konkurs link

newsletter

  • 4.12.2020, Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian
 
 

Sposób na aktywny wypoczynek dla leniwych

Aktywny wypoczynek dla leniwych Aktywny wypoczynek dla leniwych

Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i dla utrzymania ciała w dobrej kondycji przez długie lata – ten truizm znają wszyscy, a mimo to regularnie sport uprawia tylko połowa Polaków. Sport kojarzy nam się z ogromnym wysiłkiem i często zniechęca nas samo to, że nie mamy wystarczająco dobrej kondycji, by z tym wysiłkiem się zmierzyć. A przecież wiele dyscyplin możemy uprawiać rekreacyjnie, jak choćby tenis.

Ogólnopolskie badanie NATPOL 2011, w którym wzięło udział blisko 2,5 tysiąca naszych rodaków w wieku 18-79 wykazało, że 66 proc. Polaków nie wykonuje żadnego wysiłku fizycznego, związanego z dotarciem do pracy (czyli dojeżdżają samochodem lub komunikacją miejską), a tylko 48% regularnie ćwiczy lub uprawia jakiś sport – regularnie, czyli przynajmniej 2-3 razy w tygodniu po 30 minut. Co ciekawe, odsetek aktywnych Polaków wzrasta wraz z wiekiem – w grupie 60-79 lat osób ćwiczących jest znacznie więcej. Powodem jest zapewne to, że osoby w podeszłym wieku mają więcej czasu – nie pracują, nie zajmują się małymi dziećmi i mogą przeznaczyć czas na aktywność ruchową czy rekreację.


Dla kogoś, kto w ogóle nie ćwiczy, nie uprawia żadnego sportu od wielu lat, perspektywa rozpoczęcia regularnych treningów 3 razy w tygodniu nie jest zbyt atrakcyjna. Początkujący, którzy od razu zaczynają ćwiczyć z taką intensywnością, szybko się zniechęcają i porzucają treningi. Nie tylko z braku czasu, ale i z braku kondycji i ze zmęczenia. Dlatego jeśli chcesz zacząć być aktywnym fizycznie – nie narzucaj sobie zbyt rygorystycznego harmonogramu ćwiczeń i zacznij od czegoś prostego – na przykład zapisz się na tenisowe zajęcia raz w tygodniu.


Tenis to świetny sposób na połączenie aktywności fizycznej i rekreacji, a żeby stanąć na korcie z rakietą, nie trzeba mieć od razu kondycji Novaka Djokovicia. Zajęcia tenisowe dla początkujących dostosowane są do możliwości osób, które od lat nie uprawiały żadnego sportu, a także do różnych grup wiekowych. Zaletą tenisa jest to, że to sport, w którym trudno o kontuzje, zwłaszcza, jeśli uprawia się go na poziomie amatorskim. Poza tym to świetny sposób na rozładowanie stresu po ciężkim dniu w pracy. A jeśli jedyną przeszkodą w uprawianiu sportu jest konieczność opieki nad dziećmi – nie ma problemu, można je zabrać ze sobą na kort. W profesjonalnie działających klubach tenisowych odbywają się zajęcia dla dzieci, dorosłych, a nawet dla całych rodzin!


Regularne treningi, chociażby raz w tygodniu – czy to trening tenisa, czy piłki nożnej, czy choćby bieganie po parku – to nie tylko ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także okazja, by poznać interesujących ludzi, spędzić czas rodzinnie. A każdy, kto jest aktywny fizycznie doda jeszcze, że wysiłek fizyczny daje mnóstwo radości. Jeśli więc nie chce się wam zacząć ćwiczyć dla ciała – warto to zrobić dla ducha!

 

Dariusz Miąsek – trener tenisa ziemnego II klasy
(www.trenertenisa.com)

Opublikowano w: Tenis

Czytaj także

Szkółki tenisowe i trenerzy – jak wybrać?

Wcielmy się w rolę rodzica zapisującego dziecko na zajęcia tenisowe. Udajemy się na pierwszy trening naszej pociechy i widzimy osobnika wyrastającego ponad grupę. Ten osobnik to trener. Skąd wiemy, czy ów człowiek, od którego zależy dalsza tenisowa kariera naszego dziecka, jest odpowiednim wyborem? Po uścisku dłoni, pierwszym kontakcie wzrokowym? Niekoniecznie, choć jakieś - marginalne - znaczenie na pewno te rzeczy mają. Siadamy i obserwujemy.

Tenis sposobem na zdrowie

Wśród noworocznych postanowień jednym z częściej powtarzających się jest to o zdrowym stylu życia. „Zacznę uprawiać sport”, „Zacznę o siebie dbać”, „Będę prowadzić zdrowy styl życia” – to najczęściej obiecujemy sobie 1 stycznia. Jeśli i ty chcesz coś w swoim życiu zmienić i zacząć żyć zdrowiej, a przy tym świetnie się bawić – już dziś zacznij uczyć się gry w tenisa!

Tenis stołowy dla ciała i umysłu

Tenis stołowy to sport, który jest znany niemal każdemu. Pamiętamy go chociażby z lekcji wychowania fizycznego czy osiedlowej świetlicy. Jest nieskomplikowany i niewymagający,  ale czy na pewno? Okazuje się, że ping-pong jako jedna z nielicznych dyscyplin sportowych pomaga nie tylko w prawidłowym rozwoju fizycznym dziecka, ale też emocjonalnym.  

Tenisowe pierwsze kroki – czy warto pracować z trenerem?

Po niedawnych sukcesach Jerzego Janowicza i kilku świetnych sezonach Agnieszki Radwańskiej zainteresowanie tenisem w Polsce rośnie. Ten sport uprawiać może każdy, ale żeby nie zniechęcić się już od pierwszych minut na korcie, warto wiedzieć, jak stawiać pierwsze kroki w tenisie.

Dyktator czy mentor, czyli wybieramy trenera tenisa

Od czasu ostatnich osiągnięć polskich tenisistów na arenie międzynarodowej w Polsce rośnie zaintereswanie tenisem ziemnym. Wraz z powiększaniem się grupy zainteresowanych rośnie też liczba trenerów. Coraz więcej rodziców decyduje się zapisać swoje pociechy na zajęcia z tenisa, nie mając o tym sporcie wystarczającej wiedzy. Rodzic staje przed dylematem, gdzie i do kogo zapisać swoje dziecko na kurs.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.