść z dziećmi w góry, zabieramy ze sobą nosidełko lub chustę. Natomiast w Maroko mamy możliwość wynajęcia… muła.

Wąsko i z atrakcjami – relacja z czterodniowego spływu Rawką

Plany na długi czerwcowy weekend mieliśmy od dawna i w żadnej mierze nie obejmowały one spływu kajakowego. Miały być rodzinne rowery dookoła Warszawy, a potem triathlon w Ślesinie. Życie (a dokładniej – kontuzja nogi) zweryfikowało plany i cztery dni przed „godziną zero” zapadła decyzja, że tym razem będziemy rozwijać górne partie mięśni. Trzeba było tylko wybrać rzekę (całkiem prosta sprawa) i namierzyć wypożyczalnię, która byłaby w stanie zaoferować nam dwa dwuosobowe kajaki.

Góry Świętokrzyskie dla aktywnych – poleca Kogis.pl

Powoli kończymy już cykl wędrówek przez Polskę, w którym polecamy co ciekawsze i/lub mniej znane atrakcje turystyczne pod kątem wypraw z dziećmi. Nie obejdzie się jednak bez zajrzenia w Góry Świętokrzyskie, będące  jednym z najpiękniejszych rejonów naszego kraju.

Palmy pod Warszawą, czyli pierwszy w Polsce Park linowy pod palmami

Dotychczas parki linowe kojarzyły się przede wszystkim z terenami leśnymi, jak na przykład te w Powsinie, Zakopanem czy Krynicy Morskiej. Jednak nie tak dawno powstało w pobliżu Warszawy jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie przeszkody pokonuje się... pod palmami. Na ten oryginalny pomysł wpadli założyciele pierwszego w Polsce Parku linowego Pod palmami, zlokalizowanego w pobliżu Góry Kalwarii, ok. 20 km od stolicy.

Tatry dla aktywnych - poleca Kogis.pl

W naszej podróży po Polsce, zabierzemy was dzisiaj w góry – te najwyższe w kraju, czyli Tatry. To jeden z najliczniej odwiedzanych w okresie wakacyjnym regionów, co nie znaczy jednak, że nie znajdziemy tam ustronnych miejsc na spokojny rodzinny wypoczynek.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.