O tym zapewniają nas Krzysztof i Bogusław Wiłkomirski, autorzy książki „Judo, nie tylko dla dzieci”. Krzysztof Wiłkomirski jest długoletnim reprezentantem Polski w judo, a jego ojciec, Bogusław, miłośnikiem, teoretykiem i działaczem judo. Ten duet gwarantuje, że dla młodych sportowców może być to książka niezwykle interesująca. Jej bohaterami są Dziadek Kot (ćwiczący judo od wielu lat, niegdyś zawodnik igrzysk olimpijskich, teraz sędzia na zawodach) oraz jego wnuki: Ika (trenuje judo od niedawna, ale już wie, że jest to sport dla niej) i Milo (najchętniej trenowałby przez cały tydzień, bo jego największym marzeniem jest zdobycie medalu olimpijskiego). Właśnie dziadek, cierpliwie odpowiadając na pytania wnuków, przybliża im historię i zasady judo. Pierwsze rozdziały nie opowiadają jednak o sporcie, ale o kraju, z którego judo pochodzi, czyli o Japonii. Czytelnicy dowiadują się, dlaczego nazywa się ją Krajem Kwitnącej Wiśni, poznają również legendę, która leży u podstaw różnych sztuk walki. Kolejne strony to opowieść o początkach judo, które, jak się okazuje, narodziło się dopiero w XIX wieku jako technika walki, która miała być bezpieczna dla życia i zdrowia (stąd jego nazwa, ju – łagodność, do – droga). Czytelnicy poznają twórcę judo – Jigoro Kano, który w młodości trenował jujitsu, a kiedy dorósł, zaczął eksperymentować z nowymi technikami. W końcu założył własną szkołę Kodokan i w niej uczył nowego stylu walki, którym było właśnie judo.
Kiedy dzieci poznają Japonię, a także historię judo, przychodzi czas na zapoznanie się z zasadami tego sportu walki. Dwie podstawowe to: „Maksymalna skuteczność” i „Wzajemne dobro”. Autorzy wymieniają również zalety płynące z treningów oraz możliwości wykorzystania zdobytych umiejętności w codziennym życiu. Jest opis stroju judoki oraz kolejnych stopni wtajemniczenia, jest opis treningów, informacje o obowiązujących w tym sporcie zasadach, a także to, na co wszyscy czekali, czyli wybrane podstawowe techniki judo.

Ta książka spodoba się wszystkim dzieciom trenującym sztuki walki. Dzięki niej jeszcze lepiej zrozumieją zasady rządzące tymi dyscyplinami. Warto ją również pokazać tym, którzy szukają pomysłu na spędzenie wolnego czasu. Autorzy przedstawiają judo w tak ciekawy i zachęcający sposób, że zdziwiłabym się, gdyby ktoś po jej przeczytaniu stwierdził, że chce trenować coś innego!
„Judo, nie tylko dla dzieci” to także ciekawa opowieść o innej kulturze, pełna ciekawostek geograficznych, historycznych i kulturowych. Wszystkie rozdziały są bogato ilustrowane. Rysunki, których autorem jest Jarek Kajdana, są zabawne, ciekawe i doskonale pasują do tematyki książki. Judocy to sympatyczne zwierzęta ubrane w tradycyjne stroje japońskie lub judogi. A na końcu książki zobaczyć można przyszłego adepta tej sztuki walki, który rozpocznie treningi, jak tylko zmieści się w strój. Kto to taki? Odpowiedzi należy szukać w książce!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Judo, nie tylko dla dzieci
Krzysztof i Boguslaw Wiłkomirscy
ilustracje Jarek Kajdana
Wydawnictwo VF Books, 2016