konkurs link

newsletter

  • 17.2.2020, Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz
 
 

Mazury dla aktywnych - poleca Kogis.pl

Zamek w Nidzicy, miniatura Zamek w Nidzicy, miniatura fot. Maria Czernik

Miłośników aktywnego rodzinnego wypoczynku przybywa w naszym kraju z roku na rok. Już dawno minęły czasy, w których synonimem dobrych wczasów była zagranica. Mamy nadzieję, że polecając wiele ciekawych miejsc z naszego kraju, udowodnimy, że turystyka z dzieckiem może dostarczyć emocjonujących i wartościowych doznań całej rodzinie.  

Zaczynamy od Mazur - to popularny rejon wypoczynku dla rodzin. Jego zaletą jest możliwość atrakcyjnego spędzania czasu niezależnie od pogody. Nawet jeśli nie sprzyja ona kąpieli w jeziorach czy żeglowaniu, zawsze możemy udać się na wycieczkę po ścieżkach przyrodniczych, pozwiedzać zabytki, wybrać się na rejs turystyczny czy zażyć rozrywki w miejscach przyjaznych dzieciom.

 

Park Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży


Parki Miniatur to miejsca, gdzie możemy podziwiać piękno architektury z całego świata, zebranej w jednym miejscu – oczywiście w wydaniu miniaturowym. To jasne, że taka wycieczka nie zastąpi podróży i zwiedzania prawdziwych zabytków, ale pamiętajmy, że u dzieci poznawanie świata i różnych kultur powinno zaczynać się od kojarzenia ogólnych faktów, np. charakterystycznej bryły zabytku. Tak więc z tego punktu widzenia wyprawa do Parku Miniatur dostarczy nie tylko radości i dobrej zabawy, ale także niezbywalnej wartości intelektualnej.

 

Park Miniatur w Gierłoży istnieje od 5 lat i w związku z obchodami pierwszej „okrągłej” rocznicy przygotował dla zwiedzających w 2013 roku mnóstwo niespodzianek. Na jego terenie możemy zobaczyć ponad dwadzieścia miniatur budowli charakterystycznych dla rejonu, z zamkiem w Malborku i bazyliką w Świętej Lipce na czele. Będziecie mogli podziwiać np. zamek z Nidzicy, z Lidzbarka Warmińskiego, wiadukty kolejowe w Stańczykach, Wysoką Bramę w Olsztynie oraz wiele innych ciekawych miniatur.

 

WIczy Szaniec

 

Dodatkowym atutem tego miejsca jest niewielka odległość, jaka dzieli je od kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu – zaledwie kilkaset metrów! Na terenie Parku znajduje się także punkt obserwacyjny na wieży, strzelnica rycerska, strzelnica militarna ASG, Park Zabaw dla najmłodszych czy Park Cafe. Moc atrakcji na cały dzień. 

Zobacz fotorelację z Parku Miniatur


Z wizytą u dzikich zwierząt w Kadzidłowie
Kadzidłowo leży w Puszczy Piskiej na zachód od drogi łączącej Mikołajki z Uktą, ok. 10 km od Rucianego-Nida. O zaletach bezpośredniego kontaktu z przyrodą nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie dla dzieci ważne jest poznawanie zwierząt i ich zwyczajów z bliska, kształtujemy w ten sposób dziecięcą wrażliwość na krzywdę naszych „braci mniejszych”, wpajamy szacunek i zasady, które pomogą im zrozumieć potrzebę chronienia natury.

 

Kadzidłowo

 

W Parku Dzikich Zwierząt spotkamy wiele z zagrożonych wyginięciem gatunków rodzimych. Zwierzęta mieszkają na terenach bardzo zbliżonych do naturalnych. Wiele z nich jest zaprzyjaźnionych z człowiekiem, więc można je głaskać, nakarmić i podziwiać z bliska. Park jest dość rozległy i ma szczególny charakter, dlatego jego zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który ciekawie opowie o zwyczajach zwierząt.
Zobacz fotorelację z Parku Dzikich Zwierząt

 

Western City, Park Linowy Mrongoville – Mrągowo


Pomysł utworzenia tego niezwykłego parku rozrywki wziął się z pragnienia zatrzymania na dłużej w Mrągowie turystów przybywających na „Piknik Country”. Władze miasta chciały zapewnić gościom rozrywkę na najwyższym poziomie. W rezultacie powstał unikatowy rodzinny park rozrywki, oferujący różnorodne atrakcje dla wszystkich, nie tylko miłośników muzyki country. Bogaty program artystyczny, pokazy kaskaderskie, odwiedziny w wiosce indiańskiej, zabawa z kowbojami, Rancho Farmera ze zwierzętami, park linowy – to wszystko czeka na turystów w Western City w Mrągowie.

 

Western


Można tam poczuć się jak mieszkańcy typowego miasteczka z Dzikiego Zachodu na przełomie XIX i XX wieku: zobaczyć dom grabarza, cmentarz, ratusz, saloon, strzelnicę i bank. Może nauczycie się tańczyć układy taneczne country, będziecie konkurować w rzucaniu podkową lub lassem albo wyruszycie na poszukiwanie złota McKasiory? Zakosztujecie unikalnej kuchni, obejrzycie pokazy tresury koni i jazdy dżygitowej, kupicie pamiątki w sklepiku. Dla lubiących wyzwania przygotowano także Western Lina Park, gdzie znajdują się 4 różne trasy, zjazd tyrolski o długości 150 m i oczywiście specjalna trasa dla dzieci. Wszystko zgodnie z normami bezpieczeństwa i instruktorami służącymi pomocą na każde zawołanie.
Zobacz fotorelację z Western City

 

Ełk – miasto atrakcji


Ełk położony jest w samym centrum rejonu zwanego „zielonymi płucami” Polski. W tym miejscu znajduje się jeden z najcenniejszych ekosystemów w Europie. Znajdziemy w nim nie tylko zabytki z XIX i przełomu XIX/ XX wieku i ruiny zamku krzyżackiego na Jeziorze Ełckim, ale także kąpielisko, park wodny, korty trawiaste, skatepark. Największą turystyczną atrakcją sezonu jest jednak Ełcka Kolej Wąskotorowa, która zaprasza wszystkich do odbycia urzekającej i niespiesznej podróży do świata historii Mazur i kolejnictwa.  Ta atrakcja turystyczna liczy sobie ponad 100 lat i jest jedyną tego typu czynną atrakcją w rejonie. Malownicza trasa przejazdu to Ełk – Spytki – Ełk, w sumie 30 km. Cała wycieczka zajmie nam dokładnie 3 i pół godziny, w międzyczasie w miejscowości Spytki będą 2 godziny czasu wolnego, który można wykorzystać na spacer po lesie lub wsi, ognisko w specjalnie wydzielonym miejscu. Prowiant należy mieć własny. Odjazdy odbywają się ze stacji Ełk Wąskotorowy codziennie o godz. 10.00. Ełcka Kolej Wąskotorowa zaprasza również do zwiedzania Muzeum Kolejnictwa z zabytkową lokomotywownią i taborem. Na terenie EKW znajduje się też skansen pszczelarski i pracownia rzeźby. 


Republika Ściborska – naprawdę dzika natura


To miejsce położone w najbardziej dzikim rejonie Mazur Garbatych, na terenie gminy Banie Mazurskie. Tutaj dopiero od niedawna można dotrzeć samochodem, to autentyczne odludzie niedaleko malutkiej wioski Ściborki, zamieszkałej przez ludność pochodzenia ukraińskiego, na skraju Lasów Skaliskich i Gór Klewińskich. Nie ma zasięgu telefonu, a wokół jedynie pastwiska, lasy i zwierzęta. Jeśli wasza rodzina potrzebuje wytchnienia od cywilizacji, to koniecznie wybierzcie się tutaj, znajdziecie spokój, najczystsze powietrze w Polsce i dzikie zwierzęta wprost na wyciągnięcie ręki.


Republika Ściborska to także osada, w której znajduje się Muzeum Kultury Indiańskiej i Eskimoskiej, wioska indiańska (w okresie letnim), chata maszera, stary dom z czarną izbą, tradycyjne studnie z wodą pitną czy największa w rejonie hodowla psów zaprzęgowych, koniki polskie, pasieka. Osadę można zwiedzać z przewodnikiem, który także zabierze nas na wyprawę po Republice, trzeba jednak być odpowiednio ubranym – wysokie buty, długie rękawy, zdolność do marszu po różnej nawierzchni (trasy mają długość od 4 do 20 km). Odbywają się tutaj Questy, czyli gry terenowe przygodowe. Za opłatą możemy spędzić cały dzień w Osadzie, pomagając przy zwierzętach, wykonując różne prace, zwiedzając i spożywając posiłki wegetariańskie.


Szlakiem historii 


Mazury to także rejon pełen historycznych zabytków. Na przykład w Olsztynie możemy zwiedzać XIV-wieczny zamek pochodzenia krzyżackiego, którego najsławniejszym administratorem na przestrzeni wieków był… Mikołaj Kopernik i właśnie on dowodził obroną zamku przed Krzyżakami w 1521 roku. W zamku ma swoją siedzibę także Muzeum Warmii i Mazur, które w zbiorach posiada na przykład wykonaną osobiście przez Kopernika tablicę astronomiczną z roku 1517. Inne eksponaty związane z tym wielkim uczonym możemy zobaczyć w krużganku i sali, która niegdyś służyła astronomowi za mieszkanie. Latem można także wspiąć się na zamkową wieżę. Na dziedzińcu zamkowym obejrzymy słynne „baby pruskie” – posągi, o których znaczenie spierają się historycy.


Z kolei miejsce związane z nieco bliższą nam historią to na pewno Wilczy Szaniec, czyli jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera. To właśnie tutaj miał miejsce nieudany zamach na słynnego przywódcę II wojny światowej. Wilczy Szaniec tworzyło zamaskowane miasteczko w lesie – ponad 200 budynków, w których mieszkało ponad 2000 osób, a wśród nich najwięksi „inżynierowie zbrodni”  Trzeciej Rzeszy. W dawnym budynku Gwardii Przybocznej mieści się hotel i restauracja. Na terenie znajdziemy także strzelnicę, gdzie można postrzelać z replik broni niemieckiej. Od kwietnia do października można zamówić przejażdżkę „sztabo wozem”, czyli niemieckim pojazdem VW Kurierwagen, którym można zwiedzać okoliczne bunkry.


Rejsy po jeziorach


Na Jeziorze Jeziorak, na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, leży największa w Europie wyspa śródlądowa. Jeziorak to akwen bardzo przyjazny dla turystyki: mnóstwo zatok, przewężeń, wysepek. Wokół strome brzegi, lasy i pastwiska – bardzo malownicze widoki. Typowy rejs statkiem Ilavia po jeziorze trwa około godziny, ale istnieje możliwość wypożyczenia statku na dłużej. Statek wypływa codzienne od 1 maja do 31 października, od 10.00 do 18.00.

 

Jeśli mamy ochotę na całodniową wycieczkę statkiem – polecamy trasę Ostróda – Iława. Jest to tak zwana „trasa papieska”, charakteryzująca się pięknymi widokami Mazur Zachodnich. Trasa biegnie przez wody Jeziora Drwięckiego, Kanału Elbląskiego oraz Iławskiego. W czasie postoju przez ok. 2 godziny będziemy mogli pozwiedzać Ostródę, a w trakcie samego rejsu podróżować będziemy m.in. przez historyczne śluzy z obsługą ręczną – niezapomniane atrakcje dla wszystkich uczestników!

 

Przedstawione propozycje stanowią jedyne ułamek atrakcji Mazur. Nie bez powodu jest to jeden z najczęściej wybieranych rejonów turystycznych w naszym kraju. Wypoczywając wśród nieskażonej natury, mamy jednocześnie wiele okazji zakosztowania rozrywki na dobrym poziomie i pogłębienia znajomości historii naszego kraju. 


Artykuł przygotowany przez Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizatora obozów letnich i zimowych dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

fot: Maria Czernik (Qlturka.pl)

 

Kogis

 

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Narty nie tylko w górach

Kiedy w sklepach i na ulicach zaczyna się zakupowy szał i widać coraz więcej kolorowych, świątecznych światełek, to znak, że nadchodzą święta i oczywiście zima! Jak zima - to i narciarskie szaleństwo. Zima w Polsce jest kapryśna i często trudno trafić z terminem planowanego zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem wyjazdu na śnieżną lub przynajmniej mroźną pogodę. Poza tym, przed rozpoczęciem sezonu na stoku, przyda się rozgrzewka i trening bez wydawania oszczędności na pobyt na przysłowiowym „drugim końcu Polski”.

Z dzieckiem po puszczach i parkach Polski

Obecnie bardzo popularne stało się aktywne spędzanie wolnego czasu. Wiele rodzin decyduje się na wycieczki rowerowe, podróże z aktywnym zwiedzaniem. Dzięki Internetowi i portalom turystycznym łatwo wyszukać mnóstwo propozycji rozrywki dla całych rodzin. Coraz popularniejszym sposobem rodzinnego spędzania czasu stają się także wędrówki po krajowych puszczach i naturalnych parkach krajobrazowych.

Tatry dla aktywnych - poleca Kogis.pl

W naszej podróży po Polsce, zabierzemy was dzisiaj w góry – te najwyższe w kraju, czyli Tatry. To jeden z najliczniej odwiedzanych w okresie wakacyjnym regionów, co nie znaczy jednak, że nie znajdziemy tam ustronnych miejsc na spokojny rodzinny wypoczynek.

Rowerem z Konstancina do Tarczyna, czyli wyprawa przez Krainę Jeziorki

Od dawna już wybieraliśmy się na całodniową wyprawę rowerową wzdłuż rzeki Jeziorki. 90-kilometrowa  trasa Wilanów, Konstancin, Zalesie Górne, Tarczyn, Lesznowola, Piaseczno, Wilanów okazała się strzałem w dziesiątkę! Świetnie oznakowana, zróżnicowana i bardzo malownicza – doskonały wybór na całodniową, ambitną wycieczkę.

Wkrą do Narwi, czyli kajakiem po Mazowszu

Od kiedy jakiś czas temu wybraliśmy się na kajaki na Rawkę, zdarzyło nam się już kilka razy wiosłować po rzekach Mazowsza. Sierpniowy długi weekend postanowiliśmy spędzić na poznawaniu kolejnej rzeki – Wkry, a przy okazji zahaczyliśmy też o Narew.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.