konkurs link

newsletter

  • 4.3.2021, Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
 
 

Rodzinna majówka na rowerach – propozycje SportowejRodziny.pl na majowy weekend

Fot. Ola 'Fasola' Pająk-Gałęza kajtostany.peron4.pl Fot. Ola 'Fasola' Pająk-Gałęza kajtostany.peron4.pl

Przed nami długi majowy weekend, który warto wykorzystać na rodzinne wycieczki rowerowe. Choć nie uda nam się przedstawić chociażby namiastki z wielu atrakcyjnych rejonów Polski, mamy nadzieję, że wybrane przez nas zestawienie będzie dla was inspiracją i spędzicie majowy weekend aktywnie w gronie rodzinnym.


Szlakami zamków – Kraków i okolice dla amatorów średniowiecznych klimatów
 


Kraków i okolice to wyjątkowo urokliwe trasy, które zadowolą zarówno amatorów przyrody, jak i zabytkowej architektury. Województwo Małopolskie bogate jest w zamki, opactwa, ruiny, dworki, otoczone malowniczymi krajobrazami i kompleksami leśnymi, które można polecić pasjonatom średniowiecznych klimatów. Warto rozważyć trasę do niezwykłych ruin zamku Tenczyn, zamku Lipowiec, zamku w Piaskowej Skale czy do ruin zamku w Ojcowie. Najbardziej popularną i rekreacyjną trasą jest urokliwa wycieczka do Tyńca, w którym można zwiedzić opactwo Benedyktów – najstarszy klasztor w Polsce.

Propozycja pierwsza  – Małopolska  trasa dla łowców przygód i  rodzin ceniących swojskie klimaty

Trasa: Kraków-Mogiła –  Pleszów  –  Przylasek Rusiecki  –  Niepołomice – Bochnia
Stopień trudności: łatwa
Długość: 46 km
Średni czas przejazdu:  około  4,5 h, plus opcjonalnie zwiedzanie Bochni
 
Na majowy weekend w Małopolsce proponujemy mniej znaną trasę wiodącą z Krakowa przez Pleszów i Niepołomice. Trasa rozpoczyna się w Krakowie w kierunku Mogiły, gdzie do zwiedzania jest  imponujące Opactwo Cystersów, które szczególnie powinno zadowolić młodych podróżników lubiących odkrywać tajemnice zabytkowych klasztorów. Jadąc dalej przez Pleszów – w którym można zatrzymać się na iście swojski obiad w słynnym barze „Meksyk” – do Niepołomic, zanim odwiedzimy samą puszczę, warto zobaczyć pięknie odrestaurowany Zamek Królewski w tej miejscowości, w którym znajduje się między innymi Muzeum Niepołomickie bogate w zbiory myśliwskie i łowieckie. Natomiast, na tej trasie, już w samej Puszczy Niepołomickiej, znajduje się także Leśniczówka Poszyna oraz Ośrodek Zachowawczej Hodowli Żubrów. Po przejechaniu kilku kolejnych kilometrów odpocząć będziecie mogli nad zagubionym w puszczy Czarnym Stawem, a kierując się już ku końcowi trasy, atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością przejazd po wiszącym moście nad Rabą – robi wrażenie! Z Bochni do Krakowa można wrócić z dworca PKP, warto jednak także tutaj zobaczyć bazylikę św. Mikołaja, drewnianą dzwonnicę, dworki i kamienice oraz zabytkową kopalnię soli.

Bieszczady dla amatorów dzikiej przyrody i rodzin lubiących wyzwania
 


Bieszczady to wyjątkowy rejon Polski, który zachwyca krajobrazami i dziewiczą górską przyrodą wraz ze swoimi rozległymi panoramami i jeziorami. Bieszczady to miejsce dla rodzin szukających wyciszenia, spokoju i relaksu na łonie natury, ale także amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą  coś dla siebie. Dziewicze i niekiedy trudno dostępne rejony Bieszczad będą idealne dla rodzin lubiących prawdziwe wyzwania. Warto jednak pamiętać, że większość tras rowerowych w tym rejonie Polski wymaga dobrego przygotowania i sprzętu. Oprócz zapierających dech widoków, na bieszczadzkich szlakach rowerowych napotkamy także liczne kościoły, cerkwie, kapliczki i pomniki przyrody.  

Trzy dni majowego weekendu to zdecydowanie za mało, aby poznać uroki Bieszczad. Jeśli jednak jesteście gotowi podjąć małe wyzwanie, na majówkę wybraliśmy dla rodzin jedną z najłatwiejszych tras rowerowych w atrakcyjnym turystycznie rejonie ujścia Solinki do jeziora Solińskiego, która jest idealna na rodzinny rowerowy majowy wypad. Choć na tej trasie nie napotkamy wielu cerkwi, ani zabytkowych kościołów, warto wybrać ją chociażby dla zapierających dech w piersiach krajobrazów i możliwości spędzenia czasu aktywnie nawet z najmłodszymi członkami rodziny. Mamy także dla Was jeszcze jeden wariant szlaku rowerowego w tej okolicy, a mianowicie pętlę wiodącą z Bukowca.

Propozycja druga – trasa po wilczych grzbietach, dla rodzin z małym dzieckiem

Trasa: Sakowczyk (przy drodze 894) – Werlas – Zawóz – Sakowczyk
Stopień trudności: łatwa plus dla średniozaawansowanych
Długość: 11 km
Średni czas przejazdu:  około 2,5 h
 
To trasa, która wiedzie dość dobrymi, głównie asfaltowymi ścieżkami. Trasę rozpoczynamy w Sakowczyku, drogą lokalną na Werlas do miejscowości Zawóz. Urokliwa droga prowadzi grzbietem rozdzielającym dawne doliny Sanu i Solinki, w głąb półwyspu Werlas; na końcu Sakowczyka będziecie mogli zatrzymać się przy punkcie widokowym. Choć to krótka i dość niewymagająca trasa, jak na Bieszczadzkie warunki, jej niewątpliwym atutem są widoki i możliwość przejazdu w dość krótkim czasie. Natomiast dla tych rodzin, które poczują niedosyt, polecamy wariant średniozaawansowany tej trasy, zaczynający się w Bukowcu, przez płn. i wsch. zbocze Korbani, Terkę i zbocze Monastera. Na tej liczącej niewiele ponad 18 km trasie napotkacie murowane kapliczki, dzwonnice i osobliwy kościół w Terce. Dech w piersiach zapierają również widoki na Monaster na tle masywu Tołstej. Zwieńczeniem trasy może być obiad w słynnej bieszczadzkiej smażalni „Pod Tołstą”. 

A kiedy już jesteśmy przy Bukowcu warto rozważyć również pętlę Bukowiec – Beniowa – Bukowiec, którą odwiedzili nasi przyjaciele z wypożyczalni sprzętu rowerowego Tavelito. Szczegóły trasy i wrażenia z wyprawy możecie przeczytać TUTAJ.

Warszawa, czyli miejski wypoczynek na łonie natury, dla amatorów miejskich aglomeracji
 


Z gór i wawelskich klimatów przenieśmy się w bardziej miejskie rejony, a mianowicie do Warszawy i okolic. Choć sama Warszawa niekoniecznie kojarzy się z wypoczynkiem na łonie natury w ciszy i spokoju, jej bliskie okolice są bogate w takie miejsca. Warto zaplanować kilka tras na weekend majowy w Warszawie i okolicach, jak chociażby odwiedzany już przez Sportową Rodzinę Bolimowski Park Krajobrazowy, który zachwyca  pięknymi  lasami między Żyrardowem a Skierniewicami – w sam raz na długi weekend, naszą relację z tego wypadu możecie przeczytać TUTAJ. Kolejną propozycją na majówkę jest rodzinna wyprawa w okolice Świrda i Góry Kalwarii – tę rozplanowaną trasę na 3 majówkowe dni, podczas których można przemierzyć łącznie 141 km, znajdziecie TUTAJ. Dla rodzin lubiących wyzwania i przygody polecamy także wypad  z Wilanowa na południe – do Góry Kalwarii, Czerska i Pęcławia, gdzie oprócz zwiedzania zamku w Czersku można także spróbować swoich sił w Parku Linowym pod Palmami, a naszą relację z tego wypadu przeczytacie  TUTAJ.

Wróćmy jednak jeszcze do samej Warszawy, gdzie rodzice mogą zaplanować edukacyjną  wycieczkę po historycznych śladach.

Propozycja trzecia  – historyczno-edukacyjna wycieczka śladami łosi

Trasa: Warszawa – Sieraków – Palmiry – Dziekanów Leśny – Warszawa
Stopień trudności: łatwa
Długość:  27,7 km
Średni czas przejazdu:  około 2,5 h
 

 
Ta część Puszczy Kampinoskiej to wyjątkowe miejsce na historycznej mapie Polski. Stosunkowo krótka i łatwa trasa będzie doskonałą propozycją dla rodzin zarówno z małymi, jak i starszymi dziećmi, którym można przybliżyć ważne historyczne daty. Trasę rozpoczynamy z Polany Opaleń na obrzeżach dzielnicy Bielany, przez Laski i piaszczystą Górę Ojca, która jest miejscem szczególnym głównie pod kątem przyrodniczym. Przy tej okazji warto również przybliżyć dzieciom przyrodnicze walory kolejnej miejscowości, a mianowicie Sierakowa, na którego terenach w latach 50. przeprowadzono z powodzeniem projekt reintrodukcji łosia w tej części Polski. Kolejnym punktem na mapie jest nieistniejąca już wieś Pociecha, od której można rozpocząć historyczny wątek wycieczki, w okolicach tej wsi bowiem rozegrała się jedna z największych bitew powstania warszawskiego w Kampinosie. Podążając dalej żółtym szlakiem rowerowym dojedziecie do Palmir – szczególnie historycznego i ważnego miejsca w Polsce, w którym znajduje się cmentarz i niewielkie muzeum pamięci ofiar II wojny światowej, które poniosły śmierć w tej okolicy. Opuszczając  Palmiry, udajcie się do Dziekanowa Leśnego, w którym można znaleźć pozostałości dawnego mennonickiego cmentarza. Do Warszawy można wrócić z okolic Polany Opaleń autobusem lub po dotarciu do metra.
 


Na tym kończymy nasze propozycje na majowy weekend, ale to oczywiście nie wszystko! Na naszym portalu znajdziecie wiele innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić na rowerach. Oto niektóre z nich: mały przegląd najpopularniejszych szlaków rowerowych przygotował dla naszego portalu Kogis.pl  – Portal Turystyki Dziecięcej. Rodzina Kajtostanów podzieliła się z nami wrażeniami z  wycieczki rowerowej po Ustce i  okolicach. Być może na majowy weekend zainteresują Was również trzy malownicze trasy rowerowe (Kresy, Karpaty, okolice Dębina) – poleca  Sporteus.pl, lub Góry Orlickie  (Czechy), które odwiedziła Joanna Witczak z rodziną (dystrybutor przyczepek Bikeovo).

Dla głodnych wiedzy, polecamy również garść  rowerowych porad:

Fotelik dla dziecka czy przyczepka, czyli jaki sposób przewozić dziecko na rowerach
Wyprawy rowerowe z dziećmi – jak to się robi
Przegląd wypożyczalni sprzętu rowerowego
 
Życzymy udanego aktywnego majowego weekendu w gronie rodzinnym!

Redakcja portalu SportowaRodzina.pl

Uwaga. Prezentowane przez redakcję portalu SportowaRodzina.pl zestawienie jest tylko ogólnym zarysem trasy. Na wycieczki radzimy wyposażyć się w dobre mapy i przewodniki (a o nich będzie jeszcze mowa na końcu artykułu).

Do przygotowania powyższego artykułu wykorzystanie zostały poradniki: Warszawa i okolice (wyd. Bezdroża 2012), Bieszczady na rowerze (wyd. Compass 2013), Kraków i okolice (wyd. Bezdroża 2012), które gorąco polecamy na rowerowe wycieczki! A naszą recenzję tych poradników możecie przeczytać TUTAJ
 

 
Opublikowano w: Gdzie na wypad

Czytaj także

Rodzinny spływ Pilicą - Budy - Warka

Czekaliśmy na nadejście wiosny, by znów udać się na spływ kajakowy. I choć niektórzy zapewniają, że sezon trwa przez cały rok, nam koniec kwietnia wydawał się świetnym czasem na pierwszy kontakt z wiosłami. Na początek wybraliśmy Pilicę, a dokładniej - odcinek o długości ok. 16 km między Budami Michałowskimi a Warką, uznawany za bardzo bezpieczny i odpowiedni do rodzinnego kajakowania.

Z Somianki do Serocka, czyli na rowerach wzdłuż Bugu do Narwi

Okolice Somianki, Popowa Kościelnego i Serocka mieliśmy okazję eksplorować już na rowerach którejś jesieni, gdy wymagająca pogoda dała się nam we znaki. Wiało, padało, było zimno, mimo to całkiem dobrze wspominaliśmy te rejony, dlatego też postanowiliśmy raz jeszcze udać się wzdłuż Bugu i Narwi do Serocka.

Niemcy, Szwajcaria i Austria w tydzień, czyli rowerami wokół Jeziora Bodeńskiego

Po wielu wyprawach mieszanych, czyli takich, gdzie podróże rowerowe łączyliśmy z przejazdami samochodem, i objechaniu w ten sposób z dziećmi niemal całej Danii, fragmentów Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii, przyszedł czas na wyprawę w 100 proc. na dwóch kółkach. Kilkudniowe pobyty na jednym kempingu i kilkudziesięciokilometrowe wycieczki rowerowe zastąpić chcieliśmy codziennym pokonywaniem sporych dystansów i poznawaniem każdego dnia innych miejsc i korzystaniem z kolejnych kempingów. 

W góry z dziećmi? Oczywiście! – Beskid Sądecki

Osobiście uważam, że najlepiej można wypocząć w górach – wędrując, śpiewając, słuchając odgłosów przyrody, odkrywając jej bogactwo i ciesząc się jej bliskością, sycąc wzrok pięknymi widokami i oddychając pełną piersią.

Gruzja zimą – Rodzinka na szlaku raportuje z podróży

Wspólne podróżowanie przez życie i świat rozpoczęliśmy przed dwudziestu laty, ale do tej pory los sprawiał, iż zawsze odwiedzaliśmy nieco cieplejsze zakątki globu. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

UWAGA! Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji o plikach cookies w dziale Regulamin.