konkurs link

newsletter

  • 4.12.2020, Imieniny obchodzą: Barbara, Bernard, Krystian
 
 

Gimnastyka artystyczna - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?

Gimnastyka artystyczna - wyczyn czy rekreacja, co wybrać?
Często rodzice mają dylemat: czy moje dziecko poradzi sobie z trudami treningów koniecznych przy uprawianiu gimnastyki artystycznej na poziomie wyczynowym? Dobre pytanie. To naprawdę bardzo wymagająca dziedzina sportu, dostępna dla dziewczynek obdarzonych predyspozycjami i gotowych do bardzo ciężkiej pracy. My proponujemy zacząć od rekreacyjnego uprawiania gimnastyki. W takiej wersji to sport dostępny dla każdego. A jeśli okaże się, że apetyt na sukcesy rośnie i ciężka praca nie stanowi problemu – rekreacja otwiera drogę do zaawansowanego treningu. Czym różni się wyczyn od rekreacji? Odpowiada trenerka, Kateryna Nylypiuk.
Czy aby uprawiać gimnastykę artystyczną, dziecko powinno mieć predyspozycje fizyczne?
 
Gimnastykę artystyczną w formie rekreacyjnej może uprawiać każde dziecko od 4. roku życia.  Zajęcia z gimnastyki mają na celu wszechstronny, harmonijny rozwój dziecka. Trening jest ukierunkowany na poprawę gibkości i prawidłowej postawy. Z tego powodu taniec, gry i zabawy do muzyki, ćwiczenia z przyborami stosowane są chętnie w szkołach i przedszkolach. 
 
Gimnastyka artystyczna na poziomie wyczynowym jest odpowiednia tylko dla dzieci o odpowiednich predyspozycjach. Wchodzenie w świat sportu wyczynowego odbywa się stopniowo pod okiem doświadczonego trenera. To trener decyduje o tym, czy dziewczynka ma predyspozycje do zaawansowanych ćwiczeń. Jeśli tak, to po okresie treningu ogólnorozwojowego przeprowadza się test. Dopiero po jego pozytywnym rezultacie można myśleć o kolejnym kroku, czyli szkoleniu specjalistycznym.   
                  
Ile czasu trzeba poświęcić treningom, aby uzyskać sukces?
 
Dla gimnastyki artystycznej w formie rekreacyjnej wystarczą  1-2 godziny 2 razy w tygodniu. Dla zawodniczek trenujących sport wyczynowo to co najmniej 2-4 godziny 4-6 razy w tygodniu.
 
Czym różnią się zajęcia rekreacyjne od treningu wyczynowego?

Znacznie większą intensywnością zajęć. W sporcie wyczynowym zawodniczki przygotowują się do zawodów krajowych oraz międzynarodowych, co w przyszłości daje możliwość zdobycia klas sportowych. Systematycznie stopniuje się trudność układów gimnastycznych, jak również ich wartość artystyczną.

Każde zajęcia z gimnastyki artystycznej można podzielić na 3 części:
  • Wstępną, składającą się z rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem zajęć i służy do rozgrzania i przygotowania mięśni do wysiłku (ćwiczenia w biegu oraz w miejscu, w formie gier i zabaw).
  • Główną, czyli realizację tematu zajęć. To czas na naukę lub doskonalenie elementów akrobatycznych. W tej części ćwiczeń dzieci trenują z przyborami: skakanką, obręczą, piłką, maczugą, wstążką). Ćwiczą układy gimnastyczne. Wyrabiają w sobie gibkość, skoczność, równowagę, zwinność. 
  • Końcową – to ćwiczenia uspakajające, rozluźniające, oddechowe oraz korekcyjne.
Każde zajęcia (ćwiczenia, elementy gimnastyczne, praca z przyborem, gry i zabawy) dostosowane są do grupy wiekowej, predyspozycji oraz potrzeb dziewczynek.
 
Strój na trening
 
Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, to strój sportowy, który będzie prosty, wygodny i pozwoli na swobodne wykonywanie ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy będziecie uprawiać gimnastykę w formie rekreacyjnej czy wyczynowej, wystarczy, że będzie to kostium typu „body” z krótkimi spodenkami, leginsami lub spódniczką. Buty do treningu - to najczęściej napalcówki gimnastyczne. Służą do ochrony i komfortu stopy podczas ćwiczenia i pozwalają na kontrolowanie ruchów. 
Przedmioty, z którymi dzieci ćwiczą na treningach
Wszystkie dzieci uprawiające gimnastykę artystyczną ćwiczą z takimi przyborami jak : skakanka, obręcz, piłka, maczugi i wstążka.
 
Pokazy, wyjazdy

Gimnastyka w formie rekreacji daje możliwość uczestniczenia dzieci w pokazach i przedstawieniach. Daje to dziecku możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, podniesienia  samooceny, uczy pewności siebie. 

W gimnastyce wyczynowej dziewczynki zaczynają startować na zawodach od 6. roku życia. To są zawody rangi krajowej oraz międzynarodowej, co się wiąże z większą odpowiedzialnością i stresem. Mogą również uczestniczyć w pokazach i występach szkolnych.
 
Podsumowanie 
 
Gimnastyka artystyczna jest jedną z najbardziej wszechstronnych i harmonijnych dziedzin sportu. Aktywności fizycznej towarzyszy w niej rozwój elastyczności, poczucia rytmu (ćwiczenia przy muzyce) oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Gimnastyka artystyczna kształtuje prawidłową postawę ciała, piękną sylwetkę, plastyczność oraz elegancję ruchu. 

Poprzez tę dyscyplinę sportu dziewczynki nabierają pewności siebie oraz wiary w swoje możliwości. Dyscyplina, systematyczność, dokładność i cierpliwość kształtowana podczas zajęć, mają pozytywne skutki w życiu codziennym. Wszystkie umiejętności zdobyte na treningach pozostaną do końca życia. 

Z własnych obserwacji oraz doświadczenia wiem, że gimnastyka artystyczna ma dobry wpływ nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również na rozwój psychiczny oraz społeczny. Dziewczynki są bardziej śmiałe i odważne, szybciej się odnajdują w grupie. Lepiej radzą sobie wśród rówieśniczek, są bardziej otwarte i samodzielne. Nawet jeśli nie trenują wyczynowo, to zajęcia rekreacyjne w zupełności wystarczają by przynieść pozytywne i długofalowe rezultaty. 

Nie ma znaczenia na jakim poziomie (rekreacji czy wyczynu) trenuje dziecko - najważniejsze to by robiło to z pasją!

Zapraszamy dziewczynki w wieku 4-9 lat do Szkółki Gimnastyki Artystycznej Gracja! Prowadzimy zajęcia z gimnastyki artystycznej w formie rekreacyjnej, stawiamy na indywidualne podejście!

www.gracja.net

Kateryna Nylypiuk – dyplomowana trenerka z gimnastyki artystycznej, wielokrotna medalistka i zwyciężczyni konkursów, turniejów międzynarodowych w programie seniorek w zawodach indywidualnych, drużynowych, klubowych oraz w układach grupowych. 
 
Opublikowano w: Inne

Czytaj także

Sprzęt do badmintona

Wybór sprzętu, jaki będzie nam potrzebny do gry w badmintona, jest dosyć trudny. Trudny dla osoby początkującej. Mam nadzieję, że poniższe informacje pomogą w samodzielnym podjęciu decyzji podczas zakupów.

Skałki nie tylko dla dorosłych, czyli wspinanie rodzinne

Odwiedzając wiele rejonów skalnych Europy, zauważyć można wspinające się całe rodziny. Wielopokoleniowość sportu wspinaczkowego jest czymś normalnym. Wspinają się ojciec z synem, dziadek z wnukiem, czy po prostu całe wspinaczkowe klany.

Dla ciała i ducha – recenzja książki "Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli"

Joanna Jakubik-Hajdukiewicz w niezbyt obszernej książce pt. „Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli” przedstawiła metody pracy z dziećmi za pomocą jogi, zestaw podstawowych asan (pozycji), elementy urozmaicające zajęcia oraz korzyści płynące z ćwiczenia jogi przez dzieci, zarówno w sferze ciała, jak i psychiki.

Triathlon Rawa - okiem Sportowej Rodziny - relacja

W dniach 2-3 sierpnia 2014 w Rawie Mazowieckiej odbywała się Olimpiada Triathlonowa, organizowana przez Klub Triathlon Rawa. 2 sierpnia rozegrany został  Aquathlon - ogólnopolskie zawody dla dzieci, a także triathlon 1/10 IM. 3 sierpnia odbył się Triathlon Olimpijski Mistrzostwa Polski Weteranów. Na zakończenie wystartowały na krótkim dystansie biegowym osoby niepełnosprawne. Mimo upału impreza bardzo się udała, a organizatorzy stanęli na wysokości zadania.

Nordic Walking – co i jak?

Osoby w różnym wieku, maszerujące z kijami po mieście, lasach czy łąkach to widok coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą, co to za sport i co jest potrzebne, by zacząć go uprawiać. Łukasz Wójcik, instruktor Nordic Walking, założyciel firmy szkoleniowej „4seasons. Rekreacja, aktywność, zabawa” odpowiada na najczęściej zadawane pytania, które stawiają osoby pragnące rozpocząć przygodę z „chodzeniem z kijami”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.