konkurs link

newsletter

  • 12.8.2020, Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian
 
 

Aktywna rodzina, bliskie relacje

Aktywna rodzina, bliskie relacje
Mamy deficyt rodzinnych rozmów, wycieczek, zabaw. Brakuje nam poczucia jedności, które dają wspólne przeżycia i działania. Dlatego trzeba do nich zachęcać, pokazując, jak wspaniale potrafią wzmocnić relacje w rodzinie.
Zbyt często swój wolny czas dzieci i rodzice spędzają oddzielnie. Każdy z własnym smartfonem albo laptopem, niewiele interakcji, rzadkie wspólne przedsięwzięcia. Instytut TNS Polska przedstawił w połowie 2014 roku raport: „Ile czasu rodzice poświęcają swoim dzieciom?”. Wyłania się z niego obraz rodziny, która jeszcze nie zatraciła się bez reszty w cyfrowym świecie, ale jednak jej zwyczaje coraz mocniej się cyfryzują. 

Inwestujmy w dzieci czas

Badanie pokazuje, że ze swoimi pociechami co najmniej kilka razy w tygodniu rozmawia 74 proc. dorosłych. Około 70 proc. ankietowanych przynajmniej raz w ciągu miesiąca wyszło razem z dziećmi na spacer, a na wspólne zakupy – ponad 83 proc. Na rodzinną eskapadę do kina zdecydowało się natomiast tylko 27 proc. 

Instytut porównał te wyniki z uzyskanymi dekadę wcześniej. Niestety, czas poświęcany dzieciom kurczy się i najprawdopodobniej przeciętny rodzic będzie go miał coraz mniej. Trzeba więc pomyśleć, jak zahamować trend, zanim mama i tata nie znajdą choćby kwadransa w ciągu dnia na zabawę z własnym dzieckiem.

Rodzina nazywana „najmniejszym, ale najważniejszym państwem na świecie” stanowi dla dziecka wzór odniesienia do funkcjonowania w różnych grupach, coraz bardziej skomplikowanych pod względem liczebności i typów relacji. To, ile i co wynosimy z domu, tworzy nas i przygotowuje do wielu ról w życiu prywatnym i zawodowym. W rodzinie uczymy się, jak odnosić się do siebie, jak rozmawiać, jak przeżywać i dzielić się emocjami. Im szczęśliwsze będą dzieci i bogatsze w doznania ich najmłodsze lata, tym radośniejszymi, bardziej twórczymi, wolnymi ludźmi zapełni się świat. 

Złapmy marzenia

Wspólne przeżycia możemy zaplanować, wyszukując niecodzienne atrakcje dla całej rodziny, takie jak przejażdżka gokartami, dzień w parku rozrywki czy wypad na wrotki i rolki. Super Prezenty proponują upominki dla dzieci, które jednocześnie są dla nich rozrywką i nauką, a także pozwalają rodzicom włączyć się do zabawy. Taką formułę mają na przykład rodzinne warsztaty kulinarne, czekoladowe czy cukierkowe. Fantastycznym i pożytecznym relaksem dla maluchów jest nauka bezpiecznego nurkowania – kurs Bublemaker. 

Na stronie Superprezenty.pl można wybierać spośród ponad 2000 tego typu atrakcji. Znaczna ich część ma przynieść frajdę jednocześnie całej rodzinie. Łączy je intensywność przeżyć, co wcale nie musi oznaczać skoków ze spadochronu czy na bungee. Wystarczy, że fajne pomysły pozostawią niezatarte wspomnienia twórczych, wspólnych chwil rodzinnych. 

O tym, że możemy na sobie polegać i tworzymy w rodzinie jedną drużynę, przekonają nas wspólne przygody w parku trampolin, na ścianie wspinaczkowej czy w aerotunelu. Mocniejszych wrażeń dostarczą zabawy z mamą i tatą w escape roomie pod hasłem „Alicja w Krainie Czarów”, jazda gokartem lub lot samolotem! 

Wykorzystujmy urlopy

Najwięcej zależy więc od nas samych, ale potrzebne są też mądre inicjatywy i decyzje organizacji i władz lokalnych, państwowych, międzynarodowych służące wzmacnianiu więzi w rodzinie. Jedną z nowszych idei tego typu, choć mającą już ćwierć wieku, jest Dzień Rodziny. Wyznaczony został on przez ONZ na 15 maja i otwiera w Polsce serię dni poświęconych rodzinie: mamom (26 maja), dzieciom (1 czerwca) i tatom (23 czerwca). 

W ostatnich latach w Polsce udało się między innymi wydłużyć urlop macierzyński, ustanowić urlop rodzicielski i dać ustawową możliwość ojcom na  skorzystanie z części urlopu macierzyńskiego i nawet całego rodzicielskiego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwraca uwagę na jednak niewielkie zainteresowanie ojców stworzonymi dla nich możliwościami opieki nad małymi dziećmi. W pierwszym kwartale 2017 roku skorzystało z nich jedynie 2000 ze znacznie większego grona uprawnionych. 

Bądźmy razem uważnie

Niedawno przeprowadzone światowe badanie czasu, jaki ojcowie przeznaczają w ciągu dnia na przebywanie ze swoimi dziećmi, wypadło następująco: jedna godzina w Ameryce i Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii – 47 minut, w Polsce – 40, w Niemczech – 37, we Francji – 27. Pomiar wspólnego przebywania, ale z uważnością, przyniósł wyniki liczone w sekundach (!). Najpewniej winne są temu przyzwyczajenia i stereotypowy podział obowiązków. Ale krok po kroku – z powodu m.in. silnych nurtów równouprawnienia i dużej aktywności kobiet na rynku pracy – zmieniają się na lepsze. Kto z dorosłych pamięta, by razem z ojcem gotował obiad? A dziś takie okazje zdarzają się coraz częściej. Nawet jeśli nie jesteś najlepszy w kuchni, to jajecznica usmażona w duecie ojciec z nastolatkiem smakowała będzie wszystkim domownikom. Zawsze też możesz zapisać się wraz z całą rodziną na jeden z 45 oferowanych przez Super Prezenty kursów kulinarnych.

Dzieciństwo w bliskości z rodzicami, spędzone aktywnie i atrakcyjnie, zapewni zdrowy fundament na całe życie, rozwinie osobowość i wzmocni międzypokoleniowe relacje. Zatem najlepszym prezentem, jakim możemy się wzajemnie obdarowywać, jest czas przeżywany razem i uważnie, bez pośpiechu i napięcia. W rzeczywistości bowiem nie liczy się to, co mamy, ale chwile, które dzielimy z bliskimi, i relacje, które dzięki wspólnym przeżyciom budujemy. 
 
Opublikowano w: Sportowa czytelnia

Czytaj także

Mali Bohaterowie Narodowego

Ostatnia niedziela września będzie sportowym świętem także dla maluchów. Tradycyjnie już, na zewnętrznej promenadzie Stadionu Narodowego, odbędzie się Wielobój Sportowy dla dzieci – tory przeszkód, liczne wyzwania rozwijające szybkość, skoczność, zmysł równowagi czy koordynację wzrokowo-ruchową gwarantują świetną zabawę i niezły wycisk. 

Finał Pucharu Tymbarku na Stadionie Narodowym

Już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie poznamy triumfatorów XIV edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Decydujące mecze zostaną rozegrane bezpośrednio przed finałem Pucharu Polski i wyłonią najlepsze drużyny w kategoriach U-10 i U-12 wśród dziewcząt i chłopców. Na zwycięzców czeka upragniony Puchar Tymbarku oraz wyjazd do Hamburga na towarzyskie spotkanie Niemcy – Polska.

„Moja walka o każdy metr” - recenzja książki

Polacy chętnie oglądają skoki narciarskie, a Thomas Morgenstern jest jednym z najsławniejszych skoczków ostatnich lat. Utalentowany i utytułowany Austriak zdobył wielu fanów. W zeszłym roku ukazała się książka o tym zawodniku, pt. „Moja walka o każdy metr”.

Znana dziennikarka sportowa zdradza sposób na szczęśliwe dzieciństwo

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, jedzeniem i wahaniami nastroju, być może po prostu brakuje mu bezcennej dawki aktywności fizycznej. O tym, jak sprawić, by ruch stał się zdrowym nawykiem Twoich maluchów, opowiada Daria Kabała-Malarz, znana dziennikarka sportowa, żona piłkarza Legii Warszawa Arkadiusza Malarza i mama dwóch niezwykle aktywnych 5-letnich bliźniaków, Bruna i Iwa.

Szkoła baletowa to nie „Taniec z gwiazdami”!

Taniec to sztuka nierozerwalnie związana z życiem ludzkim. Najważniejszymi składnikami tańca są przecież ruch i rytm – zjawiska będące także częścią człowieczej natury. Nasze ciało jest ciągle w ruchu i nawet najmniejsze dzieci nieświadomie zaczynają „tańczyć”, wykonując różne, mniej lub bardziej skoordynowane ruchy. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.