konkurs link

newsletter

  • 9.7.2020, Imieniny obchodzą: Weronika, Hieronim, Zenon
 
 

Choroba Haglunda – czy konieczne jest całkowite unikanie wysiłku?

Choroba Haglunda – czy konieczne jest całkowite unikanie wysiłku?
Choroba Haglunda zalicza się do grupy jałowych martwic kości. Charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest silny pulsacyjny i narastający ból tylnej powierzchni pięty. Utrudnia to choremu swobodne poruszanie się, ponieważ oparcie pięty o podłoże wywołuje bardzo silny ból. Wynika to z połączenia zmian w układzie kostnym i zaburzeń w obrębie tkanek miękkich. Patologia ta dotyczy najczęściej dzieci w okresie, kiedy wzrost kostny nie został jeszcze zakończony oraz u osób aktywnych fizycznie.
 
W okolicy pięty, a dokładniej na guzie piętowym, na początku robi się mała, podchrzęstna martwica tkanki kostnej. Kolejnym etapem jest ścieranie i deformacja górnej powierzchni kości piętowej. Może dojść do odkrycia powierzchni całej kości. Patologia może występować na obu piętach. 
 
Oprócz bólu innymi charakterystycznymi objawami dla tej choroby są obrzęki w okolicy guza piętowego, bolesność podczas ucisku, zgrubienie naskórka na pięcie oraz powstawanie pęcherzy, stany zapalne ścięgna Achillesa oraz ból przy noszeniu obuwia, w szczególności, gdy jest ono całkowicie zakryte i źle dobrane.
 
Przyczyną choroby Haglunda może być przeciążenie stopy podczas aktywności fizycznej, przede wszystkim przy bieganiu, tańcu i piłce nożnej. Zatem czy konieczne jest całkowite unikanie wysiłku? Nie, ale wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Na pewno trzeba ograniczyć aktywność fizyczną, która prowokuje ten ból. Dużą uwagę należy zwrócić na rodzaj obuwia wybieranego do aktywności fizycznej i do życia codziennego. Musi ono być wygodne, nie może za bardzo uciskać stopy ani być za małe, powinno mieć amortyzujący nacisk pięty na podłoże. Po zakończonej aktywności fizycznej najlepiej zakładać obuwie z odkrytą piętą. Dobrym rozwiązaniem będzie używanie specjalnych wkładek ortopedycznych, które będą odciążać piętę chorego. W pokonaniu bólu pomoże wykonywanie regularnych masaży kostką lodu okolicy guza piętowego oraz masaży ścięgna Achillesa i łydki. Regularne i odpowiednie ćwiczenia, które będą uelastyczniać, rozciągać i wzmacniać ścięgno Achillesa i okolice objęte patologią. Należy też skorzystać z fizykoterapii - z ultradźwięków, krioterapii oraz jonoforezy. Po uzgodnieniu z lekarzem włączenie odpowiedniej farmakoterapii.
 
Podsumowując, przy chorobie Haglunda nie jest konieczne całkowite unikanie wysiłku fizycznego. Wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby i profilaktyki. Jeżeli młoda osoba z diagnozą patologii będzie stosować się do zaleceń, może uniknąć operacji oraz dalej w miarę możliwości uczestniczyć w aktywnym rozwoju ze swoimi rówieśnikami.
 
Mgr Anna Wangryn – fizjoterapeuta, ekspert serwisu ZnanyLekarz.pl
 
Anna Wangryn - ZnanyLekarz.pl
Opublikowano w: Porady fachowców

Czytaj także

O czym należy wiedzieć, zanim zapiszemy nasze dziecko na kolejne zajęcia sportowe?

Zajęcia sportowe dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością – szczególnie teraz wraz z rozpoczętym nowym rokiem szkolnym wielu rodziców zastanawia się, na które z nich zapisać swojego syna czy córkę. Aktywność fizyczna przede wszystkim powinna sprawiać dzieciom radość, jednak lista korzyści jest zdecydowanie dłuższa. Sport pozwala utrzymać zdrową sylwetkę, prawidłową postawę ciała, a także rozwija zmysły – uczy zarówno zdrowej rywalizacji, jak i pracy zespołowej. Jednak, jeśli nasze pociechy regularnie uczestniczą w treningach – warto zadbać o ich zdrowie i wiedzieć, jakie wykonać badania, aby sprawdzić czy taka aktywność jest dla nich bezpieczna. Na to pytanie odpowiada Patrycja Król, fizjoterapeuta w Centrum Medycznym Damiana. 

Rowery dziecięce: mniej przełożeń, mniej problemów

Im więcej przełożeń, tym większe problemy dla dzieci – mówi Marek Dobrowolski, product manager Merida Polska, dystrybutora jednej z czołowych marek rowerów na świecie. Redukcja liczby przełożeń znana z kolarstwa górskiego jest trendem coraz bardziej widocznym także w rowerach dziecięcych.

Przygotowanie kondycyjne do sezonu zimowego

Przygotowanie kondycyjne do sezonu zimowego jest dla każdego narciarza bardzo ważne, dzięki temu już za kilka miesięcy będzie można czerpać ogromną radość ze zjazdów po zaśnieżonych stokach. Jest też gwarancją bezpiecznej i pewnej jazdy, szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo i pozwala uniknąć niepożądanych kontuzji. To większa wytrzymałość, która pozwoli na bardziej efektywną jazdę, dzięki czemu możemy skupić się na doskonaleniu techniki narciarskiej.

Podwodna przygoda nie tylko dla dzieci

Czy chcielibyście poczuć to, co czuje astronauta, unosząc się w kosmosie w stanie nieważkości? Czy wiecie, że pod wodą można jeść czekoladę, kichać i grać w kółko i krzyżyk? Nurkowanie pozwala na odkrycie zupełnie nieznanych dotąd odczuć i przeżyć, których nie znajdziemy w żadnej aktywności nad wodą. Byłoby błędem nie spróbować, jak się czujemy tam, pod lśniącą taflą wody.

Koszykówka dla najmłodszych

Ruch jest fizjologiczną potrzebą dziecka przedszkolnego. Na skutek szybkiego rozwoju układu ruchu, dziecko charakteryzuje się dużą ruchliwością i tzw. „głodem ruchu”, co zapewne może potwierdzić każdy rodzic. W tym okresie, z punktu widzenia zdrowia, najbardziej wskazany jest ruch swobodny, przerywany chwilami odpoczynku. Różnorodne, aktywizujące gry i zabawy, indywidualne i zespołowe, prowadzone w bezpiecznym miejscu, zaspokajają nie tylko samą chęć ruchu, ale są również ważnym czynnikiem poznawczym, kształcącym i wychowawczym.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.