konkurs link

newsletter

  • 3.12.2021, Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery
 
 

Góry Świętokrzyskie dla aktywnych – poleca Kogis.pl

Góry Świętokrzyskie dla aktywnych – poleca Kogis.pl

Powoli kończymy już cykl wędrówek przez Polskę, w którym polecamy co ciekawsze i/lub mniej znane atrakcje turystyczne pod kątem wypraw z dziećmi. Nie obejdzie się jednak bez zajrzenia w Góry Świętokrzyskie, będące  jednym z najpiękniejszych rejonów naszego kraju.

Dzieci zwykle w pierwszej chwili są zawiedzione wysokością tego pasma górskiego, ale szybko nabierają podziwu dla natury, gdy okazuje się, że są to najstarsze góry w Polsce i że znaleziono tutaj liczne ślady dinozaurów. Przy okazji pobytu w Górach Świętokrzyskich warto wyjaśnić dzieciom, dlaczego najstarsze góry są jednocześnie najniższe… może Wasza pociecha odkryje w sobie pasję geologa?

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

To prawdziwa gratka dla miłośników klimatów i bohaterów serii książek „Pan Samochodzik” Zbigniewa Nienackiego. Pełne magii i tajemniczości są ruiny zamku z pierwszej połowy XVII w. zagubione na ziemi opatowskiej, wśród łąk i pól. Mury wyrastają aż pod niebo i budzą respekt, mimo że dawno już minęły czasy świetności tego zamku. Reprezentował typ budowy „palazzo in fortezza” czyli wygodnego pałacu z funkcją obronną. Ruiny są imponujące, na ich terenie przeprowadzono szereg prac konserwujących i naprawdę jest co zwiedzać i podziwiać.

Jędrzejów
 


Warto go odwiedzić z dwóch powodów: wąskotorowej „Ciuchci Expres Ponidze” – historia tej świętokrzyskiej kolejki wąskotorowej sięga czasów I wojny światowej. Co prawda z dawnej prawie 340-kilometrowej trasy Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej pozostało do dziś 104 km szlaku, z których na użytek turystów oddano 29 km, ale niewielką długość wynagradzają piękne widoki, urzekająca okolica, bogactwo obiektów o znaczeniu historycznym i przyrodniczo-krajoznawczym. To trzeba zobaczyć!

W Jędrzejowie polecamy także niezwykłe Muzeum Zegarów im. Przypkowskich. Powstało w wyniku przekazania władzom państwowym kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych i biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich. Obecnie zbiory mają ponad 600 zegarów oraz przyrządów, a także kolekcję księgozbiorów liczącą 20 tys. egzemplarzy od XVI w. do czasów najnowszych. Ekspozycje znajdują się w zabytkowych kamienicach przy Placu T. Kościuszki w Jędrzejowie. Warto wiedzieć, że muzeum pod względem liczebności zbiorów ustępuje jedynie dwóm innym muzeom tego typu na świecie!

Żywe Muzeum Porcelany

Kierując się w stronę Sandomierza, zatrzymajmy się na chwilę w Ćmielowie z jego oryginalnym Żywym Muzeum Porcelany. Ponieważ czasy, gdy w muzeum chodziło się w szmacianych kapciach i eksponaty oglądało przez szybkę minęły już bezpowrotnie, większość tego typu obiektów prześciga się w proponowaniu odwiedzającym różnych atrakcji i aktywności. I tak na przykład w Ćmielowie każdemu namalują w ciągu 15 minut portret-karykaturę i wypalą ją. Poza tym zapoznajemy się z procesem produkcji porcelany, oglądamy kolekcję porcelany i film o Ćmielowie, wyświetlany w 22-metrowym, starym piecu…

Bałtowski kompleks – raj dla turystów
 


Całkiem niedaleko od Ćmielowa znajduje się jeden z największych i najatrakcyjniejszych kompleksów turystyczno-rozrywkowych. Położony w dolinie rzeki Kamiennej, u możliwi nam nie tylko spotkanie z dinozaurami, ale także świetną zabawę  w Krainie Koni, Zwierzyńcu, Prehistorycznym Oceanarium, w wielkim Parku Rozrywki albo podczas seansu w kinie 5D. U początków powstania tego kompleksu turystycznego leżą odkrycia archeologów związane z tropami dinozaurów, żyjącymi kiedyś na tym terenie. Miejscem, które zainteresowało naukowców była tzw. Czarcia Stopka – czyli, jak się okazało, odcisk stopy dużego dinozaura drapieżnego. Wkrótce dokonano odkryć kolejnych tropów wielkich gadów. To z kolei dało impuls lokalnej społeczności do zbudowania dużego kompleksu rozrywkowo-edukacyjnego, położonego w malowniczej okolicy. I tak w JuraParku znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, w Zwierzyńcu na powierzchni ponad 40 hektarów zamieszkują liczne gatunki egzotycznych zwierząt z różnych kontynentów; po jego terenie poruszamy się żółtym amerykańskim schoolbusem. W prehistorycznym oceanarium dowiecie się, jak wyglądało podwodne życie, ulegniecie iluzji spotkania z żywymi stworzeniami, które mrożą krew w żyłach.  W kinie 5D z kolei będziecie mieć do wyboru kilka tematów projekcji, które dostarczą Wam wrażeń dotykowych, słuchowych, dźwiękowych i innych. Park Rozrywki pełen jest urządzeń dla dzieci i dorosłych, to wielkie wesołe miasteczko, dla odważnych zjazd roller coasterem! Dla chętnych dostępny także ponad godzinny spływ tratwami, który rozpoczyna się na wzgórzu u stóp pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Wodna podróż kończy się u bram wejściowych do JuraParku. A to jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie na Was czekają w bałtowskim kompleksie turystycznym!

Europejskie Centrum Bajki czyli witajcie w Pacanowie
 


Pacanów z Koziołka słynie
po całej polskiej krainie.
Bajki został więc stolicą,
by radować człeka lico.


Wizyta w Pacanowie dostarczy wrażeń całej Waszej rodzinie. To będzie doskonała okazja do zapoznania dziecka z klasyką literatury dziecięcej, postacią Kornela Makuszyńskiego i wprowadzi Waszą pociechę w świat pozytywnych wartości, w prawdziwą krainę marzeń. Na odwiedzających czeka niezwykła wystawa „Bajkowy Świat” zrealizowana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu multimedialnych technik. W kompleksie znajduje się także ogród zmysłów z altanami, oraz kuźnia upamiętniająca słynnych kowali z bajki o Koziołku Matołku, nad stawem zaś zbudowano amfiteatr.

Jaskinia Raj
 


Jaskinia została odkryta w pierwszej połowie lat 60. i ze względu na liczne walory przyrodnicze została wzięta pod ochronę jako rezerwat przyrody. Ma także znaczenie archeologiczne. Jest to typowa jaskinia krasowa, rozwinięta w wapieniach. Należy do nielicznych jaskiń w Polsce oświetlonych elektrycznie. Jej korytarze powstały 350 mln (!) lat temu. Długość trasy wynosi 180 m, rozpoczyna się w budynku, gdzie obejrzycie wystawę np. narzędzi wytworzonych przez neandertalczyków, którzy zamieszkiwali jaskinię ok. 50 tys. lat temu oraz szczątki prehistorycznych zwierząt, w tym mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego, które szczególnie emocjonują najmłodszych. Następnie przejdziecie do sztucznej sztolni długości 21 m, zabezpieczającej mikroklimat jaskini. W różnych miejscach jaskini dzieci będą mogły nauczyć się rozpoznawać stalagmity, stalaktyty i wiele innych form naciekowych. Ta wyprawa stanie się dla Was podróżą w przeszłość. Jaskinię można zwiedzać od 15 stycznia do 15 listopada, wejście do niej wymaga wcześniejszej rezerwacji oraz odpowiedniego ubioru, gdyż temperatura wnętrza przez cały rok nie przekracza +9 C.

Łysa Góra i Święty Krzyż

Miejsca te nazywane są największą atrakcją województwa świętokrzyskiego. Łysa Góra to drugi co do wysokości szczyt w Górach Świętokrzyskich (594 m n.p.m.) Na jej terenie znajduje się rumowisko skalne, resztki pogańskiego wału kultowego – dzieci zainteresuje fakt, iż według kronikarza Jana Długosza oddawano tam kult bożkom Lelum i Polelum oraz opactwo pobenedyktyńskie Święty Krzyż. W tym miejscu zaczyna się wiele szlaków turystycznych. Nazwa opactwa wzięła się z przekonania, że przechowywane tam są relikwie drzewa krzyża, na którym został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Z kolei nazwa góry, czyli Łysa Góra bierze początek z legend, że odbywały się tam sabaty czarownic. Na leśnym szlaku wiodącym do opactwa znajduje się kamienna figura pielgrzyma, klęczącego z pokornie złożonymi rękoma. Nie zachowały się żadne świadectwa na temat, kogo przedstawia, ale legenda mówi, że figura przesuwa się co roku o kilka centymetrów, a gdy dojdzie na sam szczyt, nastąpi koniec świata. W samym sanktuarium znajdują się podziemia z dobrze zachowanymi szczątkami osób, np. w krypcie Oleśnickich. Autorka tego artykułu  była tu po raz pierwszy na wycieczce szkolnej, mając 14 lat, i do tej pory pamięta emocje, jakie towarzyszyły zwiedzaniu tych podziemi. Z praktycznych informacji warto wiedzieć, że do klasztoru można dostać się zarówno pieszo przez las, jak i samochodem lub autokarem podjeżdżając wyasfaltowaną drogą, ale tylko w niedzielę i podczas uroczystości. W inne dni można skorzystać z kolejki lub bryczki.

Sandomierz – perła polskiej architektury

To jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najcenniejszych polskich miast. Zachowało się tutaj ponad 120 zabytków, oryginalnych, a nie odbudowanych po II wojnie światowej, jak to miało miejsce np. w Warszawie. Spacerując po sandomierskiej starówce, znajdziecie się w średniowiecznym mieście, przepięknie odnowionym (w dużej mierze dzięki wpływom do miejskiej kasy za kręcenie serialu „Ojciec Mateusz” na terenie miasta), tętniącym życiem kulturalnym. Dosłownie co krok napotkamy ciekawe miejsce, zabytki, stare mury i widoki na Wisłę oraz Góry Pieprzowe (jedne z najstarszych w Europie). Warto dodać, że stare miasto zostało wybudowane na siedmiometrowej skarpie, dlatego żadna powódź nigdy do niego się nie wdarła i zapewne nie wedrze. W Sandomierzu przebywali królowie i działo się wiele ważnych wydarzeń historycznych. Szczególnie warto zwiedzić: rynek, ratusz, zamek z XIV w., podziemną trasę turystyczną czyli sandomierskie lochy [polecamy książkę „Pimpinella i Tatarzy” Ludmiły Marjańskiej, przypis redakcji], liczne kościoły średniowieczne oraz katedrę. W ramach rekreacji rodzinnej można udać się na bulwar Piłsudskiego, gdzie dzieciaki wyszaleją się na placu zabaw, a wy odpoczniecie wśród zieleni, albo wszyscy wypłyniecie na Wisłę rowerami wodnymi w kształcie łabędzi, albo statkiem odbędziecie romantyczny rejs. Z każdego zakątka starego Sandomierza roztaczają się piękne widoki – miasto to nazywane jest „miastem siedmiu wzgórz”.  Nie sposób tutaj wymienić wszystkich atrakcji, jakie tam na Was czekają! Nie zapomnijcie o odwiedzeniu zbrojowni rycerskiej, tuż przy rynku, gdzie można przymierzyć stroje rycerskie, wziąć do ręki miecz, kuszę czy halabardę. Dziewczynki będą mogły poczuć się przez chwilę jak królewny lub księżniczki, przebierając się w odpowiednie stroje.

Tekst przygotowany przez KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej – organizator kolonii, zimowisk dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.


 

Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Kanał Elbląski - Jedyny taki szlak na świecie

W czerwcu do użytku zostanie oddany zabytkowy Kanał Elbląski. Po wielu latach rewitalizacji, obiekt liczący półtora wieku, znów zachęca turystów do jego odwiedzenia. Wokół obiektu powstaje nowa infrastruktura turystyczna – jedną z atrakcji są nowatorskie ścieżki questingowe.

Rodzinna majówka na rowerach – propozycje SportowejRodziny.pl na majowy weekend

Przed nami długi majowy weekend, który warto wykorzystać na rodzinne wycieczki rowerowe. Choć nie uda nam się przedstawić chociażby namiastki z wielu atrakcyjnych rejonów Polski, mamy nadzieję, że wybrane przez nas zestawienie będzie dla was inspiracją i spędzicie majowy weekend aktywnie w gronie rodzinnym.

Questing - pozwól mi zrobić, a zrozumiem…

Słowo questing na stałe wpisało się w słownik pojęć związanych z turystyką. Ale czy wiemy czym on naprawdę jest, skąd przywędrował i jakie wartości pomaga przekazywać?

Polska północno-zachodnia dla aktywnych - poleca Kogis.pl

Przedłużająca się tegoroczna zima trochę zniechęcała do planowania urlopów i wakacji u nas, w kraju, skłaniając do myślenia o egzotyce i ciepłych plażach w miejscach, gdzie nie trzeba martwić się niepogodą. Jednak każda zima kiedyś się kończy, a wakacyjnych atrakcji w Polsce wciąż przybywa. Zapraszam do kolejnego artykułu z cyklu „Gdzie na wypad”, polecającego rodzinny wypoczynek w Polsce – tym razem północno-zachodniej.

Dwie Doliny dla dzieci

Wierchomla Mała to wieś położona w Beskidzie Sądeckim, niecałe 40 km od Nowego Sącza (woj. Małopolskie). To tutaj, na malowniczych północno-zachodnich stokach Pustej Wielkiej (1062 m n.p.m.), znajduje się Stacja Narciarska Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla, łącząca systemem wyciągów dwie miejscowości – Wierchomlę i Muszynę-Szczawnik. Zalicza się ona do czołówki najnowocześniejszych i dynamicznie rozwijających się ośrodków w Polsce, gdzie odpowiednie dla siebie trasy znajdą fani nart i snowboardu, zarówno ci zaawansowani, jak i początkujący. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.