konkurs link

newsletter

  • 4.12.2020, Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian
 
 

Tenis stołowy dla ciała i umysłu

Tenis stołowy dla ciała i umysłu

Tenis stołowy to sport, który jest znany niemal każdemu. Pamiętamy go chociażby z lekcji wychowania fizycznego czy osiedlowej świetlicy. Jest nieskomplikowany i niewymagający,  ale czy na pewno? Okazuje się, że ping-pong jako jedna z nielicznych dyscyplin sportowych pomaga nie tylko w prawidłowym rozwoju fizycznym dziecka, ale też emocjonalnym.  

W ping-ponga mogą grać już kilkuletnie dzieci, młodzież, a na nawet osoby starsze. Tenis stołowy, to także doskonała propozycja dla osób z częściową lub wysoką niepełnosprawnością; na turniejach niepełnosprawni mogą konkurować z osobami pełnosprawnymi –  przykładem jest chociażby tenisistka stołowa Natalia Partyka, która z powodzeniem uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Londynie. W tej dyscyplinie nie są również dyskryminowane osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Tenis stołowy może być także dobrym sposobem na integrację dzieci, np. w klasach integracyjnych, a raz zakupiony sprzęt służy wiele lat.

To jednak nie wszystkie pozytywnie strony ping-ponga. Niektóre z nich mogą być zaskakujące, jak chociażby to, że niejednokrotnie był on przedmiotem badań naukowców. Światowej sławy neurofizjolodzy zgodnie twierdzą, że tenis stołowy pomaga w rozwijaniu inteligencji, poprawie koordynacji ruchowej i budowaniu świadomości własnego ciała.

Znany światowy neurofizjolog kliniczny, dr  Daniel G. Amen twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina sportu, która znacząco wpływa na rozwój mózgu. A to dzięki temu, iż gra w ping-ponga pomaga skoordynować pracę dłoni ze zmysłem wzroku; gdy zawodnik rozgrywa spotkanie, musi być wyjątkowo skupiony na piłeczce, by odpowiednio szybko zareagować –  tego typu ćwiczenia są doskonałe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki nim dzieciom na kolejnych etapach edukacji łatwiej będzie wykonać z pozoru błahą czynność, jaką jest chociażby przepisywanie z tablicy. Ile razy podczas lekcji, w odpowiedzi na pytanie nauczycielki: „Czy już możemy przejść dalej?”, padają słowa: „Jeszcze chwilę”?

Gra w tenisa stołowego rozwija koordynację ręka-oko i kształtuje u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Badania udowodniły, że dzieci, które miały aktywny kontakt z tenisem stołowym, lepiej radzą sobie w początkowych fazach procesu edukacji. Jest to spowodowane właśnie tym, iż od najmłodszych lat ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Oprócz tego gra w ping-ponga może pomóc dzieciom w walce z dysleksją typu wzrokowego, która staje się coraz bardziej powszechna. U jej podłoża leżą zaburzenia percepcji pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo-przestrzennej. A gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku.

W Polsce tematem tenisa stołowego w kontekście zdrowia zajął się Jerzy Grycan – wieloletni trener klasy mistrzowskiej tenisa stołowego, specjalista treningu mentalnego, instruktor oraz autor książki „Integralny tenis stołowy”. Grycan podkreśla zalety tej dyscypliny, które są widoczne zarówno na poziome amatorskim, jak i zawodowym. Jakie cechy rozwija tenis stołowy według trenera? Po pierwsze, bardziej niż inne dyscypliny zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. A to dzięki temu, że ping pong jest jednym z najszybszych sportów: Po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy. Stołowa odmiana tenisa wymaga wysokiej umiejętność adaptowania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji – wyjaśnia trener.

Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka, ponieważ wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. W tenisie stołowym każdy może rozwinąć swój własny styl gry wokół swoich silnych stron – mówi autor książki „Integralny tenis stołowy”. Sport ten umożliwia dzieciom lepszy start w dorosłość – dzięki grze najmłodsi lepiej radzą sobie ze stresem, co jest niezwykle istotne w dorosłym życiu. Jak wspomina Jerzy Grycan: Silne współzawodnictwo, szybkość, zmienność, obciążenie na treningach i zawodach powodują, że tenis stołowy stawia bardzo wysokie wymagania z punktu widzenia psychologicznego. Podczas gry wymagane są wysokie umiejętności antycypacji, wyczucia czasu, koncentracji, kontroli emocjonalnej, nieustępliwości itp.

Mecze tenisa stołowego mogą rozgrywać całe rodziny. Jest to więc wspaniały sposób na spędzenie udanego popołudnia z najbliższymi. Skorzystają na tym zarówno dzieci, jak i rodzice. Jakie korzyści z gry w tenisa stołowego mają osoby dorosłe? Przede wszystkim mogą poprawić kondycję, refleks oraz zachować młody wygląd! – takiego odkrycia dokonał amerykański doktor Win Wenge, autor bestsellerów „Iloraz Einsteina” oraz „Nowa Metoda Osobistego Wzrostu i Rozwoju”. Wenger wywnioskował, że tenis stołowy może spowolnić procesy starzenia się. Teza badacza opiera się na następującym założeniu: Tenis stołowy wymaga użycia w największym stopniu wzroku, który stymuluje śródmóżdże. A to właśnie śródmóżdże jest źródłem aktywowania wszystkich funkcji ciała oraz komórek. Co prawda nie ma naukowych dowodów na poparcie tezy badacza, ale czyż nie brzmi ona przekonująco?

Tenis stołowy z powodzeniem może byś uprawiany na poziomie amatorskim bez większego przygotowania. Co więcej, stoły do ping-ponga znajdują się często w ogólnodostępnych miejscach, tj. świetlice, parki, a nawet remizy strażackie, w których każdy może bezpłatnie zagrać. Często zwykła rekreacyjna gra przeradza się w prawdziwą pasję i niekiedy w zawód. W Polsce od wielu lat istnieją silne tradycje związane ze stołową odmianą tenisa. Najlepszym przykładem będzie tu  Andrzej Grubba, mistrz Europy w tenisie stołowym oraz wielokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich. Aktualnie najlepsi zawodnicy grają w Superlidze Tenisa Stołowego Wschodzący Białystok.


Elżbieta Banulska


Opublikowano w: Tenis

Czytaj także

Tenis sposobem na zdrowie

Wśród noworocznych postanowień jednym z częściej powtarzających się jest to o zdrowym stylu życia. „Zacznę uprawiać sport”, „Zacznę o siebie dbać”, „Będę prowadzić zdrowy styl życia” – to najczęściej obiecujemy sobie 1 stycznia. Jeśli i ty chcesz coś w swoim życiu zmienić i zacząć żyć zdrowiej, a przy tym świetnie się bawić – już dziś zacznij uczyć się gry w tenisa!

Szkółki tenisowe i trenerzy – jak wybrać?

Wcielmy się w rolę rodzica zapisującego dziecko na zajęcia tenisowe. Udajemy się na pierwszy trening naszej pociechy i widzimy osobnika wyrastającego ponad grupę. Ten osobnik to trener. Skąd wiemy, czy ów człowiek, od którego zależy dalsza tenisowa kariera naszego dziecka, jest odpowiednim wyborem? Po uścisku dłoni, pierwszym kontakcie wzrokowym? Niekoniecznie, choć jakieś - marginalne - znaczenie na pewno te rzeczy mają. Siadamy i obserwujemy.

Sposób na aktywny wypoczynek dla leniwych

Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i dla utrzymania ciała w dobrej kondycji przez długie lata – ten truizm znają wszyscy, a mimo to regularnie sport uprawia tylko połowa Polaków. Sport kojarzy nam się z ogromnym wysiłkiem i często zniechęca nas samo to, że nie mamy wystarczająco dobrej kondycji, by z tym wysiłkiem się zmierzyć. A przecież wiele dyscyplin możemy uprawiać rekreacyjnie, jak choćby tenis.

Dyktator czy mentor, czyli wybieramy trenera tenisa

Od czasu ostatnich osiągnięć polskich tenisistów na arenie międzynarodowej w Polsce rośnie zaintereswanie tenisem ziemnym. Wraz z powiększaniem się grupy zainteresowanych rośnie też liczba trenerów. Coraz więcej rodziców decyduje się zapisać swoje pociechy na zajęcia z tenisa, nie mając o tym sporcie wystarczającej wiedzy. Rodzic staje przed dylematem, gdzie i do kogo zapisać swoje dziecko na kurs.

Tenisowe pierwsze kroki – czy warto pracować z trenerem?

Po niedawnych sukcesach Jerzego Janowicza i kilku świetnych sezonach Agnieszki Radwańskiej zainteresowanie tenisem w Polsce rośnie. Ten sport uprawiać może każdy, ale żeby nie zniechęcić się już od pierwszych minut na korcie, warto wiedzieć, jak stawiać pierwsze kroki w tenisie.

Komentarze

piątek, 04 październik 2013 20:17 napisane przez N.N

W szkołach powinni częściej prowadzić zajęcia z tenisa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.