konkurs link

newsletter

  • 12.8.2020, Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian
 
 

Alarmujący problem bólu pleców wśród młodzieży szkolnej

Alarmujący problem bólu pleców wśród młodzieży szkolnej

Dla większości ból pleców może być następstwem lat zaniedbań. Jednak co, jeśli jest on czymś normalnym już dla 13-14 latków? Od września rusza ogólnopolska kampania edukacyjna w szkołach ponadpodstawowych. Z wykonanych dotychczas wstępnych badań wynika, że aż 74% uczniów odczuwa ból pleców. Dla części jedynym „sportem” jest spacer, a aż 11% z nich z powodu bólu już zażywa leki przeciwbólowe.

Czy zdążymy z profilaktyką?

Wady postawy dzieci i młodzieży są bardzo częstym zaburzeniem. Jak wiemy – przyczyniają się do tego m.in. siedzący tryb życia i niewielki poziom aktywności fizycznej. W marcu i kwietniu br. w kilku szkołach ponadpodstawowych w różnych rejonach Polski przeprowadzono testowo akcję o nazwie „Prawidłowa postawa ciała. Prosto przez życie”. Wyniki badań wśród ponad 500 uczniów były przerażające. Tylko 57% z nich uprawia jakikolwiek sport. Dla 15% z nich jest to… spacer! 74% uczniów odczuwa ból pleców. Niestety 43% nie wie jak sobie z nim radzić i jako pomoc kładzie się, siedzi lub się prostuje. 11% musi stosować środki przeciwbólowe! Tylko 34% uważa aktywność fizyczną za lek na bólu pleców.  Dlatego organizator akcji postanowił, że wraz z początkiem nowego roku szkolnego rozpocznie na skalę krajową, bezpłatny program dla szkół. Program będzie się składał z dwóch etapów. Pierwszym z nich będzie przeszkolenie nauczycieli wychowania fizycznego oraz wyposażenie ich w innowacyjne rozwiązania. Drugim będzie 45-minutowy „wykład” edukacyjny, który będzie miał na celu uświadamianie młodych, jak ważna jest prawidłowa postawa – zarówno podczas lekcji, jak i poza szkołą.

Jak zatem utrzymać prawidłową postawę?

Ogromne znaczenie ma technika i metodyka wykonywania podstawowych ćwiczeń z zachowaniem naturalnej lordozy kręgosłupa. Dlatego też pierwszy etap programu odbywać się będzie w salach gimnastycznych przez okres 2–4 tygodni. Ćwiczenia będą prowadzone podczas lekcji przez nauczycieli WF-u, tak aby nie zaburzyć planów zajęć ułożonych dla poszczególnych klas. Drugim etapem mają być wykłady dot. prawidłowej pozycji siedzącej, pamięci mięśniowonerwowej, ruchu, odżywiania stawów, wpływu postawy ciała na postawę psychiczną oraz roli mięśni w postawie ciała.  „Z naszych obserwacji wynika, że młodzież ma bardzo niską świadomość swojego ciała, co w przyszłości będzie skutkowało zaburzeniami postawy, a w związku z tym – przewlekłymi chorobami narządów ruchu. Naszym celem jest przekonać młodzież do wzmacniania mięśni core, czyli mięśni grzbietu, mięśni brzucha, mięśni pośladków, które odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Przekazujemy więc wiedzę jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, aby ich efektywność była najwyższa, bez szkody dla zdrowia. Uświadamiamy młodzież jak niechlujna postawa ciała negatywnie wpływa na ich stan psychiczny. Profilaktyka, jak dotąd, jest najprostszą i najskuteczniejszą metodą zapobiegania schorzeniom narządów ruchu”. – mówi Roman Wojcinowicz, terapeuta manualny i twórca przyrządu Drim Drum.

Jak przystąpić do programu?

Organizator podejmuje kontakty bezpośrednio ze szkołami w ramach swojej strategii. Na początek województwo mazowieckie. Jednak publikacja wyników badań w maju spowodowała sporo indywidualnych zapytań rodziców z całego kraju. „Dlatego, jeśli będzie taka potrzeba, to przyjedziemy wszędzie.” – mówi Roman Wojcinowicz.

 

Opublikowano w: Ciekawostki

Czytaj także

"FC Barcelona. Sztuczki i triki piłkarzy" - książka

Messi, Neymar, Pique – te gwiazdy zna każdy młody fan piłki nożnej. Jeśli chciałbyś grać tak jak oni – prawdziwi futbolowi artyści – sięgnij po tę książkę. Skierowana jest do wszystkich młodych miłośników piłki nożnej, którzy na co dzień grają w piłkę dla przyjemności na szkolnych bądź podwórkowych boiskach, oraz dla tych, którzy próbują swoich sił w klubach piłkarskich zajmujących się szkoleniem piłkarskim na poziomie wyczynowym.

Rolki. Trochę o historii, stereotypach i rozwoju

Historia rolek sięga XVIII wieku, kiedy to belgijski wynalazca, John Joseph Merlin, próbował znaleźć letni zamiennik popularnych w krajach Beneluxu łyżew. Początkowo ów wynalazek nie zdobył zbyt dużej popularności, jednak z czasem, wraz z rozwojem techniki, zyskiwał na popularności. Pierwszy boom na buty z kółkami przyszedł jednak dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to w Europie rozpowszechniły się wynalezione w USA wrotki dwuśladowe.

"Kadra narodowa. Sztuczki i triki piłkarzy" - książka

Najnowsza książka z serii „Sztuczki i triki piłkarzy” (wcześniej ukazały się w niej m.in. „Legia Warszawa” oraz „Real Madryt”) spodoba się wszystkim młodym miłośnikom piłki nożnej, którzy grają dla przyjemności na szkolnych czy podwórkowych boiskach. Przyda się także tym, którzy próbują swoich sił na poziomie wyczynowym – w szkółkach i klubach piłkarskich.

Zwiedzanie w komplecie – recenzja przewodnika „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik”

W ciągu ostatnich lat pojawiło się na rynku kilka przewodników po Polsce skierowanych zarówno do dzieci, jak i do rodziców. Jednym z nich jest „Polska z dzieckiem. Rodzinny przewodnik” wydawnictwa Bezdroża. O ile cenię to wydawnictwo za jakość przewodników turystycznych oraz wypełnienie sporej niszy jeśli chodzi o opisywanie miejsc mniej popularnych i trudniej dostępnych, o tyle o wymienionej książce mam nie najlepsze zdanie.

Mamo, wróć do formy z Formułą S Fitness!

Każda mama wie, że dziecko jest najważniejsze. Dziecko natomiast lubi zadowoloną mamę.  Równowaga w opiece nad dzieckiem, to także czas tylko dla siebie, czas dla swojego zdrowia. Jesień, coraz mniej słońca i chłodne wieczory, to doskonały impuls, abyzadbać o dobre samopoczucie, zdrowie i sylwetkę, zanim dopadnie nas jesienno-zimowy spadek nastroju. Jak nie dać się chandrze, zmęczeniu bezsennymi nocami, spowodowanymi kolkami naszej pociechy? 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.