konkurs link

newsletter

  • 25.1.2021, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz
 
 

Zwiedzanie w komplecie – recenzja przewodnika „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik”

Zwiedzanie w komplecie – recenzja przewodnika „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik”

W ciągu ostatnich lat pojawiło się na rynku kilka przewodników po Polsce skierowanych zarówno do dzieci, jak i do rodziców. Jednym z nich jest „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik” wydawnictwa Bezdroża. O ile cenię to wydawnictwo za jakość przewodników turystycznych oraz wypełnienie sporej niszy jeśli chodzi o opisywanie miejsc mniej popularnych i trudniej dostępnych, o tyle o wymienionej książce mam nie najlepsze zdanie.

Najpierw wady. W podróży przewodnik czyta się zazwyczaj podczas jazdy, czy to samochodem, czy pociągiem lub autobusem. Tymczasem ten został złożony tak małą czcionką, iż podczytywanie go w drodze może nastręczyć pewnych trudności. Oczywiście, ma to swoje uzasadnienie w tym, że książka powinna mieć „turystyczny” rozmiar, by w ogóle chciało się ją zabierać w podróż. Druga wada to zbyt ogólne informacje. Nawet duże miasta nie mogą liczyć na więcej niż kilka stron opisu (np. Wrocław – 4 strony). A pewnych miejsc nie ma wcale (np. ani słowa o Wyspie Wolin, a jest tam z dziećmi co oglądać…).  

Teraz nieco o zaletach. Przewodnik podzielony jest na 20 regionów począwszy od Polski środkowej, przez Górny Śląsk, Małopolskę, Wielkopolskę i Dolny Śląsk, a następnie od Pomorza Zachodniego w kierunku wschodnim i południowym, na Bieszczadach kończąc. Każdy z regionów zawiera opisy największych atrakcji, kilka zdjęć, mapkę i przede wszystkim ilustrowane legendy – są one ukłonem w stronę dzieci. Wiadomo, że nic tak nie interesuje maluchów, jak aura tajemniczości lub bajkowości wokół jakiegoś miejsca. Wtedy takie zwiedzanie zupełnie inaczej wygląda. Legendy skrojone są o wiele większą czcionką z myślą o tym, jak sądzę, by starsze dzieci mogły je sobie same czytać.

Cenne są także informacje praktyczne. Podane są w nich adresy m.in. muzeów i punktów informacji turystycznych, godziny otwarcia, ceny biletów, a przede wszystkim adresy stron internetowych, z których, jak wiadomo, można zaczerpnąć najwięcej aktualnych danych. Autorzy przewodnika przypisali poszczególnym atrakcjom grupy wiekowe: od 3, od 5 i od 10 lat, co pozwoli rodzicom odpowiednio zaplanować zwiedzanie w zależności od wieku pociech. Cenne jest także to, że choć przewodnik jest dość ogólny, to nie pomija żadnego regionu i może być przydatny na każdej dłuższej wycieczce.

Podsumowując: przewodnik „Polska z dzieckiem…” sprawdzi się świetnie jako ogólne ukierunkowanie w trakcie podróży. Ale trzeba się też liczyć z tym, że nie zastąpi on dokładnych opisów poszczególnych miejsc – po te najlepiej sięgnąć w lokalnych informacjach turystycznych, szczegółowych przewodnikach lub w Internecie. Przyda się w czasie długiej podróży przez Polskę, kiedy to zwiedzanie ma być jedynie odpoczynkiem i przerwą w trasie. Ale dla co bardziej wnikliwych rodziców (i dzieci!) informacje w nim zawarte mogą okazać się niewystarczające.

Agata Hołubowska
Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik

Praca zbiorowa pod red. Krzysztofa Bzowskiego
Il. Katarzyna Leja
Wyd. Bezdroża, 2012
 

Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Narodowy Dzień Sportu 2018 – rodzina na start

Coraz więcej zwolnień z zajęć wychowania fizycznego i coraz mniej dzieci uprawiających sport - dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Według badań na aktywność fizyczną najmłodszych duży wpływ mają nawyki rodziców i otoczenia. Już 15 września po raz szósty w Polsce obchodzić będziemy Narodowy Dzień Sportu, który ma zachęcić do aktywności całe rodziny. Na dzieci czekać będzie m.in. multimedialne wyzwanie pokonania potworów z Galaktyki Bezruchu. 

Etapy rozwoju a aktywność fizyczna

W życiu człowieka wyodrębnia się kilka okresów – etapów rozwojowych. Możemy je podzielić na okres prenatalny (od poczęcia do narodzin) oraz okres postnatalny (od narodzin do śmierci), w skład którego wchodzą: okres noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, przedszkolny, szkolny, dojrzewania, młodzieńczy, dojrzały i starości. Każdy z nich, a w szczególności te pierwsze, pełnią ważną rolę i są charakterystyczne dla siebie pod względem procesów,  jakie zachodzą w naszym ciele oraz zmian w sferze psychofizycznej.

Ruszyła Warszawska Liga Biegowa

23 września na stadionie lekkoatletycznym warszawskiej AWF wystartował najlepszy w Polsce projekt biegowy dla dzieci. Już podczas pierwszej rundy mieliśmy okazję zobaczyć blisko 200 dzieciaków, które ścigały się na 100m, 400m a nawet 800m. Szczególnie widowiskową oprawę miały biegi na 800m, kiedy zaczęło padać, a stadion rozświetliły jupitery. 

"Joga dla najmłodszych" - książka

"Joga dla najmłodszych. Baw się i rośnij zdrowo i szczęśliwie!" – to książka dla dzieci i ich rodziców, którzy są otwarci na nowe formy doskonalenia rozwoju swoich pociech w wieku od 4 do 7 lat.

Na basen z niemowlakiem - porady instruktorów

Jaki wpływ na rozwój dziecka ma wczesny kontakt z wodą? Jak przygotować niemowlę do pierwszej wizyty na basenie? Na te pytania odpowiadają instruktorzy z dwóch, niezależnych od siebie szkół z Warszawy i Tarnowa.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.