konkurs link

newsletter

  • 25.1.2021, Imieniny obchodzą: Tatiana, Paweł, Miłosz
 
 

Judo, karate, capoeira - historia, hierarchia, pasy

Judo, karate, capoeira - historia, hierarchia, pasy
Każda sztuka walki ma swoja historię, zasady i filozofię. Jak zdobyć odznaczenia kolorowymi pasami w judo? na czym polega system gradacji – cordas w capoeira?  Bierzemy pod lupę trzy najpopularniejsze sztuki walki  judo, karate, capoeira. Poznajcie ich historię w pigułce oraz zasady jakie obowiązują. 
Judo powstało w Japonii pod koniec XIX wieku. Za jego twórcę, uważa się Jigoro Kano. Sztuka walki opiera się na konfiguracjach pochodzących z ju-jutsu. Różnicą jest brak elementów niebezpiecznych dla życia drugiej osoby. W Judo, oprócz własnych zdolności, wykorzystuje się również nieuwagę przeciwnika, jego ruchy. Podstawą jest płynne przejście z obrony do ataku. Nazwę tego sportu dosłownie tłumaczy się jako „łagodna droga”. Opiera się na zasadach, które mają na celu doskonalić moralność oraz umiejętności samoobrony. Ustąp, aby zwyciężyć. Maksimum skuteczności, przy minimum. Dążenie do wzajemnego dobra. Ważnym elementem, jest współpraca oraz synchronizacja umysłu z ciałem.
Hierarchia:
 
W Judo wyróżnia się trzy rodzaje stopni: honorowe, mistrzowskie oraz szkoleniowe. W naszym przypadku, warto skupić się bardziej na tym drugim, ponieważ skierowany jest do dzieci, młodzieży. Możliwość uzyskania poszczególnych odznaczeń, ograniczona jest umiejętnościami Katame Waza (obezwładnienie) oraz Nage Waza (rzuty).
 
W obrębie tej grupy znajduje się:
 
1. Pas biały – wymagana jest znajomość teorii oraz podstawowych technik Katame Waza.
2. Pas żółty – wymagane kolejne umiejętności Katame Waza oraz bazowe Naga Waza.
Do pierwszych dwóch stopni, wymagane jest odbycie 50 lekcji.
3. Pas pomarańczowy – rozwój znajomości kolejnych konfiguracji ruchów Katame Waza i Naga Waza. Możliwość otrzymania odznaczenia w trybie zawodniczym, po 6 miesiącach szkolenia, licząc od zdobycia poprzedniego stopnia.
4. Pas zielony – dalsze doskonalenie technik Katame Waza oraz Naga Waza.
5. Pas niebieski – poszerzenie swoich umiejętności w zakresie Katame Waza i Naga Waza.
6. Pas brązowy – zapoznanie się z wszystkimi podstawowymi technikami Katame Waza, Naga Waza. Zdolność ich wykorzystania w trakcie współzawodnictwa.
 
Pas zielony, niebieski oraz brązowy można uzyskać w trybie zawodniczym po 6 miesiącach szkolenia, licząc od zdobycia poprzedniego stopnia. Jednak, w odróżnieniu od pomarańczowego, pojawia się możliwość otrzymania ich w trybie rekreacyjnym, po kolejnym roku zajęć.
 
Karate
 
Słysząc słowo "karate", od razu przychodzi nam na myśl Japonia. Jednak, nie jest to takie oczywiste, jak się może początkowo wydawać. Mianowicie, ta sztuka walki ma swoje korzenie w starożytnych Chinach.
 
Pochodzi ona z buddyzmu. Ten prąd umysłowy, skupiał się na duszy, ale dostrzeżono, że jest ona nierozłączna z ciałem. Kluczową osobą dla rozwoju karate był Daruma, który stworzył system walki na podstawie analizy zachowań zwierząt, podczas ataków. Przekazał tę wiedzę swoim uczniom, która pozwoliła im udoskonalić siłę fizyczną. Punktem wspólnym dla Chin oraz Japonii był archipelag Ryukyu, który był centrum handlu obu tych państw. Japońskie chłopstwo, kierowane poczuciem porażki w czasie kryzysu społeczno-ekonomicznego, organizuje wiele powstań oraz wypraw militarnych. Skutkiem tego, było wprowadzenie zakazu używania jakiejkolwiek broni. Wówczas przywódca chłopów, zaczął wprowadzać ich w tajemnice karate, której nazwa w języku japońskim oznacza „pusta ręka”. Kolejną postacią, którą uważa się za ojca tej sztuki walki, jest mistrz Gichina Funakoshi, który organizował pokazy swoich umiejętności w miejscach dostępnych dla każdego. Owocem tych praktyk był wzrost popularności tego sportu.
 
Hierarchia pasów:
 
W zależności od rodzaju uprawianego karate, można spotkać się z różnymi stopniami i odpowiadającymi im kolorami pasów. Powstały one w odpowiedzi na potrzeby uczniów, którzy chcieli dowodu stopnia wtajemniczenia oraz motywacji, ku dalszemu rozwojowi. W Polsce najpopularniejszy jest system dla tradycyjnego odłamu sztuki walki. Opis umiejętności na poszczególnych etapach, porównywany jest do dojrzewania roślin oraz siły promieni słonecznych.
 
1. Biały pas - dostaje osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tym sportem i nie posiada żadnych umiejętności – kiełkowanie.
2. Żółty pas - symbolizuje nową siłę, rozwój nowego życia. Wówczas uczeń potrafi wykorzystać podstawowe ruchy, techniki.
3. Pomarańczowy pas - nawiązuje do światła, które umożliwia wzrost i przygotowanie do dojrzewania. W tym czasie, doskonalimy umiejętności nabyte na drugim etapie nauki.
4. Zielony pas - otrzymuje osoba, która nadal angażuje się w treningi oraz dba o nabywanie kolejnych podstawowych technik. Kluczowe jest również pamiętanie o tym, co już potrafimy. Jest to analogia do wyrastania nowych liści u roślin.
5. Niebieski pas - symbolizuje pnące się kwiaty ku górze, niebu. Kiedy uczeń otrzymuje ten pas, znajduje się na ostatnim etapie zgłębiania bazowych konfiguracji ruchów.
6. Brązowy pas - oznacza powrót rośliny do swojego źródła – ziemi. Oznacza osobę, która jest przygotowana do współzawodnictwa.
7. Czarny pas - to symbol umiejętności kierowania przeciwnikiem, indywidualnego wzmacniania wybranych technik w kontekście fizycznym i psychicznym oraz zdolność szkolenia kolejnych pokoleń.
 
Capoeira
 
Capoeira, dzięki połączeniu tańca z walką, wygląda bardzo imponująco. Podstawowymi ruchami są rytmiczne, akrobatyczne kopnięcia. Konfiguracje, zostały zaczerpnięte w dużej mierze, z tradycyjnych tańców afrykańskich. Kto wpadł na taki pomysł? 
 
Otóż, nie bez powodu jedną z najważniejszych cech, które powinien posiadać uczeń jest spryt. Ten rodzaj samoobrony, został zapoczątkowany przez niewolników.  500 lat temu, w Brazylii obowiązywał zakaz uprawiania sztuk walki, przez osoby znajdujące się w niewoli. Stworzenie czegoś nowego, było sposobem na ominięcie zakazów. Jednak, kiedy władza dowiedziała się o tym pomyśle, capoeira została zdelegalizowana i przejęta przez niebezpieczne środowiska. Dopiero w 1932 roku, dzięki Mestre Bimba i jego staraniom, zalegalizowano tę sztukę oraz otwarto pierwszą szkołę Capoeira Regional.
 
W capoeira dla dzieci, istnieje 5 różnych stopni – rozpoznawanych po kolorach sznurów, zwanych cordas, które dostaje się od instruktora podczas oficjalnej uroczystości.
 
1. Czerwono-biały
2. Brązowo-biały
3. Fioletowo-biały
4. Zielono-biały
5. Niebiesko-biały
 
Podstawą jest kolor biały, który otrzymuje w trakcie chrztu – Batizado. Wówczas, mistrz nadaje swoim uczniom, portugalski przydomek – Apelido. Warunki przejścia na kolejny etap to: odpowiedni czas spędzony na treningach, zdanie egzaminów ze znajomości ruchóe oraz przyśpiewek i przede wszystkim zaangażowanie w zajęcia.

 
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Rowerowe trendy na 2019 r. Co wybiorą Polacy w nadchodzącym sezonie?

Rower to dla niektórych środek transportu, dla innych sens życia. Bez wątpienia z perspektywy rowerowego siodełka świat staje się zupełnie inny. Po zimowej przerwie rozpoczyna się wyczekiwany przez wielu sezon rowerowy. Stanowi on okazję do zainwestowania w nowy sprzęt, którym będziemy pokonywać długie treningowe trasy, podróżować po malowniczych szlakach turystycznych lub omijać miejskie korki. W związku z tym warto dobrać odpowiedni typ roweru, który sprawdzi się w określonych realiach. Jakie modele rowerów będą najpopularniejsze w nadchodzącym sezonie? Podpowiadają eksperci marki Romet.

Rodzic jako kibic - okiem psychologa sportu

Chcesz wspierać i dziecko dopingować je do osiągania sukcesów sportowych? Rób to mądrze. Natężenia i różnorodności emocji, jakie przeżywają rodzice podczas zawodów sportowych, nie da się z niczym porównać. Nawet jeśli sam w przeszłości uprawiałeś sport i jesteś zagorzałym kibicem, będziesz zaskoczony siłą uczuć towarzyszących obserwacji zmagań twojej pociechy. Niestety, łatwo tu o przesadę i może okazać się, że to, co w założeniu miało być dopingiem, stanie się pressingiem.

Powrót do szkoły – w co ubrać dziecko?


 Wraz z powrotem dzieci do szkoły i końcem wakacji zmienia się pogoda. Mimo że do kalendarzowej jesieni jeszcze parę tygodni, nie jest już tak ciepło, bywa deszczowo, a chłód dokucza rano podczas drogi do szkoły. Na takie warunki potrzebne są wodoodporne kurtki, ocieplające bluzy i porządne buty, czyli wszystko to, co Regatta, marka odzieży dla aktywnych dzieciaków i młodzieży, ma w swojej ofercie. Technologie zastosowane w tych ubraniach całkowicie izolują od niesprzyjających warunków.

Teraz czas na padel!


Gdyby nie powstał, trzeba byłoby go wymyślić. Dlaczego? Ponieważ stanowi połączenie wszystkich najlepszych cech tenisa, squasha i badmintona. O czym mowa? O najmodniejszym obecnie sporcie na świecie padlu!

Jazda na wyciągu – zasady i pierwsze próby

W górach wreszcie sypnęło śniegiem, stoki zapełniły się narciarzami i snowboardzistami. To coraz bardziej popularne sporty, także do uprawiania rodzinnego. Dlatego widzimy coraz więcej maluchów trenujących pod okiem instruktora lub rodzica. Każdy początkujący narciarz, oprócz podstawowych zasad poruszania się na nartach, musi opanować także korzystanie z wyciągów narciarskich. Jak bezpiecznie nauczyć dziecko tej sztuki?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.