konkurs link

newsletter

  • 17.2.2020, Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz
 
 

Morze aktywnie - Ustka

Ustka, plaża zachodnia 2013 Ustka, plaża zachodnia 2013

Ustka w ostatnich latach przeszła sporą metamorfozę. Z małego portowego i trochę zaniedbanego miasteczka stała się pięknym i zadbanym kurortem. Co prawda nie może poszczycić się molo na miarę Międzyzdrojów czy też imponującą latarnią morską, za to nadrabia wyjątkową atmosferą, którą trudno znaleźć w popularnych, tłocznych kurortach. W tym roku, po raz kolejny, plaża wschodnia w Ustce otrzymała ekocertyfikat Błękitnej Flagi. Do Ustki zachęca również jedyny w swoim rodzaju mikroklimat, dwie zupełnie różne plaże, urokliwe trasy rowerowe oraz spływy kajakowe.


Plaża zachodnia, 2013 r.
 

Ustkę można podzielić na dwie plaże: zachodnią i wschodnią. Plaża wschodnia to serce tego miasta, co roku oblegane przez turystów.  Sama miejscowość, jak i plaża wschodnia, nie różnią się zbytnio od innych popularnych nadmorskich miejscowości, co natomiast wyróżnia Ustkę na tle innych kurortów, to szeroka, piaszczysta plaża zachodnia, która określana była swego czasu jako plaża dzika. Choć obecnie trudno nazwać ją dziką, ponieważ z roku do Ustki napływa coraz więcej turystów, wciąż amatorzy ciszy i spokoju znajdą na niej odpoczynek, chociażby z tego względu, że plaża zachodnia nie posiada promenady ani zbyt wielu udogodnień z turystycznej infrastruktury, która napędza nadmorskie życie na plaży wschodniej.
 


 

Ustka, 2012 r.
 

Można powiedzieć, że obie plaże dzielą miasto na pół. Są jednak od siebie dość oddalone. Przemieszczać się między wschodnią i zachodnią Ustką od 2013 roku można dzięki nowoczesnej ruchomej kładce lub przepłynąć za niewielką opłatą motorówką (fajna atrakcja dla dzieci), natomiast  aby dostać się na plażę zachodnią, można skorzystać z rowerów lub udać się na pieszo (wbrew pozorom wcale nie tak daleko, a droga przez las jest piękna!), po drodze można zwiedzić usytuowany głęboko w lesie bunkier amunicyjny z całkiem ciekawą kolekcją militariów z czasów II wojny światowej wykopanych w okolicy.

Ustka rodzinnie i  aktywnie


Rowery

 Ustka, plaża wschodnia 2013 r.
 

Między leniuchowaniem na plaży i zażywaniem morskich kąpieli  można nad morzem wybrać się na wycieczkę rowerową.  Ustka i okolice to wspaniałe miejsce dla cyklistów. Bogate, zalesione, sosnowe lasy, które tworzą w tym miejscu wyjątkowy mikroklimat, i ujmujące krajobrazy kuszą rowerowymi wojażami. Przez Ustkę wiedzie kilka dobrze oznakowanych szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności. Najpopularniejszy z nich to Szlak zwiniętych torów, który biegnie nasypami poniemieckich linii kolejowych przez Przewłokę, Wytowno, Machowinko do miejscowości Rowy. Na trasie napotkamy pałac z XIX w., domy i zagrody szachulcowe w Machowinku czy też neoromański kościół z XIX w. oraz niewielką przystań rybacką u ujścia Łupawy w Rowach. Cały odcinek jest łatwy do pokonania i mierzy około 20 km (w wersji podstawowej; trasę można wydłużyć o dodatkowe 30 km).


Kolejny warty uwagi  szlak to urokliwy krajobrazowo Szlak trzech pomostów widokowych, który wiedzie przez pomosty widokowe na jeziorach Gardno, Dołgie Małe i Dołgie Wielkie. Trasa liczy 33 km i polecić ją można średniozaawansowanym cyklistom. Warto również wybrać się na rowerową wycieczkę przez Szlak elektrowni wodnych (20 km do Słupska, ze Słupska 60 km w jedną stronę), który wiedzie przez teren Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, z kaskadą zapór i najstarszymi w Europie czynnymi elektrowniami wodnymi na Słupi i Skotawie.

Natomiast samą Ustkę można pokonać na rowerach w zaledwie… 4 km.

W Ustce i okolicach bez problemu wypożyczymy rowery. Często właściciele pensjonatów oferują rowery w ramach pobytu gości.


Ustka i okolice na kajakach
 Ustka wschodnia, 2008 r.


Pobyt nad morzem nie musi koniecznie kojarzyć się tylko z pływaniem w słonej wodzie. Warto wybrać się na spływ kajakowy w okolicach Ustki, chociażby z tego względu, że rzeka Łupawa, uchodząca do morza w Rowach (oddalone od Ustki około 20 km rowerem), jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w Polsce. W Rowach znajduje się wypożyczalnia kajaków oraz rowerów wodnych.

Na spływy kajakowe warto również wybrać się odcinkami rzeki Słupia. Możliwe trasy to Słupsk–Bydlino / Bydlino – Ustka, Słupsk – Machowina czy też dla bardziej zaawansowanych kajakarzy spływ Słupsk – Ustka. Organizatorzy spływów proponują także trzydniowy spływ Krzynia – Słupsk, Słupsk – Bydlino, Bydlino – Ustka oraz rekreacyjny spływ Bydlino – Charnowo (polecany dla rodzin z małymi dziećmi).

Amatorzy spływów kajakowych, których nie zadowala kilkugodzinny lub trzydniowy wypad, mogą podjąć wyzwanie na spływie Gowedlin – Ustka, który może zająć nawet 7 dni.

Inne atrakcje

Oprócz rowerów, kajaków czy korzystania do woli ze sportów wodnych, warto również wybrać się na wycieczki piesze po okolicznych szlakach, choć należy mieć na uwadze, że trasy są dość długie i warto rozważyć skorzystanie z dodatkowego środka transportu. Do najłatwiejszych tras pieszych w tej okolicy należy Ścieżka Edukacyjna Wydma Orzechowska. Trasa ta liczy 2,8 km i wiedzie wydmowym krajobrazem południowego wybrzeża Bałtyku. Natomiast na amatorów podniebnych wojaży czeka lot z  klifu między Ustką a Rowami na paralotni.

A w niepogodę warto odwiedzić w Ustce:

Muzeum Ziemi Usteckiej ul. Marynarki Polskiej
Muzeum Piekarnictwa przy ul. Marynarki Polskiej
Muzeum Mineralogiczne przy ulicy Limanowskiego
 
Zapraszamy do Ustki!

Tekst i fot. Magda Zaporowska

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Wsiądź na rower i zwiedzaj Polskę! Oto 8 szlaków rowerowych, które warto poznać

W jaki sposób jednocześnie odpoczywać, ćwiczyć, odkrywać, zwiedzać i zachwycać się imponującymi widokami? Odpowiedź jest jedna – na rowerze. Aktywny wypoczynek to najlepszy sposób na regenerację i oderwanie od codziennej pracy. W tym sezonie warto wsiąść na rower z rodziną, przyjaciółmi lub samotnie i wybrać się na niezapomnianą wycieczkę. Jak się okazuje, nie trzeba wielkiego planowania i ogromnego budżetu, aby miło spędzić czas, poznać nowe miejsca i zachwycać się turystycznymi atrakcjami. Oto 8 szlaków rowerowych po Polsce, które warto poznać!

Z dzieckiem po puszczach i parkach Polski

Obecnie bardzo popularne stało się aktywne spędzanie wolnego czasu. Wiele rodzin decyduje się na wycieczki rowerowe, podróże z aktywnym zwiedzaniem. Dzięki Internetowi i portalom turystycznym łatwo wyszukać mnóstwo propozycji rozrywki dla całych rodzin. Coraz popularniejszym sposobem rodzinnego spędzania czasu stają się także wędrówki po krajowych puszczach i naturalnych parkach krajobrazowych.

Z mułem po Atlasie

Normalnie, gdy chcemy pójść z dziećmi w góry, zabieramy ze sobą nosidełko lub chustę. Natomiast w Maroko mamy możliwość wynajęcia… muła.

Niemcy, Szwajcaria i Austria w tydzień, czyli rowerami wokół Jeziora Bodeńskiego

Po wielu wyprawach mieszanych, czyli takich, gdzie podróże rowerowe łączyliśmy z przejazdami samochodem, i objechaniu w ten sposób z dziećmi niemal całej Danii, fragmentów Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii, przyszedł czas na wyprawę w 100 proc. na dwóch kółkach. Kilkudniowe pobyty na jednym kempingu i kilkudziesięciokilometrowe wycieczki rowerowe zastąpić chcieliśmy codziennym pokonywaniem sporych dystansów i poznawaniem każdego dnia innych miejsc i korzystaniem z kolejnych kempingów. 

Rodzinny spływ Pilicą - Budy - Warka

Czekaliśmy na nadejście wiosny, by znów udać się na spływ kajakowy. I choć niektórzy zapewniają, że sezon trwa przez cały rok, nam koniec kwietnia wydawał się świetnym czasem na pierwszy kontakt z wiosłami. Na początek wybraliśmy Pilicę, a dokładniej - odcinek o długości ok. 16 km między Budami Michałowskimi a Warką, uznawany za bardzo bezpieczny i odpowiedni do rodzinnego kajakowania.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.