konkurs link

newsletter

  • 4.12.2020, Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian
 
 

Tenisowe pierwsze kroki – czy warto pracować z trenerem?

Tenisowe pierwsze kroki – czy warto pracować z trenerem?

Po niedawnych sukcesach Jerzego Janowicza i kilku świetnych sezonach Agnieszki Radwańskiej zainteresowanie tenisem w Polsce rośnie. Ten sport uprawiać może każdy, ale żeby nie zniechęcić się już od pierwszych minut na korcie, warto wiedzieć, jak stawiać pierwsze kroki w tenisie.

Żeby zostać profesjonalnym tenisistą, trzeba zaczynać już w wieku kilku lat, a więc naprawdę wcześnie. Ale jeśli tenis interesuje nas wyłącznie w ramach rekreacji – na naukę gry nigdy nie jest za późno. To nie tylko świetny sposób na rozwój fizyczny i poprawę kondycji, ale także możliwość poznania nowych ludzi i ciekawego spędzenia wolnego czasu.

 

Początki, jak w każdym sporcie, bywają trudne, dlatego jeśli nie mamy kogoś, kto od pierwszej godziny na korcie pokaże nam, jak trzymać rakietę i jak odbijać piłkę – lepiej zainwestować w zajęcia z trenerem. To tylko pozornie większy wydatek, bo pod czujnym okiem profesjonalisty znacznie szybciej nauczymy się prawidłowego uchwytu, uderzeń, sposobu poruszania się po korcie, strategii tenisowych. Trener pokaże nam także, jakie błędy robimy i pomoże je skorygować, dzięki czemu z każdymi kolejnymi zajęciami będziemy lepiej radzić sobie na korcie. Wystarczy 10 godzin zajęć po 60 minut, by opanować podstawy i móc swobodnie prowadzić wymiany z linii końcowej kortu, a także prawidłowo serwować i odbierać serwis. Takie przygotowanie wystarcza, by rozgrywać towarzyskie mecze w gronie przyjaciół czy z innymi uczestnikami kursów tenisowych.

 

Decydując się na naukę gry w tenisa pod okiem profesjonalisty, warto zapisać się na zajęcia przeznaczone dla naszej grupy wiekowej, bo trener tenisa inaczej pracuje z dziećmi, a inaczej uczy młodzież czy dorosłych. Dzieci najszybciej uczą się przez podpatrywanie, dlatego w pracy z najmłodszymi uczestnikami zajęć stosujemy głównie metodę pokazową, polegającą na demonstrowaniu wykonywanych działań. Zajęcia z dorosłymi to przede wszystkim nauka poprzez grę, która daje najbardziej efektywne rezultaty i pozwala na dużą aktywność ruchową.

 

Zajęcia z trenerem tenisa nie tylko sprawią, że szybciej nauczymy się grać, ale mają dodatkową zaletę. Trener często jest tą osobą, która wprowadzi nas w środowisko tenisowych graczy, którzy znają się z jednej szkoły, grają na tych samych kortach i niekiedy spędzają razem czas także po treningach. To z pewnością zaleta nie do przecenienia.

 

Dariusz Miąsek – trener tenisa ziemnego II klasy
(www.trenertenisa.com.pl)

Opublikowano w: Tenis

Czytaj także

Sposób na aktywny wypoczynek dla leniwych

Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i dla utrzymania ciała w dobrej kondycji przez długie lata – ten truizm znają wszyscy, a mimo to regularnie sport uprawia tylko połowa Polaków. Sport kojarzy nam się z ogromnym wysiłkiem i często zniechęca nas samo to, że nie mamy wystarczająco dobrej kondycji, by z tym wysiłkiem się zmierzyć. A przecież wiele dyscyplin możemy uprawiać rekreacyjnie, jak choćby tenis.

Tenis stołowy dla ciała i umysłu

Tenis stołowy to sport, który jest znany niemal każdemu. Pamiętamy go chociażby z lekcji wychowania fizycznego czy osiedlowej świetlicy. Jest nieskomplikowany i niewymagający,  ale czy na pewno? Okazuje się, że ping-pong jako jedna z nielicznych dyscyplin sportowych pomaga nie tylko w prawidłowym rozwoju fizycznym dziecka, ale też emocjonalnym.  

Tenis dla niewtajemniczonych

Tenis jest wspaniałą drogą, która wspiera młodych ludzi w rozwoju ogólnomotorycznym, psychicznym oraz społecznym. Dołączając do grona graczy tenisowych, dzieci uczą się etykiety sportowej i nabierają wprawy w tej wybitnej dyscyplinie. Do tego, wbrew obiegowym opiniom, tenis na poziomie dziecięcym jest sportem łatwym, przyjemnym i daje dużo radości od pierwszych treningów. Ważne, by podkreślić, że gra w tenisa pozytywnie wpływa na zdrowie, samopoczucie i sylwetkę.

Szkółki tenisowe i trenerzy – jak wybrać?

Wcielmy się w rolę rodzica zapisującego dziecko na zajęcia tenisowe. Udajemy się na pierwszy trening naszej pociechy i widzimy osobnika wyrastającego ponad grupę. Ten osobnik to trener. Skąd wiemy, czy ów człowiek, od którego zależy dalsza tenisowa kariera naszego dziecka, jest odpowiednim wyborem? Po uścisku dłoni, pierwszym kontakcie wzrokowym? Niekoniecznie, choć jakieś - marginalne - znaczenie na pewno te rzeczy mają. Siadamy i obserwujemy.

Dyktator czy mentor, czyli wybieramy trenera tenisa

Od czasu ostatnich osiągnięć polskich tenisistów na arenie międzynarodowej w Polsce rośnie zaintereswanie tenisem ziemnym. Wraz z powiększaniem się grupy zainteresowanych rośnie też liczba trenerów. Coraz więcej rodziców decyduje się zapisać swoje pociechy na zajęcia z tenisa, nie mając o tym sporcie wystarczającej wiedzy. Rodzic staje przed dylematem, gdzie i do kogo zapisać swoje dziecko na kurs.

Komentarze

niedziela, 07 sierpień 2016 22:58 napisane przez Maja

Ja tam bardzo lubię grać w tenisa ziemnego. W sumie zaczęłam trenować go w Klubie Alpino i tak pozostało do dziś :)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.