konkurs link

newsletter

  • 23.2.2020, Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian
 
 

Polska centralna dla aktywnych – poleca Kogis.pl

Polska centralna dla aktywnych – poleca Kogis.pl
W kolejnej części cyklu, w którym piszemy o tym, co warto zwiedzić z dziećmi w różnych rejonach naszego kraju, omówimy kilka propozycji z Mazowsza. Nie będziemy skupiać się zbytnio na samej Warszawie, gdyż w Internecie znajdziecie mnóstwo propozycji turystycznych ze stolicy, za to wyszukaliśmy miejsca mniej znane, ale ciekawe na rodzinną wycieczkę. 
Okolice Warszawy
 
Czersk

Pierwszym miejscem, które polecamy, jest zamek w Czersku, ok. 40 km od Warszawy, zwany Zamkiem Książąt Mazowieckich. Jest to ceglana budowla, wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Została poważnie uszkodzona w czasie potopu szwedzkiego, ale do dziś zachowały się wszystkie trzy wieże, z których można podziwiać panoramę okolicy. W obrębie murów są do obejrzenia resztki kościoła zamkowego pod wezwaniem św. Piotra. Dodatkowo do 30 października na terenie zamku znajduje się wystawa machin oblężniczych. Wszystkie eksponaty zostały zrekonstruowane przy zastosowaniu średniowiecznych technik rzemieślniczych w oparciu o dawne opisy i ikonografie. Zobaczymy potężne miotacze pocisków: trzebusz i perrier, taran z okutą belką, hak niszczycielski, chroniące przed ostrzałem wieję i plutej, a w komnacie na wieży bramnej kuszę wałową. Wszystkiego można dotykać, co czyni wystawę atrakcyjną dla najmłodszych. 
 
Kraina Westernu
 
Miłośnikom westernów i „dzikich zachodów” polecamy „Krainę Westernu” i wioskę indiańską w Sarnowej Górze. Atrakcja położona w urokliwym miejscu wśród łąk i lasów pozwala przeżyć chwile szaleństwa.  Na terenie miasteczka można spotkać dzikie rumaki, strzelających kowboi, obejrzeć ciekawe pokazy. Chętni na spotkanie z Indianami udadzą się do pobliskiej wioski, której przewodzi wódz „Kroczący Dwa Razy”. Możecie także wziąć udział w konkurencjach rodem z Dzikiego Zachodu, przygotowanych przez grupę „Tatanka”. Zapoznacie się z elementami kultury indiańskiej, wejdziecie do prawdziwego tipi, usłyszycie ciekawe historie. Dla najmłodszych nie zabraknie zjeżdżalni, trampoliny, karuzeli, toru samochodzikowego oraz zwierząt w mini zoo.
 
Kolej Piaseczno
 
Kolejną atrakcją blisko Warszawy, bo oddaloną o ok. 25 km, jest kolejka wąskotorowa w Piasecznie. Najpierw będziemy mieli okazję obejrzeć z bliska parowozy, lokomotywy i pługi w muzeum na powietrzu, a następnie udamy się na miłą przejażdżkę kolejką wąskotorową na trasie o długości niespełna 30 km. Jest to trasa Piaseczno-Tarczyn-Piaseczno, wiedzie przez ciekawe krajobrazy Mazowsza i zabytki architektury międzywojennej. To jedna z niewielu zabytkowych kolei, uruchomiona w 1898 r. Na przejażdżkę można się udać w każdą niedzielę, wyjazd o godz. 11.00, a powrót na 16.00. Po drodze jest postój z piknikiem w miejscowości Runów. Nie trzeba martwić się o posiłek, na trasie zapewniony jest catering.
 
Także w Piasecznie można odwiedzić Fermę Strusi Afrykańskich. Pobyt na fermie składa się z 30-minutowej prelekcji na temat zachowania się i hodowli tych zwierząt w Polsce, połączonej ze zwiedzaniem ich stajni, następnie dowolnie długo można obserwować zwierzęta, obchodząc ich wybieg, karmić trawą i próbować dotknąć. Następnie przechodzimy do pomieszczenia, gdzie można zobaczyć strusią skorupkę, wydmuszkę lub jajo, pióra i skórę. Dla uatrakcyjnienia wizyt gości, na terenie farmy są też dziki, kucyk, daniel, pawie, perliczki i bażanty. Spotkamy także parę strusi australijskich – Emu. Na pamiątkę można kupić fragmenty skorup strusich jaj, znaczki, pocztówki ze zdjęciami hodowli i inne gadżety.

Jadąc z Warszawy w kierunku Łodzi nie sposób ominąć ZOO Safari w Borysewie. To naprawdę wyjątkowe miejsce w centralnej Polsce, gdzie staniemy oko w oko z egzotycznymi zwierzętami z różnych stron świata. Spotkamy więc tutaj białe tygrysy bengalskie, białe lwy, panterę śnieżną, serwale, lemury, bawoły indyjskie, tapira, 8 gatunków antylop, 3 gatunki zebr, 4 gatunki małp. Są także wielbłądy i kangury. Niesamowite wrażenie robi specjalnie utworzona wyspa, z której będziecie mogli podziwiać ptactwo wodne, żółwie i fokę o imieniu Dawid, lubiącą popisywać się przed publicznością. Nie zabraknie też atrakcji w postaci mini zoo, gdzie maluchy będą mogły zbliżyć się do wielu mniejszych i łagodniejszych zwierzątek, a nawet ich dotknąć. Mogą też skorzystać z jazdy na kucyku, wyszaleć się w Kompleksie Namiotów Sferycznych z trampoliną, dmuchańcami i torami przeszkód. Oczywiście na terenie znajdują się także punkty gastronomiczne.
 
Popularnym miejscem wypoczynku warszawiaków jest Zalew Zegrzyński. Ta nazwa kryje w sobie wiele opcji rekreacji nad wodą. Jest to zbiornik retencyjny na Narwi, położony w Kotlinie Warszawskiej. Wykorzystywany jest do żeglugi, ma dobre warunki do uprawiania windsurfingu, są tutaj liczne ośrodki rekreacji wodnej i wypoczynkowe, położone w kilku miejscowościach. Plaże, porty, smażalnie ryb, miejsca do wędkowania, kąpieliska, place zabaw, gastronomia – wszystko, czego potrzeba do udanej rodzinnej rekreacji. Należy dodać, że wybudowana niedawno oczyszczalnia znacznie poprawiła czystość wody w Jeziorze Zegrzyńskim. 
 
Stolica
 
Muzeum Powstania Warszawskiego

W Warszawie znajdzie się mnóstwo okazji do ciekawego spędzenia czasu z dzieckiem. Nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać zbyt wielu pozycji, ale warto wiedzieć, że także w stolicy czas muzeów starego typu już dawno odszedł w niepamięć. Powstaje mnóstwo ciekawych obiektów edukujących interaktywnie: wszystkiego można dotknąć, wnętrza działają na wszystkie zmysły, dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w doświadczeniach. Na przykład Muzeum Powstania Warszawskiego – oddziałuje światłem, obrazem i dźwiękiem na zwiedzających, którzy poruszają się po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej Warszawy. Przechodząc po kolejnych salach, poznajemy chronologię wydarzeń powstania. Chociaż główna ekspozycja przeznaczona jest dla osób od 12 lat, nie zapomniano też o najmłodszych. Dla nich właśnie utworzono Salę Małego Powstańca, w której uczą się historii oglądając teatrzyk, bawiąc się w sanitariuszkę i listonosza, budując barykadę, mając do dyspozycji repliki zabawek z okresu wojny oraz kilka autentycznych, wzruszających eksponatów.
 
Centrum Nauki Kopernik

Innym ciekawym miejscem, przeznaczonym głównie dla dzieci i młodzieży jest Centrum Nauki Kopernik. Mankamentem są duże kolejki do wejścia, ale nie dotyczą one na przykład osób z orzeczeniem niepełnosprawności i ich opiekunów, w takim przypadku wejdziemy bez kolejki (autorka tego tekstu wypróbowała na sobie i swojej rodzinie). W środku… raj dla małych ciekawskich i dla tych starszych też. Dla maluchów od 2 do 6 lat polecamy galerię Bzzz – należy wziąć ze sobą ubranie na zmianę dla dziecka, gdyż maluchy mają okazję przeprowadzać mnóstwo eksperymentów z wodą, poza tym poznają życie mieszkańców lasów i łąk poprzez liczne interaktywne eksponaty oddziałujące na zmysły. W centrum oczywiście także mnóstwo wystaw tematycznych dotyczących praw fizyki i chemii, rządzących naszym światem. Oddzielnie możemy kupić wejściówki do Planetarium, bardzo nowoczesnego, w którym odbywają się projekcje dostosowane do wieku odbiorców - od przedszkolaków po dorosłych.
 
Na obrzeżach Warszawy w ładną pogodę polecamy wizytę w Wilanowie; dla koneserów sztuki zwiedzanie wnętrza pałacu króla Jana III Sobieskiego, a dla wszystkich relaks w królewskich ogrodach. Zespół pałacowy to jedno z najbardziej aktywnych centrów sztuki dla dorosłych i dla dzieci w Warszawie. Myli się ten, kto uzna, że czeka go tylko nudne zwiedzanie! Jeśli chodzi o najmłodszych, będziecie mieć okazję zgłoszenia ich wcześniej na specjalnie przygotowane programy: np. Wizyta u królowej, Wizyta u króla, Guzikozwierzaki, Sekrety kuchni króla, Królewskie zabawy, Badacze Przyrody oraz jeszcze kilka innych. Również dla dorosłych oferta jest bardzo bogata – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeśli nie chcecie uczestniczyć w żadnych warsztatach, sam spacer po parku dostarczy wam wielu przyjemnych doznań i emocji.
 
Oprócz oczywistych punktów dla każdego turysty, który znajdzie się w Warszawie, takich jak Stare Miasto, odnowiony Trakt Królewski, Ogród Zoologiczny, polecamy wizytę w Pałacu Kultury i Nauki. Szczególnie punkt widokowy na prawie samym szczycie, z którego będzie widać panoramę całego miasta  to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc stolicy. Poza tym można udać się na zwiedzanie samego Pałacu, bądź odwiedzić jakieś muzeum znajdujące się na jego terenie np. Muzeum Ewolucji z wielkimi szkieletami dinozaurów oraz setkami innych, ciekawych eksponatów.
 
Nieco dalej od miejskiego zgiełku
 
Ok. 80 km od Warszawy w kierunku Lublina, w miejscowości Mościska, gmina Trojanów, znajduje się oryginalny Park Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji”. Tutaj zwiedzicie Latającą Chatę Tajemnic, Muzeum Iluzji, Zaczarowany Ogród, Ścieżkę Iluzji pełną magicznych konstrukcji, obrazów i rzeźb. Latająca Chata to pełnowymiarowy dom o niewiarygodnej konstrukcji, sprawiający wrażenie unoszonego z jednej strony przez balony.  Wewnątrz wszystko jest inne, niż się z pozoru wydaje. Ludzie chodzą dziwnie pochyleni, woda pokonuje siłę grawitacji i płynie do góry, a kule bilardowe same znajdują drogę do łuz. W Muzeum Iluzji zobaczycie kolekcję niezwykłych eksponatów, które przeniosą was w inny wymiar rzeczywistości, poznacie mirascop, czyli urządzenie wytwarzające pozorny obraz przedmiotów. Zwiedzając Farmę zobaczycie też Magiczny Domek, który sam się porusza, wejdziecie do Grobowca Faraona, gdzie możliwe jest spotkanie z mumią, a może uda się wam przejść cały Tunel Zapomnienia? Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie tam na odwiedzających czekają, są jeszcze: plac zabaw, plac dmuchańców, dwa kucyki, zagroda króliczków, pokazy magii…
 
Na koniec polecamy jeszcze jedną trasę kolei wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, liczącą aż 49 km. Jest to najdłuższa czynna linia wąskotorowa w Polsce. Poprowadzona jest z dala od głośnych arterii o dużym natężeniu ruchu. Wiedzie przez kolorowe łąki i pola, sady, a także pagórkowate tereny porośnięte lasem mieszanym. Podczas każdego przejazdu mamy okazję obserwować dzikie zwierzęta: sarny, jelenie, dziki, ptactwo, lisy i sokoły. Do kolejki wsiadamy w centrum Rogowa, w niedalekim sąsiedztwie „normalnych pociągów”. Po drodze miniemy urokliwe stacyjki położone na obrzeżach miejscowości, takich jak: Jeżów, Białynin, Głuchów, Złota, Zawady, Boguszyce, Rawa, Podskarbice (przystanek w lesie), Annosław czy Pągów, gdzie przejeżdża się nad torami Centralnej Magistrali Kolejowej z pociągami mknącymi do 160 km na godzinę. Kolej kursuje we wszystkie niedziele od 28 kwietnia do 29 września 2013 włącznie, od godz. 11.00 co 80 minut, wahadłowo. W ramach przejazdu organizowane jest ognisko na stacji Jeżów. 

Tekst przygotowany przez KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej – organizator kolonii, zimowisk dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Chopok, czyli słowackie Alpy

Nic nie zapowiadało, że zima w tym roku jednak postanowi przyjść i zrobić przyjemność wszystkim spragnonym białego szaleńtwa narciarzom i snowboardzistom. A jednak - mimo że w Warszawie praktycznie jej nie było, to w górach, zarówno w okresie świąteczno-noworocznym polskich (w Krynicy), jak i w czasie ferii mazowieckich na słowacji, pojawiła się. I tak, choć się tego nie spodziewaliśmy, udało się nam spędzić dwa bardzo intensywne, narciarskie tygodnie.

Wsiądź na rower i zwiedzaj Polskę! Oto 8 szlaków rowerowych, które warto poznać

W jaki sposób jednocześnie odpoczywać, ćwiczyć, odkrywać, zwiedzać i zachwycać się imponującymi widokami? Odpowiedź jest jedna – na rowerze. Aktywny wypoczynek to najlepszy sposób na regenerację i oderwanie od codziennej pracy. W tym sezonie warto wsiąść na rower z rodziną, przyjaciółmi lub samotnie i wybrać się na niezapomnianą wycieczkę. Jak się okazuje, nie trzeba wielkiego planowania i ogromnego budżetu, aby miło spędzić czas, poznać nowe miejsca i zachwycać się turystycznymi atrakcjami. Oto 8 szlaków rowerowych po Polsce, które warto poznać!

Weekend w Gorcach – okiem Czytelników

Słysząc o uprawianiu rodzinnych sportów zimą, zazwyczaj myślimy o jeździe na nartach, sankach, łyżwach, jednak rzadko przychodzi nam do głowy, że można by się było wybrać z dziećmi w góry. Faktem jest, że zimowe górskie wędrówki z maluchami są trudniejsze niż letnie, ale również możliwe.

Dzika rzeka na obrzeżach miasta – kajakiem po Jeziorce

Przez grubo ponad 30 lat życia w Warszawie nie mieliśmy pojęcia o istnieniu w pobliżu rzeki Jeziorki. Dopiero niedawno, zupełnie przez przypadek, odkryliśmy ją i od razu zapragnęliśmy pokonać kajakami. Wiosenna wysoka woda pokrzyżowała nasze plany dwukrotnie i dopiero pod koniec sierpnia udało się je zrealizować.

Rodzinna majówka na rowerach – propozycje SportowejRodziny.pl na majowy weekend

Przed nami długi majowy weekend, który warto wykorzystać na rodzinne wycieczki rowerowe. Choć nie uda nam się przedstawić chociażby namiastki z wielu atrakcyjnych rejonów Polski, mamy nadzieję, że wybrane przez nas zestawienie będzie dla was inspiracją i spędzicie majowy weekend aktywnie w gronie rodzinnym.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.